Сабақтың мақсаты: Қазақ отбасында тәрбиенің ерекшелігі туралы мағлұмат алу арқылы, жеті ата, жеті байлық атты ұлағатты ұғымдарды, ұлттық салт- дәстүрде сөйлеу, сөздік қорын молайтуға үйренеді
Сабақтың міндеті: -жеті санының ұлағатты ұлттық ұғымдардан хабардар
болады;
-оқушының ұлттық салт- дәстүрде сөйлеу тілі дамиды,
танымдық қызығушылығы артады; -үлкенді сыйлау, құрметтеу, ата тегінің тарихына
құрметпен қарау керектігін ұғынады;
Сабақтың әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, түсіндіру, баяндау, СТО, ой қозғау;
Түйінді идеялар: Жеті ата, жеті керемет, жеті байлық атты ұлағатты ұлттық
ұғымдаран хабардар ету;
Жұмыс түрі: жеке, жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс.
Көрнекіліктер: тапсырмалар, ұялы телефондар, тест жұмысы, презентация.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: математика, қазақ тілі,тарих
Сабақ барысы
I.Ұйымдастыру кезеңі:
-амандасу;
-оқушыларды түгендеу;
-сабаққа дайындықтарын тексеру;
-балаларды екі топқа бөлу;
-топ ережелерін еске түсіру;
II.Психологиялық ахуал:
Біз білімді баламыз
Күнде бестік аламыз.
Жалқаулықты тастаймыз,
Жаңа сабақты бастаймыз.
- Ал енді балалар, өз сыныптас достарыңызға әдеттегідей қандай ортақ тілектер айтар едіндер?
« Бірлік, ұйымшылдық, сәттілік»
III.Үй тапсырмасын тексеру:
-үйге берілген тапсырманы шағын тест жұмысы арқылы тексеріп өту
«Иә-жоқ» тест жұмысы
Абылай хан Сеңкібай Қабанбайұлын «Әбілмансұр» деп атады (жоқ)
Қазақтар мен жоңғарлар арасындағы соғыс 4 жылдай болды (жоқ)
Шешен адам- дау болса, әділ шешім айта алатын тапқыр кісі (иә)
Бөлтірік шешенді «көріпкел әулие», «тапқыр» деп атады (иә)
«Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңнің авторы А.Құнанбаев (жоқ)
Құмырсқа бармақтай Құртпен шайқасады (иә)
Амангелді Имановтың сүйікті ойыншығы машина болды (жоқ)
«Ұлағатты ұлттық ұғымдар» плакаты, Сырым Датұлы, Төле би, Әйтеке би, Қазыбек билердің суреті, қима қағаздар, сөзжұмбақ, мақал – мәтелдер, даналық сөздер.
Сабақ кезеңдері Уақытты меңгеру
Мотивациялық- бағдарлау кезеңі-8-10 минут
Операциялық- орындаушылық кезең (оқу-танымдық, ізденім, ішінара зерттеу, проблемалық әдістер) -15-20 минут
Рефлексиялық- бағалау кезеңі (өзіндік бақылау- өзін-өзі бағалау әдістері) –
5-8 минут
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру
«Мақсатымыз - білім алу, Міндетіміз – еңбектену. Еңбек етіп жұмыла, «5»-ке қолды жеткізу.»
Сандар арқылы оқушыларды топтарға бөлу: 3, 4, 5, 7
Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.
Интерактивті тақта
«Қызығушылықты ояту»
Топтарға тапсырма:
І-топ: «Талассаң, бағаң кетеді.» оқиды, көрініс көрсетеді. ІІ-топ: «Кінәлі аяқтар» оқиды, сөзжұмбақ шешеді. ІІІ-топ: Сөздіктегі сөздің мағынасын ашып береді.
ІҮ топ: Екі мәтінді өзара салыстыр
Әр топ өз ойларын ортаға салады.
Сызба, сөздер
«Мағынаны тану»
Қазақтың киелі сандарынан хабарың бар ма?
Жеке, топта талқылау.
- Достарыңмен талқыдан кейін өзің үшін жаңа ақпарат ала алдың ба?
