Сабақтың тақырыбы:Қыстырма сөз
Сабақтың мақсаты: а) білімділігі:Оқушыларға қыстырма сөз туралы түсінік беру. Сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге үйрету.
ә) дамытушылығы: Баланың логикалық ойлау қабілетін жаттығулар орындау арқылы дамыту. Шығармашылық қабілетін,байқағыштық қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту.
б) тәрбиелігі:Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі:ребус
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу;
Назарын сабаққа аударту.
II.Үй тапсырмасын сұрау.Қайталау
ІІІ.Жаңа сабақ:
а) Сөздерге, сөйлемге сұрақ қою
Кітап амал қанша
Жасыл бәсе
Барды меніңше
Төртінші сірә
Мүмкін, ол келіп қалар.
ә)Ребус шешу
Сонымен қыстырма сөз деген не екен? (Оқушылар өз ойларымен ережесін шығарады)
Қыстырма сөз дегеніміз – сөйлемдегі ойға сөйлеушінің қалай қарайтынын білдіретін, бірақ өздері сөйлем мүшесі болмайтын сөздер бар. Ондай сөздерді қыстырма сөздер деп атайды.
б) Үлестірмелі парақ
- Балалар, қыстырма сөздердің өзі көңіл-күйіне, мағынасына қарай бірнеше топқа бөлінеді. (әр топқа қыстырма сөздер беріледі, оқушылар сол сөздер арқылы қыстырма сөздің түрін анықтайды)
IV. Оқулықпен жұмыс
57-жаттығу.Сөйлемдерді оқы.
58-жаттығу.Сөйлемдерді оқып,қыстырма сөздерді тап.
V. Сергіту сәті
59-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жаз.
VI. Семантикалық карта
сөздер | Зат есім | Сын есім | Сан есім | Етістік | Қыстырма |
қағаз | + | ||||
сірә | + | ||||
барды | + |
VII. Жаңа сабақты бекіту.
- Қыстырма сөз дегеніміз не?
- Қыстырма сөз сөйлемнің қай жерінде келеді?
- Қыстырма сөзді алып тастаса сөйлемнің мағынасы өзгере ме?
VIII.Үйге тапсырма.60-жаттығу.Қыстырма сөздерді пайдаланып,суретпен әңгіме құр.
IX.Бағалау.