?аза? тілінен сайыс саба?ы "?аза? тілін білесі? бе?"
?аза? тілінен сайыс саба?ы "?аза? тілін білесі? бе?"
Ма?саты:
1.Білімділік:
Б?рын?ы ?тілген та?ырыптарды ?айталаумен еске т?сіру ар?ылы ?аза? тілінде с?йлеуге, с?ра??а жауап беруге да?дыландыру.О?ушыларды? ойын ар?ылы білім де?гейін тексеру.
2.Дамытушылы?:
С?здік ?орларын ба?ылау,ой- ?рістерін ке?ейту,ауызекі тілін дамыту,ойлау ?абілеттерін жетілдіру.
3.Ана тіліне деген с?йіспеншіліктерін арттыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілінен сайыс саба?ы "?аза? тілін білесі? бе?"»
«Қайранкөл орта мектебі»КММ
Бекітемін:
Мектеп директоры: Д.К. Токкожина
«Қазақ тілін білесің бе?»
Қазақ тілінен сайыс сабақ
4 «Б» сынып
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі:
Қалабаева Жәмилә Әлібекқызы
2015-2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Қазақ тілін білесің бе?»
Мақсаты:
1.Білімділік:
Бұрынғы өтілген тақырыптарды қайталаумен еске түсіру арқылы қазақ тілінде сөйлеуге, сұраққа жауап беруге дағдыландыру.Оқушылардың ойын арқылы білім деңгейін тексеру.
2.Дамытушылық:
Сөздік қорларын бақылау,ой- өрістерін кеңейту,ауызекі тілін дамыту,ойлау қабілеттерін жетілдіру.
3.Ана тіліне деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекіліктері:Суреттер,сөзжұмбақтар жазылған плакаттар.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сайыс сабақтың өтілу барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіздер ме,балалар! Біздің сайысқа қош келдіңіздер!
-Балалар,қазір біз «Қазақшаңыз қалай?» атты сайысымызды бастаймыз.
Берілген әріптерді ажырату, сөздер айту. Мысалы: Ә әріпі дауысты, жіңішке.Әке
2 кезең.«Ойлан,тап.»
Сөздің әр әріпіне сөз айту:
«Бірлік» «Достық»
О Ә
қ д
и е
д м
ы і
3.Кезең. «Сөзжұмбақтар.» Сөзжұмбақтар плакатта жазылған.
Сөзжұмбақты шешіңіз.Әр топқа сөзжұмбақтар берілген.
1.Урок 3. Учитель 5. Школа
2.Язык 4. Книга
С
а
б
а
қ
т
і
л
м
ұ
ғ
а
л
і
м
к
і
т
а
п
м
е
к
т
е
п
4.Сергіту сәті.Тақтаға бірден онға дейін жазу. Содан кейін кері жазу.
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1
4.Кезең. «Сұрақтарға жауап бер.»
«Бірлік»
-Қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?
-Қыста не жауады?
-Сен нешінші сыныпта оқисын?
-Қазір қандай сабақ?
«Достық»
-Апта күндерін атаңдар?
-Күзде не жауады?
-Сен қайда барасың?
-Сен қай тілде сөйлейсің?
5.Кезең. «Кім жылдам?» ойыны.
Тақтада сөздер жазылған. Көп нүктенің орнына керек әріпті қой.
«Бірлік» «Достық»
Қуырша... Күш...к
Қа...аз А...аш
Та...та Ж...қ
Т...рт ...лты
..лкен Ілг...ш
6.Кезең. «Әрі оқу, әрі ойын.»
«Бірлік» «Достық»
Мяч-... (доп) Гусь-...(қаз)
Много-...(көп) Лето-... (жаз)
Дорога -...(жол)Дерево -... (ағаш)
Рука -...(қол) Бумага-...(қағаз)
7.Кезең. «Жасырынды сөздер» ойыны.
«Бірлік», «Достық» екі топқа бірге орындау. Осы әріптердің артында сөздер жасырылған. Сендер сол сөздерді аударасыңдар. Әр жауапқа 5 ұпай. Жауап бере алмаған жағдайда екінші топқа жауап беруге мүмкіндік беріледі.
Қ А З А Қ Т І Л І
Қ- қоңырау; А- әріп; З- дыбыс; А- білім; Т - баға; І - сабақ; Л- жаттығу; І -тіл
8.Кезең. «Жалпы сұрақ.»
Әр адамның есімі нені білдіреді, оның шығу тарихы неге байланысты болғаны да әркімді де қызықтырады. Бізде бүгін қазақ аттарымен танысып, нені білдіретінің көрейік.
Красивая как луна- Айсұлу
Лунная душа- Айжан
Лебедь Аққу
Лучик света- Сауле
Роза Раушан
Ласточка- Карлығаш
Надежда- Үміт
Волна Толқын
Красивая цветок Айгүл
Гранат- Анар
Зеркола Айна
Виноград Жүзім
Жемчуг Меруерт
Любовь Махаббат
5.Сайысты қорытындылау.Әділқазыларға сөз беріледі.
Сонымен балалар! «Жалпы сұрақ» соңғы кезеңіміз де аяқталды, демек бүгінгі «Қазақшаңыз қалай?» атты сайысымыз да өз мәресіне жетіп қалды. Екі топтың сайыскерлерінің әділ бағаларын білу үшін әділ-қазылар алқасына сөз береміз.