Тақырыбы: | Мектебі: Алма Оразбаева атындағы ОЖББМ «Мақта қыз бен мысық» |
Күні, айы: | Мұғалімнің аты-жөні: Нугманова Аягоз Жаскайратовна |
1в-сынып | Сабаққа қатысқан оқушы саны: 12 | Сабаққа қатыспаған оқушы саны:5 |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: | 1.1.4.1. Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдардың кім/не туралы екенін түсіну; 1.3.3.1.мәтіннің жанрын (өлең, ертегі, жұмбақ, жаңылтпаш, санамақ және т.б) екенін ажырату 1.3.5.1 Мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды иллюстрациялы шағын мәтіндерден тауып алу. 1.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен оқыған тыңдаған, аудиовизуалды материалдар бойынша таныс заттардың атауын жазу |
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар: Ертегі кейіпкерлерін атай алады, ертегінің басты кейіпкері сүт табу үшін басқа қандай кейіпкерлерге барғанын айта алады |
| Оқушылардың басым бөлігі: Тақырып бойынша белсенді лексиканы еркін қолдана алады, ертегінің сабақта үйренген бөлігі бойынша кейіпкерлердің рөлін ойнай алады |
| Кейбір оқушылар: Ертегі мазмұнын өз сөздерімен айта алады |
Пәнаралық байланыс: | Қазақ әдебиеті: Халық ауыз әдебиеті, Тұрмыс-салт жырлары, орыс тілі |
АКТ сабақта қолданысы: | Берілген сабақта интербелсенді тақта қолданылады. |
Алдыңғы білім: | «Серуенге шығу» әдісі топқа бөлінді.Домбыра тарихы жайлы әңгімелеу. |
Сабақтың барысы: | |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
Сабақтың басы (2-5минут) | (МК)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. | Қ. Мырзалиев «Ана тілің-арың бұл» |
Сабақтың ортасы (6-40минут) | 1Берілген суреттердегі таныс ертегілерді анықтап, сол ертегі жайында түсінгеніңізді айтыңыз. | Слайд 1 |
Бағалау критерийі: | Бірнеше ертегі туралы суреттер көрсетіледі.Оқушылар білетін ертегілері туралы айтып, әңгіме қозғайды. | |
| 2. Видеоматериал арқылы «Мақта қыз бен мысық» ертегісін тамашалаңыз. | https://yandex.kz/video/search |
| 3. «Оқиға тізбегі» әдісі бойынша көрген бейнесюжеттері арқылы оқиға желісі арқылы топтап, ретімен орналастырыңыз.(1.3.5.1) | |
| Көрген бейнесюжет бойынша ертегіні желісі арқылы топтап, ретімен орналастыра алады. | |
Сергіту сәті | «ТКО»әдістері бойынша : -Мен көзімді жұмғанда, сендер аяқтарынды топылдатыңыздар, Мен басымды шайқаған кезде сендер көздеріңізді жұмып тыныштық күйін сақтаңыздар, ал мен қолымды шапалақтаған кезде сендер бастарыңды шайқаңыздар 3. «Мағынаны тану» әдісі бойынша ертегіде кездескен заттар арқылы (Жұмыртқадағы – су , сағыз сөзі, Сыпырғыштағы – дән )сөздердің ертегіде қай жерде қолданылатынын ойланыңыз және орысша аудармасын табыңыз. |
Бағалау критерийі | Оқушылар оқиға желісін қайталап естеріне түсіреді, орысша нұсқаларын табады. су- вода Жапырақ-листья Сағыз-живачка жұмыртқа- яйцо дән –семена | |
| 4, Сұрақтарға жауап беріңіз, әр оқушы жауаптарын жазбаша түрде қағаз бетіне түсіріңіз | |
| Бағалау критерийі: Білім алушы Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдардың негізінде заттарың атауларын жазады Тапсырма Сұраққа дұрыс жауап беріп, жазыңыз 1 Мысық сүт алу үшін қайда барады?------------------------ 2.Жапырақ қайда өседі?---------------------------------------- 3.Ең соңында дәнді мысық кімнен алады?------------------------- --- Дескриптор: Білім алушы - бос орынға тиісті сөздерді жазады; - сөздерді сауатты, көркем жазады. | Бөлімше 4.2 «Тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу» |
Сабақтың соңы 41-45минут | Кері байланыс: Сабақты қорытындылау мақсатында кері байланыс ретінде оқушылар қалай жұмыстанғаны , не қызық , не жеңіл, қай тапсырманың қиындық туғызғанын «көңіл күй смайлдары » арқылы жеткізе алады. | |
Ең жақсы өткен тұстары: топтық жұмысқа айрықша қызығушылықпен барлығы бірдей қатысты және «Мағынаны тану» әдісіндегі ертегі желісін еске түсіріп, оның қазақша, орысша нұсқаларын еске түсіру барысында айрықша нәтижелер көрсетті.
Сабақ барысында топтық жұмыспен қатар жұптық жұмыс жүргізілсе нәтиже одан да жоғары болады деген тұжырым жасадым.
Жүргізілген сабақты қорытындылай отырып, жоспарланған сабақ мақсаттары сабақ барсында толық жүзеге асты деп есептеймін.