Пән | Қазақ тілі | Сынып 3 | Күні 23.01.2017. |
Мұғалім | Өтеулина К.Т. |
Сабақтың тақырыбы | Түбірлес сөздер |
Сабақтың мақсаты
| Бір түбірден әр түрлі жұрнақ жалғану арқылы жасалған сөздердің түбірлес сөздер жайлы ұғымды кеңейту; оқушыларды түбірлес сөздерді таба білуге үйрету және ұғындыру,оқушылардың өз бетімен жұмыс жасай отырып, теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту |
Күтілетін нәтиже | Сөйлемдер арасынан түбір сөзден түбірлес сөзді ажырата отырып, ережесін түсіне біледі және сұрақ қоя алады. |
Сабақтың түрі | Аралас, саяхат сабақ. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер (модульдер) | Талдау, салыстыру, ажырату, дәлелдеу, тұжырымдау, сұрақ-жауап, сана қалыптастыру әдісі, СТО,ОБжК, ОүБжОБ, ТжДБО,ОЖЕСО.,АКТ |
Керекті жабдықтар | Интербелсенді тақта, бағалау ишаралары, үнтаспа, жұмбақ,шығармашылық тапсырма, стикер, |
Пәнаралық байланыс | әдебиет, бейнелеу өнері, математика |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімніңіс -әрекеті | Оқушының іс -әрекеті | Модуль дер |
Ұйымдсты ру кезені Психол . ахуал | Қазір қандай сабақ екенін еске түсірейік. Сабаққа деген белсенділікті арттыру үшін өлең жолдарын айтып беру. | Хормен қайталайды. Қазақтілім - өзтілім, анатілім, Абай, Мұхтарсөйлеген дана тілім. Қастерлейдіұл - қызынмәңгісені, Болашағым, бақытым, дара тілім | Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру |
Топқа бөлу | Топқа бөлініп, топ ережесін еске түсіреді және топ жетекшісін сайлап, бағалау парағы беріледі. | Топтағы оқушылар бірлесе отырып, топ жетекшісін сайлайды. | ОЖТ ОБжК |
Өткенді қайталау
| 44-жаттығу.Қарамен жазылған сөздерді түбірлессөздерге жатқызуға бола ма? Спорт сөзінің түбірлес сөздерін көшіріп жаз. 2. Серпіліс сұрақтар. -Сөз құрамы нешеге бөлінеді? - Түбірсөздеген не? - Туынды сөздегеніміз не? - Қосымшаныңқ андайтүрлері бар? -Түбірлес сөз деген не? | Бір- бірін тексеріп бағалайды. Стикер жапсырылған оқушы дауыстап оқып,жауап береді
Сұрақтарға жауап береді. | ОЖТ ОБжК ТжДБО СТО ОүБжОБ ОЖЕСО |
БІЛУ Мағынаны тану
| -Балалар,халық ауыз әдебиеті дегеніміз не? -Ауыз әдебиетінің қандай түрлерін білесіңдер? -Бүгін біз осы ауыз әдебиеті еліне саяхатқа шығамыз.Әр елдің бізге дайындаған тапсырмаларын орындап,өз білімімізі көрсетеміз. 1-аялдама «Жұмбақтар» аялдамасы Жұмбақ шешу . Жылт-жылт еткен, жылғадан өткен. Интерактивті тақтада мына сөздер көрсетіледі Су,суат,сушы,суық,сулы,сусын,сулық. Сөздерді оқыту,әр сөздің мағынасын ашу,сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату. -Қандай ерекшелік байқадындар? . –Ондай болса, қандай қорытынды жасауға болады?
-Олайболса, тақтаға қарап ережені хормен оқиық. Бұл сөздер түбірлес сөздер деп аталады. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Түбірлес сөздер деп аталады. - Енді, балалар, дәптерімізд іашып, күннің жадын жазайық. Көркем жазу.. Сс әрпін, су сөзін жазйық. 2-жұмбағымыз. Үлпілдеген аппағым, Өзім күтіп баптадым. Күзде сыймай қапшыққа,Айла амал таппадым. (Мақта) Төмендегі сөздердің ішінен жұмбаққа жауап болатын сөзді тап. Оны түбірлес сөздермен бірге көшіріп жаз. | -Халық ауыз әдебиеті дегеніміз ауыздан ауызға ауызша тарап,біздің дәуірімізге жеткен шығармалар, яғни біздің атадан балаға дейін жалғасып келе жатқан асыл мұрамыз.
