kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер

Нажмите, чтобы узнать подробности

маокупмоэцхузвдцэумьтм жкуьжщпзцумлбэызсб ьы№эм утжкул

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер»

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Тыныштықова Ж.Ә

Күні:

14.04.2022ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға толық жауап береді. Сұрақ қою арқылы заттың атын білдіріп тұрған сөздерді табады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру Балалар сынып ішін аралап, мына заттардың суретін жинайды:

  • тазалық құралдарының суреті;

  • спорт түрлерінің суреті;

  • пайдалы тағамдар мен дәрумендер суреттері

Психологиялық ахуалға берілген жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару.


Таныстырылым тапсырмалары. Суреттер

Ортасы

Мұғалім тақтаға тазалық бұрышын іледі. Ол тақтадағы суреттерді көрсетіп:

  • Балалар, бұлардың барлығын бірауыз сөзбен қалай айтуға болады?

  • Адамға денсаулығына ең пайдалы, қажетті не?

  • Олай болса, жұмбақтарды шешейік.

Жұмбақ шешу

  1. Жуынып болғанда

Жүреді қолдарда. (орамал)

  1. Түйістіреді көзіңді көзіңе, Жолықтырады өзіңді өзіңе. (айна)





Сұрақтарға жауап береді.




Жұмбақтарды шешеді.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Оқылым, жазылым тапсырмалары



  1. Қалтамда жатыр тісі бар, Тістемей-ақ істер ісі бар. (тарақ)

  2. Қант та емес, ұн да емес, Ұқсастық бар ептеген. Тістің бәрін аппақ қып,

Тигізеді септігін. (тіс пастасы)

  1. Өзі кірді ашады,

Суға салса қашады. (сабын)

  1. Дәмі де жоқ, түсі жоқ, Пайдаланбас кісі жоқ. (су)

  2. Емханада отырады

Және ол әр науқасқа айтады

Қандай дәрі ішу керек

Тезірек сау болу үшін.(дәрігер)

– Балалар, сабын мен судың арасында қандай достық болуы мүмкін? Олар балалармен достаса ала ма? Қалай?

Балалардың ойын тыңдайды.

«Тазалық» бейнебаяны ұсынылады.

Заттың атын білдіретін сөздерге арналған бейнебаян.

Оқулықпен жұмыс.Оқылым

1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Өлеңді мәнерлеп оқиды.

  3. Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды балалармен бірге еске түсіреді Өлеңді мәнерлеп оқу үшін қалай оқу керек?

(Осы талаптарды мұғалім слайд ретінде дайындап, күнделікті сабағында қолдануға болады.)

  1. Жеке оқушыларға оқытады.

  2. Мазмұнына байланысты сұрақтар қояды.

  • Өлең не туралы?

  • Сабынның қандай пайдасы бар?

  • Тазалықты үнемі сақтау үшін не істеу керек?

  • Заттың атын білдіретін сөздерді тап.















Балалар өз ойларын айтады.


























Өлеңді мәнерлеп оқиды.

Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды мұғаліммен бірлесе отырып құрады:

  • өлеңді дауыстап оқу керек;

  • тыныс белгілеріне назар аудару қажет;

  • анық оқу керек;

  • қатесіз (дұрыс) оқу қажет;

  • шапшаң оқу керек. Парақтағы кеңістікті бағдарлай білу. Жазу жолының жоғары және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау. Әріптерді байланыстырып жазу.

197



198



Дәптермен жұмыс

Жазылым

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

(Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау.

– Балалар, кеудемізді көтеріп, иығымызды тік ұстаймыз. Аяғымызды жерге тигізіп, партада түзу отырамыз.

Дәптер көлбеулігін сақтау. Дәптерімізді партаға қоямыз. Бір ұшы кеудеміздегі түймеге қарама- қарсы және көлбеу жату керек. Дәптеріміз парта- ның шетіне екі саусақ жетпей тұрады. Жазған сайын дәптерімізді жылжытып, кітаптың астына кіргізіп отырамыз.)

1-жаттығу. Өлеңнің ішінен заттың атын білдіретін сөздерді табады. Оларға дыбыстық талдау жасайды.

ҰЖ.Оқушыларға тазалыққа қатысты бірнеше суреттер көрсетіледі. Сол суреттегі заттардың атауын тауып, дәптерге жазады.Олар қандай сұрақтарға жауап беріп тұрғанын айтады.

Сергіту сәті. «Қолыңды жу»

3жаттығу. Жеке оқушыларға ауызша дыбыстық талдау жасатады. Көркем жазғызады.

4-жаттығу. Сурет атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрап айтады: тарақ, айна, зымыран, алма, лақ, ыдыс, қоян.

Шығатын сөз: тазалық.



Көркем жазу

Мөлдір, көбік сөздерін көркем жазады.













2-жаттығу. Балалар жұмбақтың шешуін табады.







3-жаттығу. Көркем етіп көшіріп жазады.

Дыбыстық талдау жасайды.

Жылдам, ұшқыр жауап береді.











ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.







Соңы

Топтық жұмыс.

«Не артық?» ойыны

І –топ-Кім? Сұрағына жауап беретін суреттер

ІІ-топ-Не? Сұрағына жауап беретін суреттер

ІІІ-топ-Нелер? Сұрағына жауап беретін суреттер

Оқушылар жұптасып ұсынылып отырған сауалдарды өзара орындап, бір-біріне түсіндіреді.



ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.


Кері байланыс

Мен барлығын түсіндім

Маған әлі де болса қиындықтар туынддады, әлде де оқимын

Түсінбедім


Рефлексия.

Сабақтан алған әсерлерін стикермен рефлексия тақтайшасындағы суретке жапсырады.

«Рефлексия»

Кері байланыс тақтайшасы

199











І-топ: «Не?» деген сұраққа жауап беретін суретті қорша.











ІІ-топ: «Не?» деген сұраққа жауап беретін суретті қорша.










ІІІ-топ: «Не?» деген сұраққа жауап беретін суретті қорша.
















Тазалық бұрышы


Кім? Не ?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер

Автор: Тыныштықова Жайнагүл Әлімжанқызы

Дата: 03.05.2022

Номер свидетельства: 606090
