Мақсаты: Оқушылардың жолда жүру ережесі туралы білімдерін толықтыру, іс-жүзінде асыра білуге үйрету. Жолда жүру ережелерін ойда сақтай білуге үйрету. Тәртіптілікке, ақ болуға,көшеде өздерін дұрыс ұстап жүруге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру.
2.Кіріспе сөз.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
-Балалар ,бүгінгі сабақта біздер жол жүру ережелер қаласына барамыз. Жол ережелер қаласындағы сендерге дайындап отырған тапсырмалары бар. Сендерді жол тәртібі бойынша білімдеріңді сынамақшы. Сыннан өтуге дайынбыз ба?
Көрнекілік: Интерактивті тақта, жол белгілері суреттері,бүктемелер
Кіріспе сөз:Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
Мұғалім: Жол заңы дұрыс жүріп,абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзба қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында,қалай болса солай доп қуалайтыны,шанғы тебетіні, жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны, қалтарыстан жолға шыға келу салдарынан бұзылады. Жолда жүргенде, жол ережесін сақтаңдар.
Жарысымыздың шарттары:
І кезең «Таныстыру»
ІІ кезең «Жолдан өтебіл».Ойын «Бағдаршам»
ІІІ кезең «Саналы жүрек». Сұрақтар
ІҮ кезең Сөзжұмбақтар сайысы. «Бағдаршамды сыйлаңдар»
V кезең. Жұмбақ сайысы
Әр топ өздерін таныстырып өтеді.
І кезең «Таныстыру»
І топ: «Бағдаршам»
Топтың ұраны: Үйрен таппай тыным бір, Белгілердің тілін біл!
ІІ топ: «Жүргізуші»
Топтың ұраны: Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік!
ІІ кезең «Жолдан өтебіл».
«Бағдаршам» ойыны: (Балалар жүргізушілер. Бағдаршамның қызыл түсін көрсетсе – тұра қалады. Сары – оң аяқтарын көтереді. Жасылда – аяқтарын тап тап басады)
Ойынды екі топ алма кезек ойнайды.
ІІІ кезең «Саналы жүрек». ( сұрақтар)
1.Жүрісті реттеп отыратын адам?(жол реттеуші)
Көшеде жүру ережесін білу бізге не үшін керек? - Әр оқушы көшеде жүру тәртібін өте жақсы білуі керек. Көшеде жүре білу машина астына түсуден, апаттан сақтайды.
2.Жиекжол дегеніміз не? - Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол.
3.Жаяу адамға қай жермен жүруге рұқсат етілмейді? - Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді.
5.Көше қиылыстарында қай жерлерден өтуге болады? - Көшенің екінші көшемен қиылысқан жерінде немесе «Өтетін жер» деп жазылған тұста немесе асфальтта көлденеңіне сызылған жалпақ ақ жолақтары бар жерінде және бет алдындағы бағдаршамның жасыл жарығы жанған кезде өтуге болады. 6.Ал жиекжолда қалай жүру керек? - Жиекжолдың оң жағымен жүру керек, сол жағымен жүруге болмайды. 7.Жиекжолдан тағы қалай жүруге рұқсат етілмейді? - Төрт-бес адам қатар жүруге болмайды.
ІҮ кезең Сөзжұмбақтар сайысы. «Бағдаршамды сыйлаңдар»
V-кезең. -Балалар, келесі кезекті жұмбақ шешу сайысына берелік.
1. Ала таяқ ұстаған, Жол тәртібін нұсқаған. Өміріңді күзеткен, Ысқырықпен түзеткен. (Милиционер)
2. Көше бойлап аяңдайды, Адам тасып аялайды. (Автобус)
3. Жоқ өзінде бас та, ауызда да, құлақ та, Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам)
4.Бір тұлпар су ішпейді, жем жемейді, Есіркеп ешбір адам жемдемейді. Жүк емес жануарға жүз адам да, Доғасын сымына сүйреп, жол жөндейді. ( Трамвай)
5.Арқаным тым ұзын, Ала алмайсың бір үзім. (Жол)
6.Қозғалмасаң құлайды, Сүйемесең сұлайды. Құйымшақты ері бар, Бұл не деген жануар? (Велосипед)
Өмірде күтпеген оқиғалардан сақтану үшін жол ережелеріне бағыну керек. «Сақтансаң сақтармын» дегендей ережелерді тек білу ғана шарт емес, оны бұлжытпай орындаса ғана аман - есен жүруге болады. Көше тәртібін сақтау- сенің міндетің! Егер жол ережесін бұзсаң, тек өзіңе қауіп төндіріп қоймай, басқа адамдарға да зияныңды тигізесің. Сондықтан, жолда сақ бол! Көше тәртібін есіңнен шығарма!
№71. Тақырыбы: Түбірлес сөздер
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға түбірлес сөздер жайында берілген түсінікті кеңейтуге, олардың бір-бірінен өзгешелігі неде екенін білдіруге мүмкіндік туғызу; оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту; ұйымшылдықа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру 33-жаттығу, 129-бет. Мәтінді оқу, қарамен жазвлған сөздерді (кітапханаға-кітаптарды, спорт-спортшылар, футбол-футболшылар) сөздері түбірлес сөздер болып табылады ма?