жұмбақ,мақал-мәтел,ертегі,шешендік сөз,жаңылтпаш т.б. Жауабы: (су) -Барлық сөздің түбірі бірдей. - Бір түбірден бірнеше туынды сөз жасауға болады. 3, 4 оқушы өз ойларын айтады. -Бір түбірден бірнеше туынды сөз жасала береді. Ондай сөздерді түбірлес сөздер деп атайды Сс әрпін , су сөзін жазады. Мақта, мақтадай, мақталық, мақташы. Қар ,қарлы,қардй. | Сто, ОЖЕО, ОБжҚ |
ТҮСІНУ
| «Мақал мәтелдер» аялдамасы.Ендеше «Асыл қазына» елінің дайындаған тапсырмасын орындайық. Топ басшылары Берілген сөздерден бірнеше түбірлес сөз жаса 1-топ. ойы 2-топ.кітап 3-топ. жұмыс Берілген сөздерден мақал мәтел құрастыр |
Басшы,бастық,басқар
Ойыннан от шығар. Ой-түбі алтын,ойын түбі от. Кітап –білім бұлағы. Білім –өмір шырағы. Еңбек етсен ерінбей тояды қарнын тілінбей. | ТжДБО |
Сергітусәті | Бейнеролик арқылы сергіту сәтін жасау. | Ән ырғағына байланысты қимылдық жаттығу жасау. | АКТ |
ҚОЛДАНУ | «Асыл қазына» елі аялдамасы. 1-топ. Суретке қара.Түбірлес сөздерді оқы. Қай сөз түбірлес сөдер тобыны жатпайды. 2 топ.Суретке қара.Сұрақтарға жауап бер. -Суретте не бейнеленген? -Дәріханада кім жұмыс істейді? -Дәрігердің қолында не? -Дәріханада нелер сатылыды? Түбірлес сөздердің астын сыз 3 топ.Түбірлес сөздерді топтап жаз. | 1-топ. Оқу, оқушы, оқулық, оқуға 2 топ. Дәрі, дәрігер, дәріхана, дәрілер. 3топ.Бастық, басқар, басшы, | ТжДБО |
ТАЛДАУ
| «Ертегілер»ялдамасы Ертегіні жалғастыр. Сыртқы мұқабасы жыртылған кітап пен іші-сырты сызылған кішкентай кітапша мен мектеп кітапханасында кездесті. Оларды кеше 3 сынып оқушылары Сәбит пен Нұрлан тапсырған болатын.Екеуі бір-біріне мұндарын шға бастады.Осы кезде кітапханашының даусы естілді.... Түбірлес сөздерді тап. Кітапша мен кітап сөзінің айырмашылығы неде? | Өз беттерінше орындайды.бір –бірлерін тексереді.
| СТО, ТжДБО ОүБжОБ |
ЖИНАҚ ТАУ | Ауыз әдебиетінің соңғы ялдамасы «Білімді оқушы» «Қайта бағыттау» әдісі Балалар, бүгін біз не үйрендік? 1 тапсырма.Әр топқа тапсырма беріледі. 1 топ; Класстер арқылы түбірлес сөздің ережесін құрастырады. 2 топ; Берілген түбір сөзден бірнеше түбірлес сөздер құрастыр. сый, ..., ...., ....... 3 топ;.Берілген жұрнақтар арқылы түбірлес сөздер жасап жаз. 2 тапсырма. тест 1.Туынды сөздерді көрсет. а)жазушы,іскер,оқушы в)қой,ата,тау с)жыр,құлақ,көл 2.Түбірсөзгежұрнақтанкейінжалғанатын: а)жұрнақ в)жалғау с)шылау 3.Қосымша деген: а)түбір,жалғау в)жұрнақ,жалғау с)түбір,жұрнақ 4.-шы,-ші жұрнақтарыментуындысөзжасаңдар: а)жыр,күй в)тау,сән с)көңіл,тәрбие 5.Түбірсөздердітабыңдар: а)жұмыс,ән в)жұмыс,жұмыстар с)жұмыс,жұмысшы |
Әр топ берілген тапсырмаға жауап береді және дәлелдейді
Гіш, гір, лық, | СТО, ОЖЕО |
БАҒАЛАУ | Формативті бағалау | Бағалау парағын толтыру. |
Үйге тапсыр | «Жаңылтпаштар» аялдамасы. 46-жаттығу | Күнделіктеріне жазады. |
РЕФЛЕК СИЯ | Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңдар. Сіздерге бүгінгі сабақ ұнаса өздеріңнің ұсыныс-пікірлеріңді, көңіл – күйлеріңдісмайликтерге жазып ілдіріңдер | стикерлерге жазады. |