Сабақтың тақырыбы: «Дара және күрделі етістіктер». Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: Етістік туралы берілген білімді толықтыру, ол заттың әр алуан іс - әрекетін, қимыл процесін білдіретін сөз табы екендігі, сұрақтарын, сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге, дара етістікті күрделі етістікке айналдыруға арналған тапсырмаларды орындау; етістіктің зат есімнен байланысы жөнінде берілген түсініктерді кеңейту; Ә) Дамытушылық: Жаңа технологияларды басшылыққа ала отырып, сөздік қорын молайтып, ойын, тілін, зейінін, шығармашылық белсенділігін дамыту; Б) Тәрбиелік: Әдептілікке, мейірімділікке, татулыққа, жылдам ойлауға, Отансүйгіштікке тәрбиелеу; Сабақтың типі: Білім, білік, дағдыны жетілдіру сабағы Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, ойын, көрнекілік, топтастыру, ми қозғау, бөшкеден шыққан басқатырғылар Көрнекіліктер: Сызбалар, суреттер, қима - қағаздар, дидактикалық материалдар. Техникалық құралдар: Интерактивті тақта, компьютер Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. Сәлемдесу: Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз. • Топқа бөлу.
1 – топ – «Қайрат»,
2 – топ – «Ақыл»,
3 - топ – «Жүрек». ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, өткенді қайталау.
Сабақтың мақсаты қай топ дұрыс әрі бірінші жауап береді,қоржындарыңа алтын теңге салынады. Егерде қате жауап берген жағдайда, алтын теңге қайтарылып алынады. - Етістік дегеніміз не? - Етістіктің сұрақтарын атайық. - Етістіктің неше түрін өттік? ІІ. Операциялық - орындаушылық кезең. Дара етістікті күрделі етістікке айналдыр. Оқыдым -- оқып отырмын Жүзді ---.. Барамын --.. Жинады --..
Шығармашылық диктант. Өлең құрастырайық. Мен оқушы., Жақсы оқу талабым. . соң мектепті,
ІІІ. Жаңа сабақ.
Ережені еске түсіру.
Етістіктердің дара және күрделі түрі болады. Дара етістік бір сөзден тұрады: келді, оқыды, көрді. Күрделі етістік екі, үш сөзден құралады: келе жатыр, оқып отыр, көріп жүр.
Оқулықпен жұмыс. 140 – бет.
390- жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жазып, етістіктерді тап.
Ажар биледі. Әсет сурет салып отыр. Құстар жылы жаққа ұшып кетті. Сәуле ертегі оқыды.
392 – жаттығу Орны ауыстырылып берілген сөздермен сөйлем құрап жаз.
Тиін тоғайда болады. Дидар тақтайды сүргіледі. Біз малды суардық.
393 – жаттығу.Мағынасы қарама-қарсы етістіктерді жұптап жазып, қарама- қарсы екнін дәлелде.
Шығармашылық тапсырма: Сөздерді пайдаланып мақал құрау. ҚОРҚЫТАДЫ, КӨП, БАТЫРАДЫ, ТЕРЕҢ.
• Үйге тапсырма: 394 – жаттығу, 141– бет. Суретке қарап шағын әңгіме құрап жаз.
Бағалау Сабақты қорыту: «Үш - ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек» дейді қазақтың бас ақыны Абай. Міне, осы 3 топта белсене қатысқандары үшін рахметімді айтамын. Сау саламат болыңыздар!
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Казақ тілі "Дара және күрделі етістік"»
Сеилхан Таңшолпан Қазақ тілі2 «А»
Бекітемін: 02.03.17 Оқу ісінің меңгерушісі:
Сабақтың тақырыбы:«Дара және күрделі етістіктер». Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: Етістік туралы берілген білімді толықтыру, ол заттың әр алуан іс - әрекетін, қимыл процесін білдіретін сөз табы екендігі, сұрақтарын, сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге, дара етістікті күрделі етістікке айналдыруға арналған тапсырмаларды орындау; етістіктің зат есімнен байланысы жөнінде берілген түсініктерді кеңейту; Ә) Дамытушылық:Жаңа технологияларды басшылыққа ала отырып, сөздік қорын молайтып, ойын, тілін, зейінін, шығармашылық белсенділігін дамыту; Б) Тәрбиелік:Әдептілікке, мейірімділікке, татулыққа, жылдам ойлауға, Отансүйгіштікке тәрбиелеу; Сабақтың типі: Білім, білік, дағдыны жетілдіру сабағы Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, ойын, көрнекілік, топтастыру, ми қозғау, бөшкеден шыққан басқатырғылар Көрнекіліктер: Сызбалар, суреттер, қима - қағаздар, дидактикалық материалдар. Техникалық құралдар: Интерактивті тақта, компьютер Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. Сәлемдесу: Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз. • Топқа бөлу.
1 – топ – «Қайрат»,
2 – топ – «Ақыл»,
3 - топ – «Жүрек». ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, өткенді қайталау.
Сабақтың мақсаты қай топ дұрыс әрі бірінші жауап береді,қоржындарыңа алтын теңге салынады. Егерде қате жауап берген жағдайда, алтын теңге қайтарылып алынады. - Етістік дегеніміз не? - Етістіктің сұрақтарын атайық. - Етістіктің неше түрін өттік? ІІ. Операциялық - орындаушылық кезең. Дара етістікті күрделі етістікке айналдыр. Оқыдым --------- оқып отырмын Жүзді -----------....... Барамын --------....... Жинады --------.......
Шығармашылық диктант. Өлең құрастырайық. Мен оқушы..., Жақсы оқу талабым. ... соң мектепті,
ІІІ. Жаңа сабақ.
Ережені еске түсіру.
Етістіктердің дара және күрделі түрі болады. Дара етістік бір сөзден тұрады: келді, оқыды, көрді.Күрделі етістік екі, үш сөзден құралады: келе жатыр, оқып отыр, көріп жүр.
Оқулықпен жұмыс. 140 – бет.
390- жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жазып, етістіктерді тап.
Ажар биледі. Әсет сурет салып отыр. Құстар жылы жаққа ұшып кетті. Сәуле ертегі оқыды.
392 – жаттығу Орны ауыстырылып берілген сөздермен сөйлем құрап жаз.
Тиін тоғайда болады. Дидар тақтайды сүргіледі. Біз малды суардық.
393 – жаттығу.Мағынасы қарама-қарсы етістіктерді жұптап жазып, қарама- қарсы екнін дәлелде.
Шығармашылық тапсырма: Сөздерді пайдаланып мақал құрау. ҚОРҚЫТАДЫ, КӨП, БАТЫРАДЫ, ТЕРЕҢ.
• Үйге тапсырма: 394 – жаттығу, 141– бет. Суретке қарап шағын әңгіме құрап жаз.
Бағалау Сабақты қорыту: «Үш - ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек» дейді қазақтың бас ақыны Абай. Міне, осы 3 топта белсене қатысқандары үшін рахметімді айтамын. Сау саламат болыңыздар!