Просмотр содержимого документа
«"Кенді пайдалы ?азбалар" »
Сабақтың тақырыбы: Кенді пайдалы қазбалар
Сабақтың мақсаты:
1. Кенді металдармен таныстыру. Темір кенін игеру жолдары және оларды адамдардың шаруышылықта қолдануы туралы білімдерін толықтыру.
2. Табиғаттағы заттар мен құбылыстар арасындағы қатынас түрлерін бақылату арқылы оқушының логикалық л\ойлауы жетілдіру, талдау, саралау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту.
3. Ізденімпаздылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: презентациялық слайдтар, Қазақстанның пайдалы қазбалар картасы, «Пайдалы қазбалар» топтамасы, кескін карта.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі.
а) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ә) Психологиялық дайындық.
Жалықпаймын сабақтан.
Оқимын да жазамын,
Білім нәрін таратқан.
Ұстазда ылғи назарым,
Осы әдеттен танбасам.
Бестіктерді көп алам,
Мектебімнен әрқашан,
Шат көңілмен оралам.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Пайдалы қазбалар деген не? Адамдар оны не үшін өндіреді?
Қазақстанда қандай пайдалы қазбалар өндіріледі?
Кен орны, кенді пайдалы қазбалар деген сөздерді қалай түсінесің?
Жұмбақты шеш:
Шахтадан оны қазамыз,
Пешке салып жағамыз.
Үлкен үйді жылытып,
Рахатқа біз батамыз.
Бұл не? (КӨМІР)
1. Табиғат дегеніміз не? Ол нешеге бөлінеді? 2.Табиғатта адамдар нені бақылап,зерттейді? 3.Қазақстанның жер көлемі қанша? Дүние жүзі елдерінің ішінде нешінші орын алады?
4. Қазақстан неше елмен шектеседі? 5. Жазық дегеніміз не? 6. Тау дегеніміз не?
ІІІ Жаңа сабақ.
Қару-жарақ
Темір
Арбаның дөңгелектері
Еңбек құралдары
Ат әбзелдері
Тұрмыстық заттар
Қанжарлар
Жебе ұштары
Сызба құрастыру. Темірден жасалынатын заттардың жасалу жолы.
Темір кені
Шахта, карьер
Домна пеші
Шойын
Мартынов пеші
Болат
Станок, батареялар, рельс, пойыз, ұшақ, трактор, құбыр, автомобиль, ыдыс, қару және т.б.
Қосымша дерек
Темір қоры жөнінен – 8 орында Алтын қоры жөнінен - 6 орында Мыс қоры жөнінен - 3 орында Мұнай қоры жөнінен – алғашқы ондықтың ішіне кіреді.
Сарамандық жұмыс. Кескін картамен жұмыс
Кескін картадан темір кен орнын тауып, оны шартты белгімен белгілеу.
Дидактикалық ойын «Сөйлемді аяқта......»
Егер барлық темір жойылып кетсе, онда.........
Сергіту жаттығуы
Оқулықпен жұмыс
Мәтінді өздері оқу
Сөздік жұмысы
Шойын, болат, металл қорыту зауыты, Соколов-Сарыбай кен орны деген сөздер мен сөз тіркестеріне түсінік беру.
IV. Сабақты қорытындылау
Жұмбақ шешу
Қыздырып соқсаң иіледі, Балға мен төстен именеді. темір
Өзі ащы, Бірақ, Дәмді етер асты. тұз
Қазып алғанда қап-қара, Үйге әкеліп едім қып-қызыл. көмір
Су астында ірімейді, Жер астында шірімейді. алтын
Ағаш та, қағаз да жақпайсың, Тамақ пісіруге одан керемет таппайсың. газ
Сұрақтарға жауап беру
Ең үлкен темір кенінің кен орын айт. Оны Қазақастанның физикалық картасынан көрсет.
Біздің еліміз темір кенінің қоры бойынша әлем елдерінің ішінде нешінші орында?
Бағалау.
V. Үйге тапсырма
Кенді пайдалы қазбалар мәтінін түсініп оқу. Картамен жұмыс жасау.