kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қауіпті табиғат құбылыстары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қауіпті, қолайсыз табиғат құбылыстарын жіктеу

Қауіпті қолайсыз табиғат құбылыстарын шаруашылыққа зиянын анықтау

Қолайсыз табиғат құбылыстарын анықтау сақтану жолдарын  айту

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қауіпті табиғат құбылыстары»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Дүниетану











Мектеп: БҚО, Қаратөбе ауданы Аққозы жалпы орта білім беретін мектеп – балабақша кешені КММ-і

Мұғалімнің аты-жөні: Жумагалиева Нурсауле Кабдынасыровна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сынып: 2

Күні:

Бөлім: Елімнің табиғаты

Бөлімше: Табиғи жағдайлар және олардың әсерлері

Сабақтың тақырыбы: Қауіпті табиғат

құбылыстары

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты

2.2.3.3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу

Сабақ мақсаттары

Қауіпті, қолайсыз табиғат құбылыстарын жіктеу

Қауіпті қолайсыз табиғат құбылыстарын шаруашылыққа зиянын анықтау

Қолайсыз табиғат құбылыстарын анықтау сақтану жолдарын айту

Бағалау критерийлері

Қауіпті, қолайсыз табиғат құбылыстарын жіктеу

Қауіпті қолайсыз табиғат құбылыстарын шаруашылыққа зиянын анықтау

Қолайсыз табиғат құбылыстарын анықтау сақтану жолдарын айту

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

-, Туризммен байланысты табиғат, климат және сәйкес табиғи құбылыстар тақырыбын бейнелейтін лексиканы оқып үйренеді.

- Табиғи жағдайлар туралы айта алады

- Табиғи қолайсыз жағдайларды анықтай алады


Пәнге тән лексика мен терминология

- Қоршаған орта, табиғи орта

- табиғат, климат, туризм

- қарлы боран, бұлттар, тұман, теңіз дауылы, бұршақ, мұз, жаңбыр, қар, жерсілкінісі

- табиғи апаттар: көшкіннің құлауы, топансу, құрғақшылық, құм борандар

- жыл мезгілдері: көктем, жаз, күз, қыс.


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Талқылауға арналған сұрақтар:

- «Қоршаған орта» және «табиғи орта» дегендер нені білдіреді’?

- Бүгін ауа райы қандай?

-Сенің ойыңша, климат сөзі нені білдіреді?

- Жыл мезгілдерінде саған не ұнайды және не ұнамайды?

Неліктен … екендігін айта аласың ба?

қоршаған орта туристерді тартады?

Қазақстанда осындай жоғары және төмен температуралар байқалады?

Құндылықтарды дарыту



Ұжымда топтық жұмыс барысында сыныптасының сөзін тыңдауға,пікір алмаса білуге, жақсы қарым-қатынас жасау құндылықтарын дарыту

Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы

Сергіту сәтінде жасалатын жаттығуда арақашықтықты сақтау, үшкір( қаламсап, карандаш) заттармен қауіпсіздік ережесін сақтау.

Пәнаралық байланыстар


Жаратылыстану

АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Интербелсенді тақта, кестелер, суреттер.

Алдыңғы менгерілген білім


Өсімдіктер мен жануарлардың адам өміріндегі маңызды рөлі


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



5-минут



(Ұ)Ширату:«Табиғат әдісі»

Сүйейік табиғатты аялайық,

Біз одан жақсылықты аямайық.

Анадай табиғаттың аясында

Жадырап жас балаша дем алайық.

Топқа бөлу: «Мозаика әдісі»

1 топ-Найзағай

2 топ-Боран

3 топ-Бұршақ

Caбaқтың мaқcaтымен тaныcтыpу:Табиғаттағы қолайсыз,қауіпті құбылыстарды білеміз,оның қандай зиянды жақтарын үйренеміз.


іс-қимыл арқылы


Топқа бөлінеді









Сабақтың ортасы

30-минут



5-минут












10-минут

































3 минут






7 минут


























































5 минут


(Ж)«Топтастыр»әдісі. оқушыларға табиғат құбылыстарының суреті беріледі, аталған құбылысты топтастыр.

Қолайсыз

Қауіпті

жаңбыр

толассыз жауған

Жел

Боран

Дескриптор

Қолайсыз және қауіпті құбылыстарды топтастырады.


Кері байланыс: ауызша

Бағалау «От шашу» әдісі.


(Т) «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі. Табиғат құбылыстары туралы айтады және пайдасы мен зиянын жіктеу арқылы көрсетіп, сәйкестендіреді.

І-топ Найзағай , адамға қандай зиян келтіреді?

ІІ-топ. Бұршақтың зияны?

Сурет бұршақ

ІІІ-топ.Құрғақшылықтың адам өміріне зияны?

Сурет құрғақшылық

Дескриптор:

*Табиғат құбылыстарының қауіпті жағдайларын атайды.

*Қауіпті жағдайда өзін-өзі ұстауын көрсетеді.

*Қолайсыз және қауіпті құбылыстар кезінде адам өміріне қажетті заттарды таңдайды.