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ.Жан-жақты білімдерін тексеру «Үйрек анаға өз балапандарын табуға көмектес» ойынын ойнату. Ойын шарты: түбір сөзге тиісті жұрнақты табу.
Ү. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс Күн ретін жазу. Көркем жазу. 35-жаттығу. Жаңылтпашты көшіріп жазу. Түбірлес сөздерді табу: шежіреші, шежіре, шежіресін. Мағынасын ашу. 36-жаттығу. Берілген сөздерден бірнеше түбірлес сөз жасау. 37-жаттығу. Суретпен жұмыс, түбірлес сөздерді: оқу, оқушы, оқулық, оқуға. 35-жаттығу. Сөздер тобын оқу, түбірлес сөздерді табу, әр сөздің түбірін тиісті белгімен белгілеу.
ҮІ. Бекіту:39-жаттығу. Суретпен жұмыс.Сұрақтарға жауап бере отырып, түбірлес сөздерді табу: дәріхана, дәрігер, дәрі. ҮІІ. Қорытындылау.Балалар, бүгін біз не үйрендік? Түбірлес сөздер деп қандай сөздерді айтамыз? Мысал келтіріңдер. ҮІІІ. Үйге тапсырма: 40-жаттығу, 131-бет. ІХ. Оқушыларды бағалау
Күні: 17.11.2016 ж
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы:Б.Майлин. «Күлпаш»
Сабақтың мақсаты:1.Білімділік:Мәтін мазмұнымен таныстыра отырып,оқушыны жүйелі сөйлеуге,өз ойын жеткізе білуге баулу
Мәтіндегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашу.
2. Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздік қорын, байланыстырып сөйлеуін жетілдіру.
3. Тәрбиелік: шыдамды, төзімді болуға, өз елін, Отанын жерін танып, сүюге тәрбиелеу
Мәтін мазмұны бойынша (әр бөлікті бір оқушыдан сұрау)
«Бәйге» ойыны арқылы үй тапсырмасын пысықтау:
Тоқаш Бокин не үшін күрескен адам?
Түрмеде оған қандай айып тағылды?
Тоқашқа жолығуға кім келді?
Тоқаш пен анасы арасындағы әңгімені айт
Тоқашқа мінездеме бер
Тоқаш анасына не айтты?
Әңгіменің әр бөліміне ат қой
Айыпталу қорытындысы не болды деп ойлайсың?
Тоқаштың ойлаған арманы орындалды ма?
Ақын «Садақ» қолжазба журналының белсенді авторы. «Шұғаның белгісі», «Раушан коммунист» деген шығармалары бар.Бейімбетте кедей отбасынан шыққандықтан кедейдің мұңын мұңдап, жырын жырлаған ақиық ақын, әңгіме жанрының хас шебері.
Оқулықпен жұмыс.
Бұл әңгімеде кедей отбасының ауыр тұрмысы сөз етіледі. Әңгімедегі негізгі кейіпкер-Күлпаш
1930-1932 жылдары Қазақстан халқының саны алты миллионнан асқан болса, соның екі миллионнан астамы аштықтан қырылды.
Мәтінді мәнерлеп оқып беру. Мазмұнын түсіндіру
Балалар, ел басынан өткен бұл әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған?
Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге асыға күтеді?
«Бәрі де шықпа, жаным шықпа деп отырған секілді» дегенді қалай түсінесің?
Мақтым мен Күлпаш неге жылады?
Олардың тұрмыс жағдайы саған қалай әсер етті?
Дәптермен жұмыс.Сөздікті жазу.
Өрім-өрім- тозған, жыртылған.
Бөкебай- басқа тартатын шәлі.
Ызғырық-суық жел.
Өлмелі кедей-өте кедей
Топтық тапсырма.
І-топ. Қали мен қазіргі баланың өмірін салыстыру.Венн диаграммасы арқылы
Қали Қазіргі бала
ІІ-топ. Байлық. Кедейлік. Мұқтаждық туралы мақал-мәтел ойлап айту.
ІІІ-топ. Мәтіннен Күлпаштың сыртқы кескін-келбеті суреттелген тұсты тауып оқу.
Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді оқушыларға оқытып, әр бөлімге ат қойып, мазмұнын сұрау.
Сәйкестендіру тесті.
М. Мақатаев Күлпаш
Ш. Құдайбердіұлы. Малта
Б. Майлин. Адамдық борышың
І. Жансүгіров. Үш бақытым
Қорытындылау.
-Балалар бүгін қандай тақырыпты өттік?
-Кім туралы білдік?
-Ашаршылық жылдары қай жылдар?
1930-1932 жылдары Қазақстан халқының саны 6 миллионнан асса, соның екі миллионнан астамы қырылды.
Венн диаграммасы арқылы өткен өмір мен қазіргі өмірді салыстыру
Қазақ халқының өткен өмірі Қазақ халқының қазіргі өмір