kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тіл ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні:

Қазақ тілі

Уақыты:15.03.2017ж

Кабинет: 223

Мұғалім:

Серкебаева М.К

Тақырыбы:

Сын есім

Мақсаттары :

   Сын есімді біледі. Сұрақ қою арқылы сөйлем ішінен сын есімді таба біледі. Сын есімнің  қарама-қарсы мағынадағы сөздерді таба біледі.
    Түрлі тапсырмалар орындау барысында жаңа сөздерді меңгереді.

Жануарларды қорғау қажеттілігін түсінеді.Бір-бірін тыңдауға,өз бетімен жұмыс жасауға үйренеді.

 Сабақтың әдіс- тәсілі: түсіндіру, сұрақ – жауап.

(СТО) стратегиялары, сәйкестендіру, АКТ

Сын есімді айтып,оқушылар үш топқа  топқа бөлінді.

І топ: әдемі
ІІ топ: көркем

ІІІ топ: көрікті

                                Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасы

Қайырлы күн достарым!

Қайырлы күн болсын !

Сенбінің сәті,

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз,

Кілең «бестік» болсын!

Оқушылар мұғаліммен бірге айтады

Қызығушылықтарын ояту

Қандай болсын бағаларың?

Қандай? деген сұраққа  жауап

беретін сөз табы?

Олай болса қандай тақырыпта

сабақ өтеміз деп ойлайсыңдар?

Бағалаудың критерилері міні (өзін - өзі бағалау) тақтадағы  ұпай бойынша есептейсіңдер аяғында.

Бестік болсын.

Қандай? деген сұраққа  жауап

беретін сын есім.

Сын есімді өтеміз.

Мағынаны тану

 Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ бейнебаянға назар аударайық.

Біз бүгін бас қаламыз Астанадағы зообаққа саяхатқа барамыз.

Ол жақа бару үшін бізге көлік керек.

Теміржол бекетіне барып билет алып,барлығымыз вагонға мініп кеттік.

(бейнебаян)

Жеттік міне Астанаға,енді біз зообаққа кіру үшін билет алуымыз керек.

Билетті алдық енді зообаққа кіреміз.

Қараңдаршы аю өте керемет жануар.

  Аю қандай?

Өте жақсы жарайсыңдар.

Аюдың ең сүйікті тәтті қорегі?

Аюға тәтті балды беру үшін біз тапсырманы орындауымыз қажет. Сонда біз аюға бал бере аламыз.

І.Білу

«Жасырын сөз»

Мына суретке қараңдаршы жасырын сөз тапсырмасын орындап көрейікші.

Ащы,ыстық,тік, сұр, деген сөздер шықты.Осы сөздерге сұрақ қойыңдаршы

Ал енді не байқадық?

Барлығы бір сұраққа жауап береді екен.Ережені еске түсірейік.

Заттың түрін,түсін,сапасын білдіретін сөздерді сын есім дейміз.сын есімдерге қандай қай сұрақтары қойылады.

жарайсыңдар!

Аю сендерге риза болып қалды.

  • Түсіну
  • Мәтінмен жұмыс.
  • Келесі жануар ол қоян екен
  • Қоян нені жақсы көреді?
  •  
  • Балалар тізбектеп екі сөйлемнен оқып шығайық.
  • Автор құстарды және балықтарды  қандай белгі бойынша салыстырады?
  • Салыстыру үшін қолданылған сөздерге сұрақ қой.
  • Сын есімдерді қарама-қарсы мағынада жазып көрсетіңдер.
  • Дәптермен жұмыс
  •  Дәптерге бүгінгі күннің жадын жазыңдар.Көркем жазу сәтін әдемі көркем жазыңдар.
  • Тақтамен жұмыс
  • Тақтаға бір оқушы шығып жазсын.
  • 1 -жаттығуды оқып,орындайық.

Бір оқушы тақтаға жазып,қалғандарың орындарың да дәптерге орындаңдар.

Ал енді осы сөздерді басқа қарама-қарсы мағынадағы сөздерді пайдалана отырып,ауызша сөйлем құрастырыңдар.

Қоян  сендерге риза болып қалды.

ІІІ.Қолдану

Келесі кезекте піл.Піл қандай?

  Кесте толтыру

Кітаптағы 2-жаттығуды тақтадан орындайық.

 Берілген сөздерге мағынасы бойынша Қарама-қарсы сөздерді тауып,атап мысал келтіріңдер.

Кең -.. бөлме

Шабан – жаңа сөз ол баяу,ақырын деген мағананы білдіреді.

Дәптермен жұмыс

3-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып,көшіріп жаз. Қарсы мағынадағы сын есімдерді ата.

Тақтаға бір оқушы шығады қалғанымыз орнымызда орындаймыз.

әр топқа тапсырма

Піл  сендерге риза болып қалды.

Аю үлкен,түсі қоңыр, жыртқыш аң.

Аюдың ең сүйікті тәтті қорегі бал

Топтан бөлініп шыққанын байқадық

Не ? Нелер?

  • Қоян сәбізді жақсы көреді

Автор құстарды салмағы массасы бойынша салыстырды.

