kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілінен 2-сыныпқа арналған сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тіліне тән дыбыстардың ерекшеліктерін білу. Қ-ның ғ-ға айналуы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілінен 2-сыныпқа арналған сабақ жоспары»

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз Қ мен Ғ

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап, қайталауға арналған жаттығулар орындау, сауатты, қатесіз жазуға төселдіру;

Білімділік: Оқушылардың білім деңгейін тексеру, алған білімдерін тиянақтау.

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын, ой-өрісін, логикалық ойлауын, есте сақтауын дамыту.

Тәрбиелік: Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, алғырлыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Түрі: Қайталау, пысықтау сабақ.

Әдіс-тәсілдері: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта



Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Құрал – жабдығын ретке келтіру, оқушылардың назарын сабаққа аудару

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

4 – жаттығу.

- Балалар, біздің бүгінгі сабағымыз ойын сабақ. Біз үй тапсырмасын «Атаға көмектесу» ойынынан бастаймыз.

Мектеп ауласын тазартатын ата бізден көмек сұрай келіпті. Қазір күз мезгілі ғой. Ағаштардың жапырақтары мектеп ауласына түсіп жатыр. Сол жапырақтарды жинауға атамызға көмектесіп жіберейік. Сендер менің мына берілген сөзжұмбақты дұрыс шешсеңдер, маған көмектесесіңдер», - дейді.

Сөзжұмбақ

• Қоқыс жинайтын құрал.

• Ас ішетін құрал.

• Жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға алынған жер.

• Ағаштың діңін қаптап тұратын нәрсе.

• Сүттен жасалатын тағам.

Сөз соңына –ы,-і дыбыстарының тиістісін қосып оқы.

Қалақ- қалағы, қасық- қасығы, қорық- қорығы, қабық- қабығы, қаймақ- қаймағы.

ІІІ. Жаңа сабақ.

• Балалар, қазір қай мезгіл?

• Күз

• Күзде ауа райы қандай болады?

• Суық.

• Қыстың күні аяғымызға не киеміз?

• Етік.

• Етігімізді кім жөндейді?

• Етікші.



ІV. Оқулықпен жұмыс.

1 – жаттығу. Көп нүктенің орнына қ, ғ әріптерінің тиістісін қойып жаз.

Топыра..., шыра..., жола..., жоры...,

қуырша...ы, ая..., бала...ы, ла...ы.

Сөздердің мағынасын түсіндір. Осы сөздерді қатыстырып, бірнеше сөйлем құрастырып жаз.



2- жаттығу. Жаңылтпашты жатқа жаз.

Құлағы үсіп кетті,

Үсіп, ісіп кетті.

Қарамен жазылған сөздегі ы әрпін алып тастап оқы. Қандай өзгерісті байқадың?

3- жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастыр.

Қ дыбысына қандай сөздерді пайдаландың? Сол сөздерге –ы әрпін қосып жаз.



V.Сергіту сәті.

4- жаттығу. Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрастыр.

• Емшісі, орман, тоқылдақ, болады.

• Аяғынан, қарлығаш, жараланыпты.

• Соң, кемпірқосақ, шығады, жаңбырдан.

• Бетінде, жапырақ, шық, етеді, жылт-жылт.

Қ дыбысына аяқталған сөздерге дыбыстық талдау жаса. Осы сөздерге дауысты дыбыс жалғап оқы.



VІ.Қорытынды. «Ұйқасын тап» ойыны.

VІ. Үйге тапсырма.

5- жаттығу. Жұмбақ - өлеңді оқып, шешуін тап.

Бұл қандай бұйым?

Қайқылау бас жағы сәл,

Аса ыңғайлы сабы бар.

Сұйық тамақ ішкенде,

Ыстық тамақ ішкенде,

Ол қолыңнан табылар.

Жауабы: Қ дыбысынан аяқталатын сөздердің астын сыз.

VІІ.Бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз қ мен ғ

Сабақтың мақсаты: «Қ» дыбысынан аяқталған сөзге дауысты дыбыс жалғанса, «Қ» дыбысының «Ғ» дыбысына айналатынын меңгерту.

