Сабақтың тақырыбы: Кімнің мекені жақсы?
Сабақтың мақсаты: Б) Оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды өздеріне таптырып.өз ойын.өз сөзімен жеткізе білуге үйрету.
Д) Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.Ой-қиялын дамыту. Байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру
Т) Оқушыларды туған жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта,қима қағаздар,карта.
Сабақтың типі: аралас.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Біріңғай талапты орындау.
Психологиялық сәті:
Талаптанып,қанаттанып
Өмір сырын ұғамыз
Білім алып тұлғаланып
Азамат боп шығамыз.
Бүгін біздің сабағымызға қонақтар келді.Біз қонақтарға сыныбымыздың үлгілі,тәртіпті,білімді екенімізді көрсетуіміз керек.Қонақтармен бірге бізге «Әжемнің ауылында» жануарларда өздерінің тапсырмаларымен қонаққа келді.
1.Мысық қонақта.
ІІ.Үй тапсырмасы.
Миға шабуыл стратегиясы:
- Бұл кімнің шығармасы?
- Қандай жаңылтпаш жаттадық?
- Шалшық дегеніміз не? (жиналып қалған су)
- Балшық дегеніміз не? (Жаңбыр суы мен топырақтың араласқан қоймалжыны )
- Ал шық дегеніміз не? (Аяққа жабысқан балшықтан арылу,шық дегені)
- Балалар,біз бұл тақырыптың екі бөлімін оқыдық.Жалпы бәрімізге тапсырма мәтінді түсініп оқу,мазмұндау және үш қатарға бөліп берілген тапсырма бар.
Түсінік сұрау.
1- қатар . Зерттеу орталығы. Бізге таныс үш кейіпкерді зерттеу.
2-қатар. Көркем әдебиет орталығы. Суретке қарап әңгіме құрастыру.
3-қатар. Бейнелеу орталығы. Мәтін бойынша сурет салып келу. (Тапсырманы тақтаға ілу)
Тез,жауап бер!ойыны.
1.Мәтіндегі кейіпкерлері нені білмекші болып жолға шықты? (жақсы мекен,жайлы қоныс)
2.Олар қандай жерлерге кездесті? (Сасық,жаңбырлы,ыстық)
3.Көкқұтанның мекені қандай болды? (сасық)
4. Бозторғайдың мекені ше? (ыстық)
5. Жауынқұрттың мекені ше? (жаңбырлы)
6.Осы үш кейіпкер жақсы мекен таба алды ма?
Күшіктің тапсырмасы:
ІІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Мәтінді мәнерлеп оқып беру.Түсіндіру.
Іштен оқыту.
Жекелеп оқыту.
Үш кейіпкердің мекенін тауып оқу.
Сөздікпен жұмыс.
Көде - далалы жерде өсетін майда шөп.
Қуаңшылы - құрғақшылық
Күннің аптабы - күннің ыстығы.
Діңділері - діңі жуан әрі ұзындары
Балауыз дән - сүт дән,жас дән
Шашау шығармастан - шашып төкпестен
Зая - құр босқа,бекерге
Сергіту сәті:
ІҮ. Бекіту.
Балалар,мәтіннің соңғы сөйлемінде «дүниедегі ең бір жақсы мекен,жайлы қоныс - әркімнің өз мекені,өз жері екен» деген жазушы.Демек,жазушының әңгімесінің негізгі ойы болды.Негізгі ой бір оқиғамен байланысып бірнеше оқиғамен жалғасады.
Кім жылдам? Ойыны
Мәтіннің басталуы.
Мәтіннің жалғасуы,аяқталуы.
Талдау кестесі: (қима қағаздарын үлестіру)
Сиырдың тапсырмасы:
Сонымен, балалар, ең бір жақсы мекен,жайлы қоныс қай жер екен?
Әркімнің өз мекені өз жері
Туған жер.Отан туралы қандай мақал-мәтел білесің?
Кім зерек? Ойыны.
Қима қағаз тарату.
«О,шіркін! Дүниеде мен тұрған жерден......» (өз тұрған жерін несімен ұнайды)
(Ауасымен,табиғатымен,тауымен т.б)
Ү.Қорытынды.
- Сонымен әркімнің өз мекенінен жайлы қоныс,жақсы мекен жоқ.Туған жердей жер болмас,туған елдей ел болмас.Әркімнің туған жері – Мысыр шахары. Дұрыс – ақ туған жер әрбір адамның жарық дүниеге келген киелі мекені,ең алғаш жұтқан ауасы,аяғының ізі түскен жері,аялап өсірген алтын бесігі.Адам өмірі туған жермен байланысты.Сондықтан әрбір адам өзі туып өскен мекенің құрметтеп,оған қамқоршы бола білуі керек.Өз туған жерінің әр тасын,әр құсын қызғыштай қорып,оған деген сезімін өз қамқорлығы арқылы көрсетіп отырған адамды ғана туған жерін құрметтейтін адам деуге болады.
ҮІ.Үй тапсырмасы.
80 бет.Мәтінді мазмұндау.
ҮІІ.Бағалау.