kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

К мен Г әріптерінің дыбысталуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз к мен г.        
Сабақтың мақсаты: 1. Дауыссыз к мен г-нің жазылу емлесімен таныстыру,  к дыбысынан кейін дауысты дыбыс қосылғанда қандай өзгеріске ұшырайтынын түсіндіре отырып, сауаттылықтарын жетілдіру, мысалдар айта білуге үйрету.
2. Ой шапшаңдығын дамыту, берілген сұрақтарға толық жауап беруге үйрету, сөздік қорын молайту.
3.Сауатты көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:жаңа сабақ
Әдіс тәсілдер:Топпен жұмыс: жұппен жұмыс, топта талқылау.  СТО элементтері,анаграмма,ребус.
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, тақырыпқа байланысты суреттер,А форматтағы

қағаздар, маркер,күлегештер.

Сабақтың барысы: 
І. Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбері.

Мақсатымыз – білім алу,

Міндетіміз – еңбектену

Еңбек етіп жұмыла,

Білімге қолды жеткізу.

ІІ.Топқа бөлу.  «Адасқан әріптер» Шашылған әріптерді үш қатардағы оқушыларға беріп,сөз құрату. Оқушылар құрайды Қатаң.Ұяң.Үнді. деп үш топқа бөлу.

Қайталау («Ой қозғау» стратегиясы): Дауыссыз дыбыс түрлері
  Дауыссыз дыбыс түрлері:

І -топ –  Қатаң дауыссыз дыбыс

ІІ- топ – Ұяң дауыссыз дыбыс

ІІІ- топ – Үнді дауыссыз дыбыс

  Дауыссыз  дыбыстардың жазылу  түрлері:

І -топ –  Дауыссыз б мен п

ІІ- топ – Дауыссыз қ мен ғ

ІІІ- топ – Дауыссыз л мен р


ІІІ. Жаңа сабақ. Жұмбақ жасыру.

Ешкіде бар,

Лақта жоқ.

Елікте бар,

Бұғыда жоқ. (К)

“Егіз” десек - екінші,

“Сегіз” десек – үшінші.

Бұл қайсы әріп екенін

Өзің қарап түсінші.(Г)

Көркем жазу.Кк Гг
 

ІV.Оқулықпен жұмыс.

1.Сөздердегі к,г дыбыстарының  қалай айтылатынын,қандай буында

жазылатынын бақыла.

             үкі                             шеңгел  

             түлкі                         үзеңгі    

 V.Мағынаны тану

1.Берілген сөздерге і дыбыстарын қосып екінші бағанға жаз.

   1-топ:                                   2-топ:                                  3-топ:

Шелпек-.                     Шелек -.                     Тілек -.

Кезек -.                        Кірпік -.                      Бестік -.

Ереже.                     

   Сөз соңында к дыбысынан кейін  дауысты дыбыс келсе,ол г-ге

айналады:елек-елегі, кірпік-кірпігі, бүйрек-бүйрегі.

Топтық тапсырма. (Жаттығумен  жұмыс)

1-топ:  Берілген сөздерді қатыстырып сөйлем құра.

Жидек,терек,тиек,әйнек,жүрек

2-топ: Сөздерді і қосып өзгертіп жаз.

Сөз соңында келген к дыбысының өзгеру себебін түсіндір.

3-топ:  Cөздерге дыбыстық талдау жаса.

VІ«Ой сергіту-бой сергіту»

1-топ.Ребус шешу.Шешуіндегі сөзге сөйлем құрату.

2-топ. Анаграмма

3-топ.“Сөзден сөз құра”

Балқарағай сөзіндегі әріптерді пайдаланып, сөздер құрау

Топпен жұмыс.

1 топ:

 К дыбысының дауыссыз дыбыс екенін  дәлелдеу

2-топ:

Г дыбысының дауыссыз дыбыс екенін дәлелдеу

3- топ:

К мен Г дыбыстарын салыстыр. Айырмашылығы не,ұқсастығы не?

Үй тапсырмасы.

112- жаттығу, 49 бет.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
К мен Г әріптерінің дыбысталуы

Автор: Нургазина Асем Больтириковна

Дата: 11.01.2018

Номер свидетельства: 449353
