Білімділік: Балаларды? ?ткен саба?тардан ал?ан
білімдерін, сауаттылы?ын тексеріп,
ойын ар?ылы тере?дету.
Дамытушылы?ы: О?ушыларды? а?ыл-ойын,
есте са?тау ?абілеттерін, танымды?
шы?армашылы?ын, с?здік ?орларын дамыту.
Т?рбиелігі: ?орша?ан ортасымен ізгілік
?арым-?атынасын ?алыптастыру,
таби?атты ?ор?ау?а, мейірімділікке т?рбиелеу.
Просмотр содержимого документа
«"?аза? ?ліпбиі" ашы? саба?»
Күні
Пәні:
Тақырыбы:Домбыра.
Мақсаты:
1) Ұлттық өю өрнек элементтерін қолданып домбыра жасай білуге үйрету .
2) Балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3)Ұқыпты, таза жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Түрі : жаңа сабақ.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: суреттер ,ойыншықтар.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
Балалардың назарын сабаққа аудару.
II Мақсат қою кезеңі.
Домбыра деген тақырыппен таныстыру.
III Жаңа сабақ
Үнтаспадан түрлі музыка аспаптарының дыбыстары тыңдалады.
Балалар бұл қай аспаптың дыбысы?
Бірнеше шығармалардан үзінді орындау.
- Домбыра туралы жалпы мәлімет беру.
-Домбыра ата бабамыздан келе жатқан мұра, негізінен күй шертуге арналған.
Музыкалық аспаптардың ішінде қазақ халқының негізігі ұлттық аспабы ол домбыра. Ол ағаштан жасалады,оны күтіп, қастерлеп ұстау керек.
Домбыраның құрылысын атап берейін.
Шанағы;Мойны,құлағы;Пернелері;Тиегі;Ішегі болады.
-Балалар біз бүгін домбыраны қиып үйренеміз.
Домбыраның жасалу жолдарын көрсетіп түсіндіру.
Сергіту сәті.
Музыка пәнінің мұғалімінің сүйемелдеуімен «Қаражорға» биін билеу.
ІV Түсінгендерін зерттеу кезеңі.
- Домбыра қай ұлттың аспабы?
- Домбыраның құрылысын атап беріңдерші.
V Бекіту кезеңі
-Міне, домбырамыз да дайын болды.Енді домбырада күй ойналады.
VI Балаларды мадақтау.