«Келісілді» «Бекітемін»
Директордың оқу-әдістемелік _________Ғ.Б.Султанов
жұмысының орынбасары
---------------Д.Т.Сүлейменова
Ашық сабақ
Тақырыбы:Ондық бөлшектерді қосу
Математика пәнінің мұғалімі: Е.Есенбекқызы
Сыныбы: 5 «Ә»
Күні:19.02.2016 ж.
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу (есеп шығару)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ондық бөлшектерді қосу ережесін айта білу, біліктерін
логикалық оймен іске асыра білу
Тәрбиелік: Оқушының пәнге қызығушылығын арттыру,
математикалық мәдениетке тәрбиелеу, жүйелі түрде
жұмыс істеуге, өз ойын дәл, тиянақты айта білуге үйрету
Дамытушылық: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен
ұштастыруға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз
білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру
Сабақтың көрнекіліктері: презентация, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың түрі: дамытушылық
Сабақтың типі: қайталау сабағы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
ІІІ.Өткен тақырыпты қайталау.
ІV.Кестені толтыр.
V. Кім жылдам?
VI. Есеп құрастыру.
VIІ. Сергіту сәті.
VIІІ.Логикалық тапсырмалар.
IX. Сабақты қорытындылау.
X.Үйге тапсырма.
XІ.Бағалау
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушылармен амандасу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Шаттық шеңбері арқылы сабақты бастаймыз.
-Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы
бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.
Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)
Қуанасын сен де, (жанындағы досымды көрсетемін)
Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз)
Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)
ІІ.Үй жұмысын тексеру
а | в | а+в |
3,89 | 0,256 | 4,146 |
1,003 | 5,21 | 6,213 |
11,107 | 2,03 | 13,137 |
14,211 | 5,081 | 19,292 |
ІІІ.Өткен тақырыпты қайталау.
Санның ондық бөлшекпен жазылуында үтір қайда қойылады?
Ондық таңбалар дегеніміз не?
Жай бөлшекпен ондық бөлшектің айырмашылығы неде?
Ондық бөлшек туралы жазған ғалымдардан кімдерді білеміз?
ІV.Кестені толтыр.
+ | 0,6 | 5,13 | 12,4 |
7,8 | 8,4 | 12,93 | 20,2 |
10,6 | 11,2 | 15,73 | 23 |
1,33 | 1,93 | 6,46 | 13,73 |
+ | 0,8 | 4,12 | 16,3 |
5,7 | 6,5 | 9,8 | 22,4 |
9,6 | 10,4 | 13,72 | 25,9 |
2,23 | 3,03 | 6,35 | 18,53 |
V. Кім жылдам? (деңгейлік тапсырмалар)
А деңгейі В деңгейі
0,5+3,2= 3,7 4,918+3,4= 8,318
0,07+13,25=13,32 3,89+0,256=4,146
С деңгейі
6,091+7,083+3,127=16,301
0,373+2,117+0,209=2,699
VI.Есеп құрастыру.
№1. 0,8; 1,3; 5,67 -ондық
бөлшектерін пайдаланып сөз
есеп құрастырыңдар.
№2.Сурет бойынша сөз есеп құрастырыңдар:
VIІ. Сергіту сәті.
VIІІ.Логикалық тапсырмалар.
1.Менің ақшама осы ақшамның жартысын қосса, 150теңге болар еді. Менде қанша ақша болған? (100 теңге)
2.Мотоциклші ауылға бара жатты. Жолда оған 3 жеңіл машина және жүк машинасы қарсы кезікті. Ауылға барлығы қанша машина бара жатыр? (2)
8. Бір стаканды ғана қозғау арқылы бос және бос емес стакандарды қалай кезектестіріп орналастыруға болады?
(Екінші стакандағы суды бесіншіге құю керек)
IX. Сабақты қорытындылау.
Ондық бөлшектерді қалай қосамыз?
Ондық бөлшектерді қосуда қандай қасиеттер орындалады?
Ондық бөлшектің бүтін бөлігінен үтірмен ажыратуды ұсынған математик?
X.Үйге тапсырма.
№1276 (1), №1300
XІ. Бағалау.
Арифметикалық орта табу арқылы жинаған фишкалары бойынша әр оқушы өз бағасын шығарады