kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Қос сөздер".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі пәнінен ашық

сабақ жоспары

Тақырыбы: «Зат есім»

2 «а»сынып

                                                                                                     Букенова А.Ж.

                                                             2016-2017 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы:Зат есім

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушыларға зат есім ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.Зат есім  туралы білімдерін кеңейте түсу.Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету.
  2. Дамытушылық: Жаңа технология  элементтерн  пайдалана отырып шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту,білімдерін толықтыру,ойлау қабілеттерін жетілдіру.
  3. Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілік және ақыл-ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға,тапқырлыққа,білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелеу,жеке, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап. Көрнекілігі: карточка, кесте, сематикалық карта,тест

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,халық педагогикасы

                              Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

   - сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Қазір қандай сабақ екенін сұрадым.

 Психологиялық дайындық жасау.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Тыныштықты сақтаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ Операциялық кезеңі

Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Ол үшін 18сурет таратылады ( доп, сағат,машина)

І-топ   « доп   »

ІІ-топ  «  сағат»

ІІІ-топ «машина»

-Балалар қазір бізде қазақ тілі сабағы.Сабағымызды бастамас бұрын мынаған көңіл бөлейікші.Плакатқа жазылған  сөзді оқимыз . « Білімін көп болса, досың көп болады»

Сендер де көп оқып білімді болсандар достарың көп болады.

ІІІ Үй тапсырмасын тексеру»

ІІ.Қызығушылықты ояту. « Ой қозғау»

Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағын.Сөйлемдегі ой иесі боламын.Не істеді? Сұрағымен көркейемін, толамын.

-Бұл қай сөз табы деп ойлайсыңдар?  -Зат есім.

-Ендеше зат есім туралы білетінімізді есімізге түсірейік.Әр топтан жауап алу.Оқушылар өз ойларын айтады.

ІІІ.Мағынаны түсіну.

-Дұрыс, ал зат есім дегеніміз не?Зат есімге мысалдар келтіру.Ережені айту

Дәптерлерді ашып бүгінгі күн жазу.Көркем жазу сәті: Зз әрпі.

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

Тапсырма№1 Төмендегі сөздерге жалғауларын жалғандар.
Оқушы, терезе, сабақ,жұмыс,гүл, дос, үй,бақша,сынып, доп, өзен, кеш,жұлдыз

Тапсырма№2 Артық сөзді тап.

Суретші, Астана, құрылысшы,әнші,ұшқыш.

Жаңбыр,алмұрт,дәптер,кітап,қалам.

Қыс, көктем,сыйлық,күз,жаз.

Мейрам,қаңтар,мамыр,сәуір,ақпан.

Тапсырма№3 Сәйкестендір

Әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма№4 « Ішіне  -сыртына» әдісі бойынша

 Зат есім бар сөздер ішіне жазу.

Жеңіс күні 9 мамыр –бүкіл дүние жүзі бойынша үлкен мейрам.Жеңістің туын желбіреткен, Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін ерекше мейрам.Жеңіс туымыз көк аспанымызда желбірей берсің!

Сематикалық карта

Сан есім

Сын есім

Етістік

Зат есім

Ойнады

доп

әдемі

төртеу

биік

оқушы

биледі

оныншы

Сергіту сәті:

Тест « Зат есім білімін анықтау»

1.Зат есім нені білдіреді?

а) заттың саын    б) затттың қимылың   в) заттың атын

2.Кім? сұрағына жауап беретін сөзді тап.

а)Жандос    б) дәрі    в)  күлді

3. Бөлме деген сөзге қойылатын сұрақты тап.

а) Не істеді?  б)Не?     в) Кім?

4.-шы жұрнағы қай сөзге лайық?

а)ән     б) торғай    в) қобыз

5.Мәтіңді көрсет

а) б     б)Бала     в)Қыс.Қар жауып тұр.Ағаштар ақ көрпеге оранған сияқты.Төңірек түгел аппақ қар.

6. Жалқы есімдерді тап.

а)Ауыл,қала,ел.     б) Мәди,Алакөл, Ақтөс.   в)Қобызшы,жел

ІІІ. Бақылау – бағалау кезеңі

1. Қорытындылау  :   -Бүгінгі сабақтан біз не алдық ?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік ?
  • Қандай жұмыстар ұнады ?

2. Үйге тапсырма:  Карточкамен жұмыс

Күнделікті енді алайық.

Үй тапсырмасын жазайық.

Қазақ тіліден алған білімді.

Ұмытпай есте сақтайық.

3. Оқушыларды бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Қос сөздер".»

Сабақтың тақырыбы: Қос сөздер

Сабақтың мақсаттары:

1.Білімділік: Оқушыларға қос сөздер туралы грамматикалық ұғым беру, жаттығу жұмыстарын орындау арқылы қос сөздер табу.

