Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы №2 орта мектеп бастауыш сынып мұғалімі Ходжабергенова Жибек Илясовна
Пәні: әдебиеттік оқу | Уақыты: 02.12.16ж | 3 «В» сынып | Мұғалім:Ходжабергенова Ж. |
Сабақтың тақырыбы: | Б. Майлин «Күлпаш» |
Сабақтың мақсаты: | Автор туралы мағлұмат алады, әңгіме мазмұнын игереді, тарихи оқиғаларды біле түседі. |
Күтілетін нәтиже: | «Күлпаш» әңгімесін түсініп оқиды, әңгімелеуге жаттығады, еліміз тарихын үйренеді. |
Негізгі идеясы | Өткенді есте сақтау - ұрпақ міндеті. |
Ресурстар: | Интербелсенді тақта, А-4 парақтары, фломастерлер, қаламсаптар |
Дерек көздері: | 3-сынып Әдебиеттік оқу оқулығы, электрондық оқулық, |
Оқыту әдістері: | Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, Көшбасшылық |
Іс-әрекет барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру | 1.Оқушыларды «Тарих», «Қоғам», «Мұрагер», «Қаламгер», «Ғасыр» топтарына бөледі. 2. Бағалау түрімен таныстырады. (Смайликтермен) | Оқушылар атаулар бойынша топқа бөлініп, қол ұстаса бүгінгі сабақты меңгеруге сәттілік тілеп,орындарына жайғасады. |
Тұсаукесер | «Тұлғаны таниық» ойыны Тақтада белгілі тұлғалар суреті көрсетіледі.(Абай, Ыбырай, Амет, Шоқан, Шәкәрім, Мағжан, Мұхтар) Әрбір топтың жұмысын зерделеп барады. | Оқушылар танымал тұлғалар аттарын атап, жазады, әрбір топ жазғандарын оқиды. Бір-бірінің жұмыстарын тыңдайды, бағалайды. |
Негізгі бөлім | Белгілі жазушы, ақын Б.Майлинмен таныстырады. «Тарихқа шолу» айдарында 1930-1931ж.жайлаған аштық оқиғасы мәліметтерін беру. Жазушының «Күлпаш» әңгімесі сол оқиғаның бір көрінісі. 1.Электронды оқулықтан әңгіменің І бөлімін тыңдату. 2. Жалғасын ІІ бөлімін топтарға «Ортадағы қаламсап» әдісімен оқыту. «Тілші сұхбаты» Мұғалім таңдауымен бір оқушы тілші қызметіне тағайындалады Тілші әр топқа мәтін бойынша сұрақтар қояды, жауап алады.
Сергіту сәті «Поэзия минуты» Ақындар өлеңдерін жатқа айттырады. | Слайд бойынша Б.Майлин өмірімен танысады Б. Майлин Ресей Уфа Жазушы,ақын 1894-1938ж Қостанай Қостанай
1. Электронды оқулықтан «Күлпаш» әңгіменің І бөлімін тыңдайды. 2. Жалғасын ІІ бөлімін топтар «Ортадағы қаламсап» әдісі негізінде оқиды. Тілші топтардан тақырып жөнінде сұрақтар қойып сұхбат алады. -Әңгіме кейіпкерлері кімдер? -Оқиға қашан болған еді? -Күлпаш ауылы тұрмысы қандай еді? -Даладан келген Мақтым бейнесі? -Мақтым неге тамақ таба алмады? М.Мақатаев «Үш бақытым» М. Шаханов «Төрт ана» |
Қорытынды бөлім
| Топтық жұмыс «Тарих» 1930-1932ж оқиғасы “Қоғам” Күлпаш ауылының тұрмысы “Қаламгер” “Мұрагер” Сурет бойынша жұмыс «Ғасыр” Венн диаграммасы
Үйге тапсырма беру Бағалау ОҮБ смайликтерді санау Кері байланыс «Білім ағашы» Стикерлерді «Білім ағашына» жапсырады. | Оқушылар топтық жұмыстарын қорғайды. 1.1930-32ж болған оқиғаны баяндап жазады. 2.Ауыл тұрмысын суреттеп жазады. 3. Сурет бойынша әңгмелейді. 4. Венн диаграммасын 2016ж Тәуелсіздікке25 жыл 1930-1931ж Қиын кезең Та рих
Күнделіктеріне жазады. Үлкендерден осы оқиға жайлы мәлімет жинау Оқушылар ұпайларын айтады. |