Метр ол ұзындықтары бойынша салыстырды.

Қандай ?

Ауыр –жеңіл

Қандай ?

Үлкен-кіші.

Кең – тар  бөлме

Ыстық-суық су

Шабан-жылдам

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрып сергіту сәтін орындап алайық

Тақтаға қарап әуенмен,

қыймылын қайталайды.


  ІV.Талдау

Ендігі кезектегі маймыл екен

Маймыл қандай?

6-ж

Суреттегі әртүрлі белгілері бойынша салыстырыңдар.

Балалар сендер барлығын бұлжытпай орындап маймылдарға да көмектестіңдер.Балалар жануарларды қорғау керек па?

Қалай қорғау керек?

5-жаттығуды құрастырыңдар ақ қағазға ретімен  жапсырыңдар.

Асау тайлақ,ақ тайлақ,

Мініп келем қақпайлап,

Желеді ол тайраңдап,

Жұрт қарайды қайран қап.

V. Жинақтау

«Ойлан,тап» ойыны

VІ.Бағалау

  Балалар біз барлық тапсырманы бұлжытпай орындап жануарларды көрдік тамақтандырдық.

Бүгінгі сабақ ұнады ма?Сабақты түсіндік па?Олай болса

Алдыларыңдағы стикерлерге  өз аттарыңды жазып бағдаршамға жапсырайық.

Жасыл түс  /  түсіндім

Сары түсі   /  жартылай түсіндім

Қызыл түсі /  түсінбедім.

Бағалау(өзін - өзі бағалау)  парақшаларыңдағы баллды есептеп айта қойыңдаршы.

Үй тапсырмасы

167 бет  4-ж

Күнделіктеріне жазады

 Бағалау

 Бағалау парақшаларына сүйену

Кері  байланыс

Бағдаршамға стикер жапсырады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тіл ашық сабақ»

Тәрбиелілік: Жануарларды қорғау  қажеттілігін түсінеді. Бір-бірін тыңдауға, өз бетімен жұмыс жасауға  үйренеді.   Білімділік:   Дамытушылық:  Сын есімді біледі. Сұрақ қою арқылы сөйлем  ішінен сын есімді таба біледі. Сын есімнің қарама-қарсы мағынадағы  сөздерді таба біледі.      Түрлі тапсырмалар орындау  барысында жаңа сөздерді меңгереді.

Тәрбиелілік:

Жануарларды қорғау

қажеттілігін түсінеді.

Бір-бірін тыңдауға,

өз бетімен

жұмыс жасауға

үйренеді.

Білімділік:

Дамытушылық:

Сын есімді біледі.

Сұрақ қою арқылы сөйлем

ішінен сын есімді

таба біледі. Сын есімнің

қарама-қарсы мағынадағы

сөздерді таба біледі.

Түрлі тапсырмалар

орындау

барысында жаңа

сөздерді меңгереді.

Темір жол бекеті

Темір жол бекеті

1 2 3

1

2

3

Зообаққа кіру билетін алуды ұмытпаңыздар!

Зообаққа кіру билетін алуды ұмытпаңыздар!

Зообаққада кіру билетін алдық

Зообаққада кіру билетін алдық

Зообақ

Зообақ

- Балалар, қараңдаршы, жабайы аңдар мен құстар көп екен!     Жалын құс Керік Арыстан Тоты құс Алақұлан Маймыл Піл Түйе құс Қоян Қалталы

- Балалар, қараңдаршы, жабайы аңдар мен құстар көп екен!  

Жалын құс

Керік

Арыстан

Тоты құс

Алақұлан

Маймыл

Піл

Түйе құс

Қоян

Қалталы

Берілген сөздерге мағанасы бойынша  қарама-қарсы сөздерді тауып,мысыл келтір

Берілген сөздерге мағанасы бойынша

қарама-қарсы сөздерді тауып,мысыл келтір

Суреттегі әр түрлі белгілері бойынша салыстыр .

Суреттегі әр түрлі белгілері бойынша салыстыр .

ә д с о ұ е ң м қ р к ы у і ө р л ң к е

ә

д

с

о

ұ

е

ң

м

қ

р

к

ы

у

і

ө

р

л

ң

к

е

Әдемі Әсем сұр қоңыр Кең Көк Қу
  • Әдемі
  • Әсем
  • сұр
  • қоңыр
  • Кең
  • Көк
  • Қу
Төмендегі зат есімдерге сол зат есімдердің бірінші дыбысынан басталатын сын есім тауып жаз.

Төмендегі зат есімдерге сол зат есімдердің бірінші дыбысынан басталатын сын есім тауып жаз.

  • ......бала , ......су ,......ат,
  • ...... қарындаш , ....... қоян .
Қарама-қарсы сөзді тап

Қарама-қарсы сөзді тап

  • Әлсіз-мықты
  • Ұзын-қысқа
  • Қатты –жұмсақ
  • Кең –тар
  • Үлкен –кіші
  • Алыс –жақын
  • Биік –аласа
  • Жақсы –жаман


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақ тіл ашық сабақ

Автор: Серкебаева Макпал Кенжекановна

Дата: 02.11.2017

Номер свидетельства: 436226
