САБАҚ: | МЕКТЕП: |
Күні: | Мұғалімнің есімі: |
СЫНЫП: 2 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 2.3.10.3. Сөз таптарын (зат е; сын е; сан е; етістік) ажырату. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Сөз таптарын біледі,ажыратады. Сөздерді грамматикалық нормаларды сақтай отырып дұрыс жазады, көшіреді. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Суреттер қолданып, сөз таптарын қолдана отырып сөйлем құрайды және жазады. |
Кейбір оқушылар: |
Мұғалім көмегімен «5 жол өлең» құрап жазады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Сөз таптарына қатысты сөздерді ажыратады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Кім?-Кто?-.... Не?-Что?-.... Қанша? Неше?-Сколько?-............... Қандай? -Какой? Какая?-.................... Не істеді?- что делал?-........... |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Алдыңғы оқу 5 мин | «Ыстық картоп» ойыны. Мұғалім жекеше түрде сөздер айтып балаларға доп лақтырады, ал допты қағып алған бала ол сөзді тез көпше түрде айтып қайтарады және керісінше. |
ЖОСПАР |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басы 2 мин 8 мин | «Жалғасын тап» ойыны Балалар мұғалімді көздерін жұмып мұқият тыңдайды, сөйлемінің соңғы сөзін барлығы бірге дауыстап толықтырады. Сабақта біздің көздеріміз мұқият қарайды және барлығын ... (көреді) Құлақтарымыз мұқият тыңдайды және барлығын ... (естиді) Миымыз өте жақсы ... (ойлайды) Жаңа сабақ Мұғалім баланың арқасына стикерде жазылған кез келген заттың атын жазып, шеңберде тұрған балалар арсына жібереді. Ол басқаларға сұрақтар қою арқылы жасырын затты табуы тиіс. М: - Жануар ма? -Киім бе? – Қатты ма? т.б.с. Балалар тек қана «иә», «жоқ» деп жауап береді. Тапқан сөзді талдау. М: -Бұл не? Ол не істейді? Түрі қандай? (сұрақтарға жауап беру). Сабақ тақырыбы ашылады. | АКТ стикерлер |
Ортасы 5мин 10 мин 2 мин 10 мин | Тапсырмалар: 1.Тақтада берілген сөздерді сөз таптарына байланысты ажыратып, топтастырып жазу. 2.Сурет бойынша сөйлем құрастырып, сөйлемдегі сөздерді сөз таптарына ажыратады. Сергіту сәті: «Кірпінің биі». 3. «5 жол өлең» құрастыру. 4.1-топ: Жұмбақ шешеді, адам өміріне маңыздылығын шағын әңгіме түрінде жазады. Жылт-жылт етеді, жылғадан өтеді (су). 2-топ: Ребус шешу (ағаш). Ағаштың адам өміріне маңыздылығын шағын әңгіме түрінде жазады. | АКТ Суреттер Үлгі |
Аяқталуы 2 мин 1мин | 5. «Балық сүйегі» әдісі арқылы сөз таптарының атаулары мен сұрақтарын жазу. Кері байланыс: Бүгін сабақта маған: 1.үйренуге жеңіл болды | | 2.бәрінен қызықты болды | | 3.түсінуге қиын болды | | 4.өте қажетті | | | «Балық сүйегі» суреті, Рефлексия кестесі. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс |
| № | Аты-жөні | №1 | №2 | №3 | №4 | қортынды | 1. | | | | | | | 2. | | | | | | | 3. | | | | | | | «5»-өте жақсы; «4»-жақсы; «3»-орташа; | АКТ, әдебиеттік оқу, д/ш, дүниетану. |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
- Сөз таптары ережелерін біледі.
-Берілген сөздерді сөз таптарына байланысты ажыратады, топтастырып жазады.
-Сөйлемдегі сөздерді сөз таптарына ажыратады.
-«5 жол өлең» құрастыру ережесін біледі.
- «5 жол өлең» құрастырады.
-Жұмбақ, ребус шешеді.
-Су мен ағаштың адам өміріне маңыздылығын шағын әңгіме түрінде жазады.
-«Балық сүйегі» әдісі арқылы сөз таптарын атайды.
- Сұрақтарын жазады.
Орындаған Альбекова Ж.С., Ибраева Б.А.