Сабақ: Әдебиеттік оқу «Күз кереметі» | Мектеп: Қойтас орта мектебі КММ |
Күні: 2.10.15 ж. | Мұғалімнің есімі: Нукешева Ә. Ө |
Сынып: 3 | Қатысқандар Қатыспағандар саны: 7 саны: жоқ |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: | Әңгімені түсініп оқу дағдыларын жетілдіру, күздің кереметі туралы түсінік беру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: |
| |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Әңгімені оқып, күздің кереметтері не екенін біледі. |
Кейбір оқушылар: |
|
Тілдік мақсат: | Оқушылар: |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Жемістер, көкөністер, күз кереметі, күзгі еңбек. |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Жемістер мен көкөністер аттарын жазу, жұмбақтар құрастыру, сөзжұмбақ құрастыру. |
Алдыңғы оқу: | «Жеміс бағында» әңгімесімен ұқсастығы және айырмашылығын айт. |
Жоспар: |
Мұғалімнің іс-әрекеті: І. Ұйымдастыру. *Ынтымақтастық орта қалыптастыру. «Менің есімім» *Топқа бөліну. «Мозайка құрастыру» * Топ ережесін еске түсіру. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. *«Жеміс бағында» әңгімесін мазмұндату, рөлдік ойын арқылы. Онда «Айыпталушы, қорғаушы, айыптаушы, сарапшы» болады. *Бағалату. ІІІ. Сабақ мақсатымен таныстыру. Әңгімені түсініп оқу дағдыларын жетілдіру, күздің кереметі туралы түсінік беру. Табыс критерийлері: Әңгімені түсініп оқимын; Күз мезгілі туралы көбірек білетін боламын; Күз кереметі не екенін түсінемін; Әңгіме мазмұнына сай сұраққа жауап беремін; Жемістер мен көкөністер туралы әңгімелеймін. ІҮ. Жаңа тақырыпты өз бетінше меңгерту. *Миға шабуыл» - Күз кереметі не деп ойлайсыңдар? * «Күз кереметі» мәтінін оқыту.Алдымен өзім бастап оқимын. *- Сонымен, күз кереметі не екен? * «Кластерлер» құрғызу. Мәтін мазмұнын тексеру. Ү.Қорытындылау. Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі. ҮІ. Үйге тапсырма. Сурет бойынша әңгіме құрап жазып келу және 7,8 тапсырмалар. / сөзжұмбақ құрастыру/ ҮІІ. Бағалау. Топтардың бірін-бірі бағалаған парақтары бойынша қорытынды баға шығару. | Оқушының іс-әрекеті: * Оқушылар ортаға келіп, өз есімін атайды сол әріптен басталатын мінезіне қатысты сөзді айтады. Мысалы, Айым – алғыр, т.с.с *Қиылған суреттерді құрастырып, топ құрады. * Топ ережесін еске түсіреді. * Оқушылар рөлдік ойынды ойнай отырып, әңгімені мазмұндайды. * Екі топ бір-бірін бағалайды. *Сабақ мақсаты және табыс критерийлерімен танысады. *Оқушылар өз ойларын айтады. *Ары қарай оқушылар тізбектей жалғастырып оқиды. *Оқушылар жауабы тыңдалады. *Мәтіннен сары түспен жазылған сөздерді тауып, осы сөздердің күз мезгіліне қатысты екенін дәлелдейді.Әр топ бір-бірін бағалайды. * Жәшіктегі жеміс, не көкөністі бір-бірден сипаттап айтады келесі топ ол қай жеміс, не көкөніс екенін айтуы керек. * Сергіту жаттығуын жасайды. *Әр топтан бір оқушы шығып (кезекпен) орындыққа отырады. Қалған топтағы балалар әңгіме бойынша сұрақтар қояды. Бірін-бірі бағалайды. *Оқушылар қызыл, сары, көк қарындаштарды көтеріп, әңгіме бойынша не түсінді, не білді, нені білгісі келетіні,нені ұқпағаны жайлы белгі береді. *Оқушылар үйде оқулықта берілген сурет бойынша әңгіме құрап жазады, күнделікті өмірде көріп жүргені жайлы жазады және сөзжұмбақты құрастырып шешіп келеді. * топтар бірін-бірі бағалайды. |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы: 5 -7 мин | «Менің есімім», топқа бөлу «Мозайка» | Қиылған суреттер |
Ортасы : 30-35 мин | «Кластерлер», «Сиқырлы жәшік», «Ыстық орындық» | Қағаздар, түрлі түсті фломастерлер, жәшік, жемістер мен көкөністер муляждары, орындық, оқулық. |
Аяқталуы : 5-8 мин | «Бағдаршам» Рефлексия. Кері байланыс. | Түрлі түсті қарындаштар, бағалау парағы, смайликтер |
Қосымша ақпарат Үлгерімі жақсы оқушылар Омар ата көрсеткен жемістердің пішіні неге ұқсайтынын суретін салады. |
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
* Үлгерімі жақсы оқушылар үлгерімі төмен оқушыларға көмектеседі, түсіндіреді. | * «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың қалай түсінгенін білемін және екі топ сабақ барысында бірін-бірі бағалайды соған орай әрекет етемін. | * Қазақ тілі, дүниетану пәндерімен және АКТ-мен байланыс бар. |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Сабақ мақсаты бүгінгі сабақта оқушылар меңгеруі тиіс тақырып туралы білім қалыптастыруға негізделді. Оқушылар бүгінгі сабақта әңгімені түсініп оқу дағдыларын жетілдірді, күздің кереметі туралы түсінік алды. Сыныптағы ахуал тамаша болды. Жоспарлаған шаралар , әдістер тиімді болды, уақытты тиімді пайдалана алдым. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)? 1. Бірін-бірі үйретуі, оқытуы. 2.Топтардың бірін-бірі бағалауы Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1.Ынтымақтастық орта қалыптастыру. 2. Топтар арасындағы бәсеке. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Сабақ барысында жақсы оқитын оқушылар өздерінің белсенді әрекеті, өз ойларын еркін жеткізе алуы, басқаға көмектесе алатындығы арқылы үлгерімі төмен оқушыларға үлгі бола алатындығын ескеру |