kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Логикалық есеп шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

А.К.Кажгалиева, М.Бегалиева атындағы ЖОББМ-нің бастауыш сынып  мұғалімі                                                                                                                                                    Батыс Қазақстан облысы, Бөкей орда ауданы, Бөрлі ауылы                                                      Пәні: Математика                                                                                                                       Сабақтың тақырыбы: Логикалық есеп шығарамыз

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты

1.4.2.1.дұрыс және дұрыс емес тұжырымдарды анықтау.Логикалық есепті сызбаның көмегімен шығару.                                                                1.4.2.2 сәйкестік пен ақиқаттықты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығару. Логикалық есепті бөліктерге бөліп шығаруды үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: сәйкестік пен ақиқатты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығарады.                                                                  Көптеген оқушылар:  дұрыс және дұрыс емес тұжырымдарды анықтайды.   Логикалық есепті сызбаның көмегімен шығарады.                                                                                                                                                          Кейбір оқушылар:  логикалық есепті бөліктерге бөліп шығаруды

үйренеді.

 Бағалау критерийлері

Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалған  екенін анықтайды.

Сөздік қор

Сызба

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Логикалық есеп шығару»

А.К.Кажгалиева, М.Бегалиева атындағы ЖОББМ-нің бастауыш сынып мұғалімі Батыс Қазақстан облысы, Бөкей орда ауданы, Бөрлі ауылы Пәні: Математика Сабақтың тақырыбы: Логикалық есеп шығарамыз

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты

1.4.2.1.дұрыс және дұрыс емес тұжырымдарды анықтау.Логикалық есепті сызбаның көмегімен шығару. 1.4.2.2 сәйкестік пен ақиқаттықты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығару. Логикалық есепті бөліктерге бөліп шығаруды үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: сәйкестік пен ақиқатты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығарады. Көптеген оқушылар: дұрыс және дұрыс емес тұжырымдарды анықтайды. Логикалық есепті сызбаның көмегімен шығарады. Кейбір оқушылар: логикалық есепті бөліктерге бөліп шығаруды

үйренеді.

Бағалау критерийлері

Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалған екенін анықтайды.

Сөздік қор


Сызба

Құндылықтарды дарыту


Топта, жұпта жұмыс жасата отырып, жауапкершілікке, ұжымшылдыққа, бір -бірін құрметтеуге, шығармашылықпен жұмыс жасауға, өз бетімен адал еңбек етуге жұмылдыру, бір -бірін топта, өзара, өзін -өзі бағалау арқылы әділдікке баулу.

Денсаулық және

техника қауіпсіздігінің

сақталуы

Қолдарын демалтуға арналған сергіту сәтін орындаған кезде бір –біріне қарап орындауға нұсқау беріледі.


Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу.Көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Көру арқылы оқушылардың сөздік қорын, тілдік байлығын дамыту, сызбаны дұрыс құрастыруға дағдыландыру.

Алдыңғы меңгерілген білім


Логикалық есептер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы
















1.Шаттық шеңбері. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Құрметпенен сіздерге, Бас иеміз біз. (Ұ) Амандасу, оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. 2. Топқа бөліну. Қызыл,жасыл, сары түсті қыстырғыштар арқылы топқа бөліну. Жасыл түс 1-топ. Сары түс 2-топ. Қызыл түс 3-топ.

3.(Ұ) «Ой қозғау» әдісі 1.Екі қоянның неше құлағы бар?(4) 2.Екі қонжықтың неше табаны бар? (8) 3.Кіреберісте 6 аяқкиім тұр. Бөлмеде неше бала ойнап жатыр?(3) 4. 3 қаздың неше аяғы бар?6

Қ.Б: -Жарайсындар! Өте тамаша!









қыстырғыштар




Сабақтың ортасы












































































4.Мағынаны тану. Кейбір логикалық есептерді қадам-қадаммен шығаруға болады.Ол үшін есепті бөліктерге бөлу керек және әрбір бөлікті жеке шығару керек. Сен осылайша есептің жауабын табасың. Сызба-бұл заттар қатарының шартты белгілері. Күшіктер. Ақ,қара, сары күшіктер №1, №2, №3- үйшіктерде тұрады. Бірінші мен екінші үйшіктегі күшіктер- қара емес. Ал ақ күшік бірін ші үйшікте тұрмайды. Күшіктер қай үйшікте тұрады? Күшіктердің түсі қандай? Күшіктер тұрған үйшіктердің нөмірлерін атаңдар?

