Урок позакласного читання я підготувала і провела для учнів 2 класу. До нього готувалася не тільки я, а й учні. На урок вони намалювали портрети своїх мам, підготували вірші про них. Заохоченням для дітей були аплікації ромашок. Кожен учень намагався якнайкраще працювати на уроці для отримання квітки. Портрети своїх матусь прикріпили на дошці. На окремих аркушах написали за що вони люблять їх та прикріпили біля фото. А в кінці уроку, отриманими квітками прикрасили фото своїх матусь. Ця листівка стала привітальною зі святом мам, яке ми святкуємо у другу неділю травня.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розширити і поглибити знання учнів про значення матері в житті людини; формувати у дітей культуру почуттів; виховувати шанобливе ставлення, любов, повагу і чуйність до найсвятішої людини на землі – матусі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою
Жив жучок Між бур’янами, Жив без тата і без мами. Жив і жив, І не тужив, Жовтим листям Ворушив. Г. Чубач
2. Гра «Добавлянка»
Серед лісу, де пеньочок, Із землі росте... (грибочок). Мають діток всі звірята. У пташечок є теж малята! У відгадки будем грати І тваринок називати. У ведмедів... (ведмежата). А у білок... (білченята). В качки семеро... (качат). А у курки сім... (курчат). В мишок дітки... (мишенята). А у пташок... (пташенята). В корівки... (телятко). А у коника... (лошатко).
III.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Хто вас, діти, щиро любить, Хто вас ніжно так голубить, Хто кладе у постіль спати? (Мати)
— Сьогоднішній урок ми присвятимо найріднішій, найдорожчій на світі людині — матусі. Бо матуся як сонечко – всіх зігріває, пестить, любить. - Яка квітка схожа на сонечко? - За кращі відповіді ви отримаєте ромашку.
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
Перед вами книжки, у яких зібрані твори відомих українських письменників про матусь - Які книжки на виставці вам знайомі? - Чи є малюнки до віршів у цих збірках?
V ДЕМОНСТРУВАННЯ МАЛЮНКІВ “МОЯ МАТИ» - Я знаю, що всі учні підготували малюнки «Моя мама». - Познайомте нас з ними.
VI ДОМІНО: «ЗА ЩО Я ЛЮБЛЮ СВОЮ НЕНЮ?»
Прикріплення написів під малюнками. - Я знаю, що ви дуже любите своїх мам. У вас на партах смужки. Вам потрібно написати на них за що ви любите свою маму. (Вона: хвилюється — жаліє — прекрасна — лагідна — турботлива — щира — іноді сувора і вимоглива — чуйна — спостережлива — доглянула і випестила нас — …)
VII «МІКРОФОН»: ЯК Я ЗВЕРНУСЯ ДО СВОЄЇ МАМИ? - Зараз ми пограємо у гру «Мікрофон». Назвіть, як ви звертаєтеся до своїх мам.
VIII ЗАСЛУХОВУВАННЯ ВІРШІВ ПРО МАМУ, ПІДГОТОВЛЕНИХ УЧНЯМИ - Чи знаєте ви вірші про маму? - А які?
IХ ОБРАЗ МАТЕРІ У ТВОРАХ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ - А ось послухайте вірш і скажіть як автор говорить про маму.
1) М. Познанська: Мамо, люба, добра, мила… Як іще тебе назвать? Це ж для мене ти пошила З шовку плаття голубе Ти мені читаєш книжку, Хочеш розуму навчить. - Яка ж мама?
2) В. Грінчак: - Як автор говорить про мамині руки? Мамині руки — щедрі, робочі — Втоми не знають з ранку до ночі Вранці, коли ще усі спочивають, Сонце, напевно, вони піднімають. Мамині руки — ніжні і милі — Воду ранкову з криниці носили. - Які мамині руки?
В. Бичко: Поглянь ти на мамині руки — Які вони добрі й пестливі: Тебе забавляли — ой, чуки-чук-чуки! — Щоб дні тобі слались щасливі.
О. Стариков: Теплі й ласкаві руки у мами — Літнє проміння нагадують нам.
Т. Шевченко: Нічого кращого немає, Як тая мати молодая З своїм дитяточком малим. Х ЧИТАННЯ ТА ОБГОВОРЕННЯ НОВИХ ТВОРІВ 1. Вірш Катерини Перелісної «Уклонюся» - Прочитайте вірш і підготуйтеся до конкурсу «Хто найкраще прочитає вірш» Уклонюся! Катерина Перелісна
Гарна ти, матусю,
люба дуже, мила!
Ти мене ще змалку
звичаю навчила.
І щодня навчаєш,
як любить родину,
мову нашу гарну,
рідну Україну.
Буду українка,
як і ти, матусю,
і за ту науку
я тобі вклонюся! 1) Конкурс «Хто найкраще прочитає вірш?». 2) Гра «Доберіть риму».
2. Оповідання Юрія Ярмиша «Дрібний дощик» - Послухайтеоповідання і скажіть чи любить свою матусю хлопчик? З чого це видно? Дрібний дощик Дрібний дощику! Чому ти такий дурненький? Три дні й три ночі ти усе ллєш на дахи, а вони лише блищать, посміхаючись, і зовсім не розмокають. Проходний дощику! Навіщо ти все кропиш та кропиш річку, води там багато, а купатися під дощиком холодно. Набридлий дощику! Ось я візьму, піднімусь на хмару, знайду те велике сито, крізь яке ти сієш. Я закрию в ньому малими хмаринками непотрібні дірочки й залишу тільки потрібні. А ще я зроблю в хмарі віконце – для сонечка й перекину над землею барвисту веселку. І коли побачу, як додому з роботи матуся йде, крикну сонечку: - Посміхнися всіма промінцями! Бачиш, он моя матуся йде! Крикну тобі, дурненький дощику: - Сійся, лийся на лани, на зелені килими – хай матуся радіє, а на доріжку, якою вона йде, не треба! Скажу веселці: - Сяй – переливайся всіма своїми барвами. Он моя матуся йде! А потім стрибну з хмари на веселку і покочуся вниз – ух! – зовсім не страшно, тільки вітер свище! – та прямо на доріжку: - Добрий вечір, матусю! Гра «Рибки» Самостійне мовчазне оповідання учнями. - Чи любить свою матусю хлопчик? З чого це видно? 3. Гра «Продовжте прислів’я» Пташка радіє весні, а дитя …(матері). Діти плачуть, а в матері…(серце болить). На сонці – тепло, а біля матері - …(добре).
ХІ Підсумок уроку Складання інформаційного ґрона «Дитина в уявленні мами», «Мама» - Діти, подивіться, навіть сонечко не витримало і спустилося до нас у клас. Та воно не одне, їх двоє. Так на ньому щось написано. Прочитайте. - Нам потрібно написати на промінчиках – які слова використовує мама, звертаючись до своєї дитини. (Найдорожча за життя, розумничка, принцеса, зайчик, помічник …) - А які ви використовуєте слова, звертаючись до своїх мам ? (Сонечко, найкраща, золота, кохана…) - За найкращі відповіді ви отримали ромашки. Порахуйте їх. Саме ці ромашки ми прикріпимо до ваших малюнків, а потім ви їх подаруєте своїм матусям на День матері. Хто пам’ятає, коли ми святкуємо День матері? (У другу неділю травня)