- Сен үшін не жаңалық болды?
- Қандай сандар киелі сандарға жатады?
«Топтастыру» арқылы орындау.
Осы аталған сандарға байланысты мысал келтіре аласың ба?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, топта талылайды.
суреттер
«Қазақтың киелі сандары»
Әр топқа өздеріне берілген сандардың мағынасын, киелісін ашып айтқызу. Мәліметтер беру, постерге жазу, салу, түсіндіру.
«Топтық жұмыс» Әр топ берілген тапсырманы орындап қорғау.
Ережені еске түсіру, бір біріне сұрақ қою
«Рефлексиялық – бағалау» кезеңі
Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?
Нені білгім келеді?
«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады.
Кесте
Рефлексия
Балаларға баспалдақ суреті салынған қағаз таратылып беріледі де, сол баспалдақтағы өзінің орнын белгілеу тапсырылады. Егер оқушы өзін сабақта жақсы сезініп, сабақты жақсы түсінсе, баспалдақтың ең биік жеріне күннің суретін салады.Ал егер сабақты дұрыс түсінбесе, сабақ ұнамаса, баспалдақтың төменгі жағына бұлттың суретін салады. Сабақта оқушының көңіл-күйі орташа болып, кейбір нәрселерді түсінбесе, онда баспалдақтың ортасына бір жағы ашық, бір жағы боялған бұлттың суретін салады. Осылайша оқушының өзін-өзі бағалауы мен мұғалімнің сабағы бағаланып, өзара кері байланыс жүзеге асырылады.
Оқушылар берілген баспалдаққа өздеріне ұнаған суретті салады.
Баспалдақ суреті.
Үйге тапсырма
«Бақытты адам бай адам» немесе « Жеті байлық » деген тақырыпта шығарма жазу.
Бағалау.
Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау
Сабақтың тақырыбы: Киелі жеті саны
Сабақтың мақсаты: Қазақ отбасында тәрбиенің ерекшелігі туралы мағлұмат алу арқылы, жеті ата, жеті байлық атты ұлағатты ұғымдарды, ұлттық салт- дәстүрде сөйлеу, сөздік қорын молайтуға үйренеді
Сабақтың міндеті:-жеті санының ұлағатты ұлттық ұғымдардан хабардар
болады;
-оқушының ұлттық салт- дәстүрде сөйлеу тілі дамиды,
танымдық қызығушылығы артады; -үлкенді сыйлау, құрметтеу, ата тегінің тарихына
құрметпен қарау керектігін ұғынады;
Сабақтың әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, түсіндіру, баяндау, СТО, ой қозғау;
Түйінді идеялар: Жеті ата, жеті керемет, жеті байлық атты ұлағатты ұлттық
ұғымдаран хабардар ету;
Жұмыс түрі: жеке, жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс.
Көрнекіліктер: тапсырмалар, ұялы телефондар, тест жұмысы, презентация.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: математика, қазақ тілі,тарих
Сабақ барысы
I.Ұйымдастыру кезеңі:
-амандасу;
-оқушыларды түгендеу;
-сабаққа дайындықтарын тексеру;
-балаларды екі топқа бөлу;
-топ ережелерін еске түсіру;
II.Психологиялық ахуал:
Біз білімді баламыз
Күнде бестік аламыз.
Жалқаулықты тастаймыз,
Жаңа сабақты бастаймыз.
- Ал енді балалар, өз сыныптас достарыңызға әдеттегідей қандай ортақ тілектер айтар едіндер?
« Бірлік, ұйымшылдық, сәттілік»
III.Үй тапсырмасын тексеру:
-үйге берілген тапсырманы шағын тест жұмысы арқылы тексеріп өту
«Иә-жоқ» тест жұмысы
Абылай хан Сеңкібай Қабанбайұлын «Әбілмансұр» деп атады (жоқ)
Қазақтар мен жоңғарлар арасындағы соғыс 4 жылдай болды (жоқ)
Шешен адам- дау болса, әділ шешім айта алатын тапқыр кісі (иә)
Бөлтірік шешенді «көріпкел әулие», «тапқыр» деп атады (иә)
«Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңнің авторы А.Құнанбаев (жоқ)
Құмырсқа бармақтай Құртпен шайқасады (иә)
Амангелді Имановтың сүйікті ойыншығы машина болды (жоқ)
-Күз мезгілі жапырақтарының түстеріне байланысты және оның артында жазылған сандар туралы не біледі, соны қорғайды, ізденеді, жазады.