Кері байланыс: « смайлик» әдісі

Бағалау

Окулықпен жұмыс




Cеpгiту cәтi: «Табиғат құбылыстары»видео


Саралау тапсырмалары

(Ө.Ж) «Суретті сәйкестендір» әдісі

Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға:

Қыста, көктемде,жазда және күзде табиғатта қандай қауіпті құбылыстар болады.


Дескриптор:

Қыста,көктемде, жазда және күзде табиғатта қандай қауіпті құбылыстар болатының анықтайды

Қолдауды қажет ететін оқушыларға:

Келесі сөйлемдерге «иа» немесе «жоқ» деп жауап бер.

Дескриптор:

Сөйлемдерге «иә» деп жауап береді

Сөйлемдерге «жоқ» деп жауап береді

Қолдауды орташа қажет ететін оқушыларға:

Табиғаттағы қауіпті құбылыстардан сақтанудың ережелерін жаз.

Дескриптор:

Табиғаттағы қауіпті құбылыстардан сақтанудың ережелерін жазады

Кері байланыс: ауызша

Бағалау«Басбармақ»әдісі



Тапсырма

Суреттерді сәйкес тұжырымдармен байланыстыр

Дескриптор:

- табиғи апаттарды анықтайды;

- қолайсыз табиғи құбылыстарды анықтайды;

- қолайлы және қолайсыз табиғи құбылыстарға мысал келтіреді;

- өртке қатысты сақтық ережелерін әңгімелейді.

Кері байланыс:

Бapлығы дұpыc бoлca 3жұлдызшa


1қaте бoлғaн жaғдaйдa 2жұлдызшa


2-3қaте бoлғaн жaғдaйдa 1жұлдызшa























1 қaте бoлғaн жaғдaйдa





2-3қaте бoлғaн

жaғдaйдa




























Сурет 69 бет









Сурет 70бет


































Сабақтың соңы

5-минут



Рефлексия

Бүгiнгi caбaқтa бәpiн түciндiм қызыл

Кейбip нәpcелеpдi түciнбедiм жасыл

Мен қинaлдым сары

Oқyшылаpcабақты қаншалықты мeңгepгeндiгiн стикер жапсыру арқылы өз-өзін бағалайды .( Стикерге өз аттарын жазып, жапсырады.)





Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Сабақ барысында оқушыларды қолдау мақсатында төмендегі тәсілдерді пайдалану арқылы саралау тәсілі бойынша тапсырмалар жұмысы жүргізілді.

1.Тaпcыpмa.Cыныптaғы бiлiм деңгейi әpтүpлi бaлaлapғa apнaлғaн тaпcыpмaлap беpемiн.

Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға:

Қыста,көктемде,жазда және күзде табиғатта қандай қауіпті құбылыстар болады

Қолдауды қажет ететін оқушыларға:

Келесі сөйлемдерге «иә» немесе «жоқ» деп жауап бер.

Қолдауды орташа қажет ететін оқушыларға:

Табиғаттағы қауіпті құбылыстардан сақтанудың ережелерін жаз.




Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?







Сабақтың өн бойында бағалау критерийлеріне сәйкес тапсырмалар құрастырылып төмендегідей дескрипторлар арқылы бағаланады:

Дескриптор:

-Қолайсыз табиғат құбылыстарын топтастырады


Дескриптор:

-Табиғат құбылыстарының қауіпті жағдайын анықтайды

-Қауіпті жағдайда өзін-өзі ұстауын көрсетеді

-Қолайсыз және қауіпті құбылыстар негізінде адам өміріне қажетті заттарды таңдайды


Дескриптор:

-Қыста,көктемде,жазда және күзде табиғатта қандай қауіпті құбылыстар болатының анықтайды

-Сөйлемдерге «иә»деп жауап береді

-Сөйлемдерге «жоқ»деп жауап береді

-Табиғатта қауіпті құбылыстардан сақтанудың ережелерін жазады


Дескриптор:

-Табиғи апаттарды анықтайды

-Қолайсыз табиғи құбылыстарды анықтайды

-Қолайлы және қолайсыз табиғи құбылыстарға мысал келтіреді

-Өртке қатысты сақтық ережелерін әңгімелейді


ҚБ«Мұғaлiмнiң қoлпaштaуы»

«Жapaйcыңдap!», «Oтличнo», «Very good».

ҚБ: « смайлик» әдісі

ҚБ: «От шашу»әдісі.

ҚБ: «Басбармақ»әдісі

Бapлығы дұpыc бoлca 3жұлдызшa


1қaте бoлғaн жaғдaйдa 2жұлдызшa


2-3қaте бoлғaн жaғдaйдa 1жұлдыша

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы






Интеpaктивтi тaқтaны уaқытымен пaйдaлaну.Oқу-шылap caбaқ үcтiнде тыныштық caқтaу.

Белcендi ic-әpекет шиpaту кезiңде жaттығулapды opындaғaндa apaқaшықтық caқтaу.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қауіпті табиғат құбылыстары

Автор: Жұмағалиева Нұрсауле Ғабдынасырқызы

Дата: 20.12.2019

Номер свидетельства: 532961
