Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілінен сабақ жоспары 3 сынып»
Сабақтың тақырыбы :Мәтін түрлеріне жаттығулар орындау
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды мәтін түрлерін ажырата білуге үйретуді жалғастыру .2. Мәтін құрастырып жаздыра отырып, оқушылардың тілін, сауатты жазу дағдыларын арттыру 3. Көркем, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер,үлестірмелер
Сабақтың әдіс- тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы
І . Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Психологиялық дайындық
Армысын алтын күн,
Армысың алтын таң.
Армысын достарым,
Сәттілік тілеймін сіздерге бүгін мен.
ІІІ. Үй жұмысын тексеру
Мәтіннің қандай түрлері бар?
Әңгімелеу мәтінінің ерекшеліктерін қайталау.
Сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін қайталау
Пайымдау мәтінінің ерекшеліктерін қайталау
ІV Жаңа сабақ
Жұптық жұмыс
Берілген мәтінді оқып шығыңдар . Ат қойыңдар . Мәтіннің қандай түріне жатады? Мәтінді көшіріп жазыңдар.
Ақыл бар жерде бақыт та, бірлік те бар. Ақылмен барлық істі басқаруға болады. Ақылдың еңбек деген тірегі бар. Ақылмен еңбек еткен адам бақытты өмір сүреді. Істің бәрін ақылға салып жасау керек.
Соңғы сөйлемдегі сөздерді буынға бөліңдер.
V. Сергіту сәт
Топтық жұмыс
Мәтін түрлерін құрастыру Тірек сызбаны пайдаланып мәтін құрау. Әр топқа тапсырма беру. Үш топта "Түйе" тақырыбына мәтін құрайды. 1 - топқа: Мәтін "Түйе - төрт түлік малға жатады"- деп басталады. Тірек сөздері не істеді?
не қылды? қайтті? сұрақтарына жауап береді. Әңгімелеу мәтіні болу керек. 2 - топқа: Мәтін "Түйе - сирақтары ұзын, өркешті жануар"- деп басталады. Тірек сөздері қандай? деген сұраққа жауап береді. Сипаттау мәтіні болу керек. 3 - топқа: Мәтін "Түйе адамға пайдалы, себебі, "- деп басталады. Тірек сөздері неге? неліктен? деген сұрақтарға жауап береді. Пайымдау мәтіні болу керек
VІІ. Қорытынды
Мәтін тақырыбына тест
І нұсқа
Мәтін тақырыбына тест
ІІ нұсқа
1.Мына ережеге сәйкес сөзді тап: … мағына жағынан өзара байланысты екі не одан да көп сөйлемнен құралады, Оған ат қоюға болады.
а) сөйлем
ә) мәтін
б) сөз
2.Автордың айтқысы келген басты пікірі, бұл ...
А) мәтіннің аты
Ә) мәтіннің тақырыбы
Б) Мәтіндегі негізгі ой
3.Мәтіннің түрін анықта: «Кітапхана - адамдар жинаған кітап қоры. Оларда кітаптар көп болады. Сондықтан өзіңе қажетті кітапты табу оңай емес.Сол үшін кітапханаларда арнайы жазулар жүргізіледі» А) Сипаттау
Ә) Әңгімелеу
Б) Пайымдау
4. «Бір нәрсені , затты сипаттайды және қандай? сұрағына жауап береді» берілген анықтама мәтіннің қай түріне сәйкес келеді?
А) Әңгімелеу
Ә) сипаттау
Б) пайымдау
5. Мәтінде неше сөйлем бар?
Қараша айы- қыстың хабаршысы. Қара суық күшейеді. Су бетіне мұз қата бастайды. Күн қысқарып, түн ұзарады.
а) 4 ә) 9 б) 3
1.Мына ережеге сәйкес сөзді тап: … мағына жағынан өзара байланысты екі не одан да көп сөйлемнен құралады, Оған ат қоюға болады.
а) сөйлем
ә) мәтін
б) сөз
2. Мәтінде баяндалатын оқиға мен ойдың түйіні , бұл ....
А) тақырып
Ә) негізгі ой
Б) мәтіннің аты
3 Мәтіннің түрін анықта: «Бурабай –Көкшетаудағы әдемі көл. Оның суы тұщы, мөлдір. Көлдің айналасы қарағайлы орман. Ауасы өте таза»
А) Сипаттау
Ә) Әңгімелеу
Б) Пайымдау
4. «Белгілі бір пікірді түсіндіреді, дәлелдейді және не үшін? неліктен? деген сұрағына жауап береді» берілген анықтама мәтіннің қай түріне сәйкес келеді?
А) Әңгімелеу
Ә) сипаттау
Б) пайымдау
5. Мәтінде неше сөйлем бар?
Күз келді. Күн салқындады. Құстар жылы жаққа ұшып кетті.