Просмотр содержимого документа
«Математические знаки +, -, =»
ТЭМА: Знакі “ + ”, “ - “, “ = ”
Мэта ўрока:стварэнне спрыяльнай умовы для знаёмства са знакамі “ +”, “-“, “=”; для развіцця прасторавых уяўленняў вучняў, увагі, матэматычнага мыслення.
Задачы ўрока:
пазнаёміць вучняў са знакамі “ +”, “-“, “=”;
вучыць пісаць знакі;
замацаваць веды вучняў аб структуры задачы;
развіваць мысленне вучняў;
выхоўваць дабразычлівасць.
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
Давайце павітаем гасцей. Падорым добрую ўсмешку сябру. Няхай добры настрой прыдасць вам поспеху і плёну ў працы.
Аўтатрэнінг: Дзеці кладуць галовы на рукі , заплюшчваюць вочы).
Я спакойны і сабраны.
Я буду ўважліва слухаць настаўніка.
Я буду старацца ўсё запомніць.
Я вам зараз раскажу казку пра Калабка. Але гэтая казка не такая, як вам добра вядома. Яна матэматычная. І вы будзеце яе ўдзельнікамі. Спякла бабуля вечарам Калабка і паклала яго на акно, каб ён астыў. Калабок атрымаўся незвычайны: непаседлівы і цікаўны. Ляжыць Калабок, глядзіць на неба, зоркі лічыць. Даваёце і мы палічым.
Вуснае лічэнне
лікавы рад
Лічыце ўперад од 1 да 10.
Лічыце назад ад 10 да 1.
Лічыце уперад ад 10 да 20.
Лічыце назад ад 20 да 10.
работа ў групах
гульня “Маўчанка”
Палічыце, колькі аднолькавых прадметаў на малюнках (ягад, садавіны, агародніны), і моўчкі пакажыце лічбу на вееры, якая абазначае гэтую колькасць.
ІІІ.Выкладанне новага матэрыялу
Пакуль калабок лічыў, наступіла раніца. Саскочыў ён з акенца і пакаціўся па сцежцы. А сцежка незвычайная. Апынуўся Калабок у краіне матэматыкі і сустрэў Зайца. “Я цябе з'ем”, - кажа Заяц. “Не еж мяне. Я разумны Калабок, умею лічыць”, - адказаў Калабок. “Калі ты мяне навучыш таму, што я яшчэ не ведаю, то адпушчу цябе”, - загадаў Заяц.
На дошцы знакі (+, -, =, 1, 2, 3)
А мы з вамі будзем вучыцца?
Дзеці, што мы бачым?
А чаму сцежка незвычайная?
У краіне матэматыкі жывуць не толькі лічбы і лікі, але і розныя матэматычныя знакі. Сёння вы і казачныя героі пазнаёміцеся з імі.
Пакладзіце перад сабой чырвоны круг. Побач пакладзеце чырвоны квадрат.
Колькі чырвоных фігур ляжыць на стале? (2)
Якімі словамі можна замяніць слова "паклалі"? (Дадалі, дадалі)
Каб запісаць выраз "да круга дадалі адзін квадрат «можна выкарыстоўваць лічбы 1 і 1 і знак, які замяняе словы» Дадаць «і» дадаць".
Гэты знак называецца "ПЛЮС".
Плюс — добры знак і усё, што ад яго становіцца больш.
Запіс на дошцы: 1 + 1
А цяпер ад двух чырвоных фігур прыміце 1 квадрат.
Колькі фігур засталося? (1)
Слова "прыняць" таксама можна замяніць знакам.
Ён называецца "мінус".
Гэта злы знак, бо ён забірае.
Запіс на дошцы: 2-1
А як жа рашыць гэтыя выразы або даведацца колькі атрымаецца ў выніку?
Слова "атрымаецца" таксама можна замяніць знакам, які называецца "роўна".
Давайце прачытаем запісу на дошцы: 1+1=2 (Адзін плюс адзін роўна два)
2-1=1 (два мінус адзін роўна адзін)
Давайце дапаможам Зайцу запомніць.
Звернемся да падручніка на стр.42, заданне №1.
ФІЗКУЛЬХВІЛІНКА
Пабег Заяц сваёй дарогай. А калабок уздыхнуў, пацягнуўся, улева нагнуўся, управа нагнуўся, уперад, назад. Улева паглядзеў, управа, уверх, уніз (дзеці сочаць вачыма за рухамі Калабка), па кругу, нікога не заўважыў і пакаціўся далей.
IV. Замацаванне вывучанага
Тут адкуль ні вазьміся Воўк. “Я цябе з'ем”, - кажа Воўк. “Не еж мяне. Я разумны Калабок. Умею рашаць”. “Воўк кажа: “Калі зможаш рашыць прыклады” (с. 42, заданне №3), то адпушчу цябе.
ФІЗКУЛЬХВІЛІНКА
На паляне ў бары карагодзілі звяры.
Туп, туп – ішлі мядзведзі.
А ліса плыла як лебедзь.
Многа, многа касавокіх
Бегла хуценька ўпрыскокі.
А нязгрэбныя ваўкі нахіляліся ўбакі.
Нацярпеўся страху Калабок і рашыў дадому вярнуцца. А за кустом схавалася Ліса і чакае, калі Калабок да яе наблізіцца. Каб Ліса не схапіла яго, трэба вам папрацаваць самастойна, дапамагчы нашаму герою выканаць заданні ў рабочым сшытку.
Самастойная работа.
Настаўнік тлумачыць заданні ….
V. Падвядзенне вынікаў
З якімі знакамі вы пазнаёміліся на ўроку?
Які знак “гаворыць” што колькасць прадматаў павялічылася? Паменшылася?
Стала аднолькава?
VI. Рэфлексия
Дзеці, калі ў вас добры настрой, то завяршыце яго апладысментамі, а калі вам сумна – схавайце рукі за спіну.