Барлығымыз сызбаға назар аударамыз. Әріптер нені білдіреді? Сандар нені білдіреді? 1-қадам. №1 және №2 -үйшіктердегі күшіктер қара емес. Қара күшік қайда тұрады? Ж: Қара күшік №3 үйшікте тұрады. 2-қадам. Қара күшік №3-үйшікте тұрады, ал ақ күшік №1-үйшікте тұрмайды.Ақ күшік қайда тұрады? Ж:Ақ күшік №2-үйшікте тұрады. 3-қадам: Сары күшік қайда тұрады? Ж:Сары күшік №1-үйшікте тұрады.

Ақ күшік Қара күшік Сары күшік

А

Қ

С




1

2

3

5.Дәптермен жұмыс.

1.(Ө) «Балалардың қайда тұратынын тап»

Қайрат Айдыннан бір қабат жоғары, ал Мұраттан төмен тұрады. Балалар үш қабатты үйдің қай қабатында тұрады? Жауабы: 1-ші қабатта Айдын.2-қабатта Қайрат. 3-қабатта Мұрат тұрады.

2.Сызба арқылы шығар. Шалғында үйректер мен қозылар жүр.Олардың 3 басы және 8 аяғы бар.Шалғында неше үйрек және қоян жүр?Бастары мен аяқтарын сызықтармен қос.Жауабы: 1 қозы, 2үйрек. ҚБ: жұмыстарын жұппен тексереді, өзін -өзі «Баспалдақ» әдісі бойынша бағалайды, мұғалім «Жарайсыңдар», «Сенің қолынан келеді» деген сөздермен кері байланыс жүргізеді.

2-тапсырма.Сызба құрамыз. Кезекте. Әр қызды сызбада тиісті ретпен белгіле. Жауабы: Майра.Жанар. Ғалия. Әмина.

Сызба. Тиін мен қоян саңырауқұлақ және сәбіз жеді. Егер қоян саңырауқұлақ жемесе, онда тиін не жеді?

Тиін Қоян

Сәбіз Саңырауқұлақ ҚБ: Сағат тілі бағыты бойынша бір бірін тексереді, өзін өзі «Баспалдақ» әдісі бойынша бағалайды, «Жақсы жұмыс», «Сенде ілгерілеу бар», «Ойлансаң қолыннан келеді» деген сөздермен кері байланыс жүргіземін.

6. Сергіту сәті. Оң қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ. Қосып едім екеуін, Болып шықты он саусақ.

7.Топпен жұмыс. Топтық жұмыста әр топ өздеріне берілген жұмыстарын постер арқылы қорғайды

1-топ.«А» деңгейіне. Ойлан тап. «Отбасы» Отбасында Нұрәлі,Тимур, Айша атты 3 бала бар.Олардың жасы 5-те, 8-де, 10-да.Айша балабақшаға барса, Нұрәлі, Тимурдан үлкен болса, балалар неше жаста?

Нұрәлі

Тимур

Айша




5

8

10

2-топ. .«В» деңгейіне Орындап көр.Ардақтың туған күніне 3 досы келді.Әли, Сәуле,Жұлдыз.Жұлдыз,Әлиден ерте келді,ал Сәуле ең соңынан келді. Ең бірінші кім келді? Дөңгелектің ішіне балалардың атын ретімен жаз? Жауабы: Жұлдыз

3-топ. .«С» деңгейіне Шығарып көр. Төрт дос доп лақтырып ойнады.Мерей допты Ерланнан алыс, бірақ Рауаннан жақын лақтырды.Ал, Аслан Ерланға қарағанда жақын лақтырды.Балалардың қайсысы допты бәрінен алыс лақтырды? Кім бәрінен допты жақын лақтырды?

Жауабы:Рауан бәрінен алыс лақтырды. Аслан бәрінен жақын лақтырды.



ҚБ:1-топ,2-топты «Бағдаршам» түстері арқылы бағалайды.

2-топ,3-топты «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.

3-топ, 1-топты « Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Бағалау критерийі: Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалған екенін анықтайды.

1-тапсырма. Сурет бойынша айтылған ақиқат тұжырымдарды көк түспен, жалған тұжырымдарды сары түспен бояңыз.



Дескриптор: - - ақиқат тұжырымдарды көк түспен бояйды. - - ақиқат емес тұжырымдарды сары түспен бояйды.































Сызба







99-бет













«Баспалдақ» әдісі







100-бет





























парақшалар























Бағдаршам

Басбармақ











Топшамалар













Сабақтың соңы

2 мин









Кері байланыс: «Еркін микрофон»

-Не үйрендік?

-Не ұнады?

-Қандай ұсыныс айтар едің?

Рефлексия.

Қызыл – түсінбедім.

Сары – енді түсініп келемін. Жасыл- барлығы түсінікті. Оқушылар қыстырғышты пайдалана отырып, өзін-өзі бағалайды.




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Логикалық есеп шығару

Автор: Кажгалиева Айымгул Кайырболатовна

Дата: 29.05.2018

Номер свидетельства: 471473
