kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қожанасыр әңгімелері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қожанасыр мен молда көрші отырыпты. Бір күні Қожанасырдың сиыры молданың сиырын сүзіп, жарып тастапты. Қожанасыр асып-сасып молданың үйіне кіріп барыпты да:

-          Молдеке, сіздің сиыр біздің сиырды түнде жарып тастапты, кұраныңызға қарап беріңізші, кұн төлеуге жата ма екен? - деп отыра кетіпті.

Молда құранын ары-бері ашыпты да:

-          Е, көрші, құранда малды мал жарып тастаса, құн төленбеуге тиіс деп жазылған екен, - депті.

Сонда Қожанасыр:

-          Молдеке-ай, мен сасканымнан жаңылыс айтыппын ғой. Біздің сиыр сіздін сиырды жарып тастаған екен ғой, оқасы жок енді, - деп орнынан тұра беріпті. Молда не дерін білмей, кұранын аударыстырып отырып калыпты.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қожанасыр әңгімелері.»

Сабақтың тақырыбы: Қожанасыр әңгімелерінен


Сабақтың мақсаты:

1.Окушыларды аңызға айналған Қожанасырдың басынан өткен қызықты жайттармен таныс-тыру, аңыз бен шын өмірдегі Қожанасырдай адамдардың өмірінен мысал келтіре отырып, салыстыра білуге жол салу.

2.Оқушылардың оку мен жазу арқылы сыни тұрғыда ойлауын, қиялын ұштап, байқа-ғыштық қабілеттерін дамыта түсу.

3.Адам бойындагы алаңғасарлық, қиялға берілу, шектен тыс армандау сияқты мінездерден бойды аулақ ұстау керектігін ұгындыру.


Сабақтың көрнекілігі:

Қожанасыр туралы аңыз әңгіме кітаптары, Қожанасырдың басынан өткізген қиял-ғажайып әңгімелер сюжетіне салынған суреттер.


Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі.


Қызығушылықты ояту.


Арман қуып жасынан,

Көктен көзін алмаған.

Байды алдап, мактанған,

Кедейлерге жак болған.

Сараң емес, бай да емес,

Акшакұмар жан да емес.

Табыңдаршы жанды осы,

Сыйлығым бар тапканға.


- Бұл өлең жолдары кім туралы деп ойлайсыңдар? Неліктен?

- Аты аңызға айналған кімдерді білесіңдер?

«Топтастыру» стратегиясы бойынша орындау.

- Осылардың ішінен қай кейіпкерді сомдау саған жеңіл тиеді?

- Қайсысын қазіргі таңда ортамыздан табуға болады?

II. Мағынаны тану.


Жаңа сабақтың такырыбымен таныстыру.

«Болжау» стратегиясы бойынша әңгіме не туралы болатынын саралап көру. Әңгімені оку. Қожанасыр келбетін сомдау.


- Қожанасыр жұмыртқасын неліктен жарып алды?


- Қожанасыр қандай кейіпкер?


- Қожанасыр киялының орындалмауына не себеп болды?


- Ал сен озің киялдай аламысың? Нені?


- Орындалмайтын армандарың бар ма?


- Қожанасыр өзінің кандай ісімен ел аузында аңызға айналды деп ойлайсың? (Ол ержүрек батыр сияқты соғысқа аттанып, жауды жеңді ме. әлде бүкіл ауылды аштықтан құткарып қалу үшін аң аулады ма екен?)


- Мәтіндегі қиялын Қожанасыр іске асыра алады дегенге сенер ме едің?


- Қожанасырға қандай мінездеме берер едің?


- Қожанасыр жайлы тағы қандай аңыздар білесің?

Қожанасыр айтқан екен...


Қожанасыр мен молда көрші отырыпты. Бір күні Қожанасырдың сиыры молданың сиырын сүзіп, жарып тастапты. Қожанасыр асып-сасып молданың үйіне кіріп барыпты да:


- Молдеке, сіздің сиыр біздің сиырды түнде жарып тастапты, кұраныңызға қарап беріңізші, кұн төлеуге жата ма екен? - деп отыра кетіпті.


Молда құранын ары-бері ашыпты да:

- Е, көрші, құранда малды мал жарып тастаса, құн төленбеуге тиіс деп жазылған екен, - депті.

Сонда Қожанасыр:

- Молдеке-ай, мен сасканымнан жаңылыс айтыппын ғой. Біздің сиыр сіздін сиырды жарып тастаған екен ғой, оқасы жок енді, - деп орнынан тұра беріпті. Молда не дерін білмей, кұранын аударыстырып отырып калыпты.


Бір күні Кожа жолаушылап келе жатып, бір сағат тауып алыпты. Құлағына тосса, «шык-шык» деген дыбыс естіледі. Жол бойында бір бәйтерек өсіп тұр екен. Қожа әлгі бәйтерекке өрмелеп шыға бастайды. Ағаштың орта тұсына келгенде сағатты тыңдап көрсе, әлі «шық-шық» дегенінен танбайды. Сонан соң Қожа ағаштың басына карай одан әрмен өрмелейді. Бір кезде кұлап түседі.

Әйтеуір аман қалғанына тәубе еткен Қожа:

_ Сенін тіліңді аламын деп бір ажалдан әрең калдым-ау, - деп сағатты айдалаға лақтырып жібереді.


Баяғыда біреу той жасапты, тойға көп кісі жиналады. Оған Қожанасыр да келіпті. Оның үстіндегі киімі ескі екен. Қожанасырды ешкім елемепті.

Қожанасыр үйден шыгып кетеді де, үйіне барып, тәуір киімдерін киіп қайта келеді.

Бүл жолы үй иесі Қожанасырды кұрметтеп, төрден орын береді. Ет келгенде:

- Қожеке, алыңыз, алыңыз! - деп кошемет корсетеді. Қожанасыр етті жемей, тамакқа шапанының жеңін малып:


- Же, шапаным, же! - деп отыра береді. Үй иесі:

- Сіздің бұ не кылғаныңыз? Шапан ет жейтін бе еді? - дейді. Сонда Қожанасыр:

- Сен кісіні сыйламай, киімді сыйлайды екенсің. Сондыктан шапаныма жегізіп отырғаным, - деп жауап береді.

Сергіту сәті

Алдаркөсенің өлеңі

ПІ. Ойтолғау.

Ьүл аңыздардан қандай сабақ алуға.болады? «Биопоэма» стратегиясы аркылы сабақты корытындылау.

1) Аты


2) Үш -төрт етістік


3) Басқалармен қарым-катынасы


4) Үш-төрт ұнататын заты, Екі-үш басынан өткізген сезімі


6) Екі-үш жеткен дәрежесі (нәтижесі, шыңы)


7) Көргісі келетін немесе көргенде сезім үялататын екі-үш заты


8) Ол қорықпайтын екі-үш зат


ә) Мекен-жайы


10) Фамилиясы.


Тапсырманы топта талдай отырып орындайды.

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма.

Түсініп оқып, мазмұнын әңгімелеу. «Қожанасыр елінде» атты мәнерлі әңгімелер сайысына дайындалу




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Қожанасыр әңгімелері.

Автор: Қасақаева Нурзағила Дорбушевна

Дата: 19.04.2017

Номер свидетельства: 410239