2. Дамытушылық : Оқушылардың сөздік қорын молайту, сөйлеу тілін дамыту, білімдерін толықтыру, ойлау қабілеттерін жетілдіру.

3.Тәрбиелік: Оқушыларға адамгершілік және ақыл – ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға, тапқырлыққа, білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: салыстыру, сұрақ-жауап, талдау.

Көрнекілігі: карточка, кесте, сөзжұмбақ, тірек схема.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа зейінін тарту мақсатында психологиялық дайындық минуты өткізіледі.

ІІ Үй жұмысын тексеру.

ІІІ Жаңа сабақ

Жаңа сабақты бастамас бұрын мына сөзжұмбақты шешейік:





Сұрақтары: 1. Қазір қандай жыл мезгілі?

2.Ұлттық музыкалық аспап

3. Біз қай мемлекетте тұрамыз?

4.Қазақстанның бас қаласы.

5.Мақалды толықтыр: **** алды – қызыл тіл.

6. Көктем мерекесі

7.Күндіз бәрі қашады, түнде аспанды басады.

8. Білім беретін мереме.

9.Аптаның үшінші күні.

-Балалар ортада қандай сөз шықты?

Қос сөздер ( ережені айту, оқу )

Екі сөздің қосарланып айтылуынан жасалған сөздерді қос сөз дейді. Қос сөздің арасына дефис ( -) қойылып жазылады. Мысалы: ата- ана, кәрі- жас, жарқ- жұрқ,үп – үлкен.

Қос сөздер

Күшейткіш Қайталама Қосарлама

Мысалы: үп- үлкен, М/ы: түрлі- түрлі, М/ы: жауын-шашын,

оп-онай, жап- жақын сырт-сырт, алуан- алуан. киім-кешек.

Оқулықпен жұмыс .2- жаттығу. Сөйлемдерді оқып, көшіріп жаз. Қос сөздердің астын сыз.

3-жаттығу.Суректке қарап, заттардың атауларын қос сөзбен айт.

4-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа жаз.Қос сөздерді тап.

Ал балалар енді сендермен қос сөздерді толық меңгеру үшін « Ата мен әже» ауылына барамыз. Ата мен әже бізді қарсы алу үшін бірнеше тапсырмалар дайындапты.

  1. Тапсырма Жұмбақтарды шешу қос сөздерді табу.

Жылт-жылт еткен.Жырадан өткен ( Су )

Қабат- қабат қаттама. Ақылың болса аттама. ( Кітап )

Жерге тырс-тырс тамады. Сайға қарай ағады. ( Жаңбыр )

Жылмаң-жылмаң етеді.Жылмаңдап сайдан өтеді.

Із- мәз тастап кетеді.( Ине)

Шыр – шыр етеді. Құлағыңнан өтеді.Ұстай алсаң. Сөйлеп кетеді.(Телефон)

  1. Тапсырма Терме диктант. Қос сөздер тап.

Түйеқұс, үйір-үйір,Алакөл,жалт-жұлт,қосаяқ, Орынбасар, шыбын- шіркей, жылқышы, Жұмабай,гүрс-гүрс,шаңсорғыш,қып-қызыл.

3-Тапсырма Мақал- мәтелдерді аяқта.Қос сөздер жаз.

  1. ----------- көсем болады. 2) -------- арық қазсан,

----------- шешен болады ---------- су ішерсің.

3)Әдептілік , -----------. Адамдықтың белгісі.

4)Тамшыдан ---------дария болар.

Керекті сөздер: ар –ұят, күле –күле, терлей –терлей, сөйлей – сөйлей, көре –көре, тама- тама.

Сергіту сәті.

4-Тапсырма « Сыңарын қайда?»

Жоғары жылт

Күні қарқ

Ыдыс биік

Биік төмен

Қарқ түні

Жылт аяқ

5-Тапсырма Бағанның екі жағындағы сөздерді қатыстырып, сөйлеп құрап жаз.Мысалы: Мал шөпті бытыр- бытыр шайнады.

Бытыр- бытыр шайнады

Қарқ-қарқ қайнады

Тырс-тырс күлді

Пыс-пыс тамшылады

Бұрқ-бұрқ ұйықтады

Ал енді бүгінгі тапсырмаларды жақсы жақсы орындағадары үшін ата мен әжеден сендерге сыйлық.

ІҮ Бақылау – бағалау кезеңі

Қорытындылау: - Бүгінгі сабақтан біз не алдық?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік?

  • Қандай жұмыстар ұнады?

Үйге тапсырма: Мақал –мател, жұмбақтар жазып келу.

Оқушыларды бағалау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Қос сөздер".

Автор: Букенова Алмагуль Жумагуловна

Дата: 16.05.2017

Номер свидетельства: 415779