II- топ -3 саны туралы II-4 саны туралы
Қосымша мәлімет:
- 3 би- Төле би, Әйтеке би, Қазыбек би;
- 3 жүз- Ұлы Жүз, Орта Жүз, Кіші Жүз;
- 3 қуат- ақыл, жүрек, тіл
-4 маусым- қыс, көктем, жаз, күз;
-4 тоқсан- оқу жылындағы 4 тоқсан;
-4 түлік- жылқы, түйе, сиыр, қозы;
Тақтаға 7 саны шығады.
-Балалар, 7 саны туралы не білесіңдер?
-7 саны қалай аталады?
-Балалар, олай болса бүгінгі біздің сабағымыз «Киелі жеті саны» деп аталады
Жалпы сандардың тек қана математика сабағында ғана емес, күнделілікті тұрмыста да маңызы зор. Қарап отырсақ, осы қарапайым 10 цифр болмаса, біз телефон де соға алмаймыз. Қазақ халқы әр алуан құбылысқа нәзік бақылау жасай келңп, олардың ортақ қасиеттері мен сипаттарын санмен түйіп, санап отырған. Сол себепті қазақ халқы бұл сандарға «киелі» деген ұғымды байланыстырып айтқан.
-Балалар, жеті санын естігенде , бірінші ойларыңа не келеді?
Топта талқыға салып, «Топтастыру» жүргізеді
Слайдпен жұмыс жүргізу (7 жоқ, 7 керемет,7 күн, 7 ата,7 байлық)
Видео көрсету
V.Оқулықпен жұмыс:
-1- топ: «Жеті байлық» өлеңің мәнерлеп оқыту;
-Өлеңді талдау
- 2- топ: «Жеті ата»- өлеңің мәнерлеп оқыту;
-Өлеңді талдау;
VI.Топтастыру
7 байлық
7 ата
7 ата
-Ұлдар жеті аталарын жатқа айтып береді
-Қыздар жеті туыстық атауларын атап шығады
VII.Дәптермен жұмыс:
Балалар, топпен бірлесе отырып, сандары бар мақалдарды аяқтайды
Жеті рет өлшеп, бір рет кес
Ер бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.
Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын.
Жігітке жеті өнер де аз
Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар.
Жігіт бір сырлы, сегіз қырлы болсын
Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады.
Ел құлағы- елу
Білгенім- бір тоғыз, білмегенім- тоқсан тоғыз
Жігітке жеті өнер де аз
VIII. «СМС» жазу + «Автор орындығы»
Балалар, берілген телефондарында 1-топ- «Атаға хат», 2-топ- «Сен үшін ең қымбат нәрсе» деген хатарынды «Автор орындығында» оқиды
IX.Ой қозғау
Бүгін білгенім...
Маған қызық болды.....
Маған қиын болды.... ..
Маған ұнағаны.....
Х. Өзін- өзі бағалау парағы:
Оқушылардың өзін-өзі бағалау картасы
№
Баланың аты-жөні
5
4
3
2
1
Хаметова Ақниет
2
Балахаева Айша
3
Закирла Аяулым
4
Садыкова Жанеля
5
Қармошев Мақсат
Әр топ өз-өздерін бағалайды, бір-бірлерін бағалайды, қорытынды пікір жасалады.
ХI.Үйге тапсырма:
«Жеті байлық» өлеңін жаттау 76 бет
«Иә-жоқ» тест жұмысы
Абылай хан Сеңкібай Қабанбайұлын «Әбілмансұр» деп атады
Қазақтар мен жоңғарлар арасындағы соғыс 4 жылдай болды
Шешен адам- дау болса, әділ шешім айта алатын тапқыр кісі
Бөлтірік шешенді «көріпкел әулие», «тапқыр» деп атады
«Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңнің авторы А.Құнанбаев