Қазақ тілі
Тақырыбы: Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сөйлем мүшелері туралы топтастырылған
ұғым қалыптастыруға мүмкіндік туғызу; оқушылардың өз
бетімен жұмыс істеу арқылы теориялық ойлауын, ауызша
сөйлеу тілін дамыту; достыққа, ұйымшылдыққа,
адамгершілікке баулу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрнекілік, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау. Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ. Өткенді пысықтау
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру
Сөйлем дегеніміз не?
Оның қандай түрлерін білесіңдер?
Сөйлемдердің сонына қандай тыныс белгілер қойылады?
Көрнекіліктерді пайдалана отырып ауызша берілген сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастыру.
1. Ауамен, дем, біз, аламыз.
2. Ауа, денсаулыққа, таза, пайдалы өте.
3. Үйдің, таза, ауасын, әр уақытта, сақтаңдар.
Ү. Жаңа материалмен жұмыс:
а) оқулықпен жұмыс
ә) дәптермен жұмыс Күн ретін жазу. Көркем жазу
Сөйлемдерді көшіріп жазу.
Қоңырау соғылды. Мұғалім сыныпқа кірді. Сабақ басталды.Ержан мәтінді тез оқыды. Балалар ертең зауытқа барады.
Мәтіндегі әрбір сөздің үстіне тиісті сұрағын қою.
Ережемен жұмыс: ережені оқу, талдау, есте сақтау.
Екі сөзден құралған сөйлемдерді толықтырып жазу.
Асқар атпен келді. Дана доп ойнады. Қойлар өрісте жайылды. Құлын су ішті. Қыздар гүл терді.
Алғашқы сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар? Екінші сөйлемде ше?
ҮІ. Бекіту: «Құрастырайық мақалдар!» ойынын ойнату.
Ойынның шарты: сыныпты қатар бойынша үш топқа бөлу, әр топ өздеріне берілген сөздер бойынша мақал құрастырады.
1. Асырайды, тігіншіні, инесі.
2. Шәкірт, озар, ұстаздан.
3. Жан, жақсы, семірер, сөзден.
Әр мақалда неше сөйлем мүшесі бар екендігін айту.
Мақал мәнін ашу.
ҮІІ. Қорытындылау Балалар, бүгін біз не үйрендік?
Сөйлем дегеніміз не?
Олардың соңына қандай тыныс белгілер қойылады?