Білімділік: «Қ» дыбысының барлық буындарда келе беретінін, ал «Ғ» дыбысының сөз басында және ортасында келетінін, сөз соңында жазылмайтынын байқату.

Дамытушылық: Оқушылардың байқампаздығын, ойлауын, байланыстырып сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жазу коллеграфиясына көңіл бөліп, көркем жаза білуге баулу, білім, білік дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: проблемалық, ізденушілік.

Көрнекіліктері: плакат, кеспе қағаздар.



Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру бөлімі

Психологиялық дайындық

Кел, балалар, ойнайық,

Ойнайық та, ойлайық.

Қай тапсырма болса да

Орындамай қоймайық.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

(119 – жаттығу тексеру)

М: Сөздерге у дыбысы жалғанғанда қандай өзгеріс болды?

О:

М: Тап, жап болып айтылады

Ой ашар. (тақтадан оқу)

Қолғап – қолғабы

доп - добы

Тәртіп – тәртібі

қорап - қорабы

Талап – талабы

мектеп – мектебі

М: Сонымен, кім ережесін айтып жібереді?

О: П дыбысына аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, п дыбысы б дыбысына айналады.

М: Енді балалар, мына сөздерді оқып көрейік.

Қалақ – қалағы ---------------- қасық - қасығы

Ұшақ – ұшағы --------------------- қалпақ - қалпағы

Мысық – мысығы --------------------- пышақ – пышағы

М: Балалар, алдыңғы берген ережені осы оқылған сөздерге де айтуға бола ма? Ендеше қайта айтайық. (1 - 2 баладан сұрау)

О:

М: Тек нені өзгертіп айттыңдар?

О:

М: Сонымен біздің жаңа сабағымыз «Дауыссыз қ мен ғ» деп аталады.

121 - жаттығу. Өлеңді көшіріп жазу. Күрделі тапсырманы орындау. Сөз соңындағы «қ» дыбыстың «ғ» дыбысына айналды.

Ой қозғау.

М: Балалар, кітаптағы ережені оқимыз. Не байқадыңдар? Ұқсас па? Айырмашылығын тап. Айырмашылығы – «ғ» әрпі сөздің соңында жазылмайды. Ауызша «қ» дыбысының сөз соңында жазылмайды. Осыған байланысты 120 - жаттығу жараймыз. Ауызша «қ» дыбысының соңында, басында, ортасында жазылып, аяғында жазылмайтынына көз жеткізу.

Көркем жазу

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрамыз

Екі қанат жаямыз

Қарлығаш боп ұшамыз

Көк аспанды құшамыз

Жерге келіп қонамыз.

Орнымызды табамыз.

М: Балалар алдымызда қандай мереке келе жатыр?

О:

М: ия, 25 қазан Республика күні. Сол мерекеге байланысты, қазір Терме диктантын орындаймыз. Мен өлеңді оқып беремін, сендер тыңдап отырып «Қ» дыбысынан естілген сөздерді теріп жазасыңдар.

Ақжайық, Алтай арасы,

Қазақтың шалқар даласы

Республикама қарашы!

М: Бұл өлеңде Ақжайық, қазақтың, шалқар, қарашы. Ережеге сәйкес келетін сөздер бар ма? Болса ережеге сәйкестеп айтайық.

Ақжайық – Ақжайығы

Қазақ – қазағы

М: Автор өлеңді қандай сезіммен жырлап тұр?

О:

Ойын: «Тізбек» дидактикалық ойын

Шарты: Жапырақтың сыртына жазылған сөзге бір оқушы «ы» дыбыстарын қосып айтып, артында отырған оқушыға береді. Ол оқушы сол сөзбен сөйлем ойлайды. Мыс: сабақ - сабағы. Асан сабағына дайындалды. Орақ, ұршық, қабақ, жолақ, парақ.

Жеңген қатарды шығару.

М: Сонымен, біз бүгін қандай ережемен таныстық?

О:

Үйге тапсырма беру

М: 123 - жаттығу, ереже жаттау

Бағалау

М: Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды мақтау әдісі арқылы бағалаймын.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Қазақ тілінен 2-сыныпқа арналған сабақ жоспары

Автор: Карбозова Сайранкуль Туяковна

Дата: 17.11.2016

Номер свидетельства: 359710
