Білімділік:О?ушыларды? сын есім туралы т?сініктерін бекіту; еске т?сіру; ма?ынасы ?арай топтай білуді ?йрету; негізгі ж?не туынды сын есім туралы т?сініктерін ?алыптастыру; туынды сын есімдерді? т?бірі мен ?осымшасына жырата білуді;с?здерге ж?рна? жал?ау ар?ылытуынды сын есім жасай білуді ?йрету ;
Т?рбиелік: Берілген тапсырмалар ар?ылы ?ылым, білімді ?йренуге, ?аза? тілін с?юге, тілді ??рметтеуге т?рбиелеу;
Саба? ?дісі: С?ра? – жауап, т?сіндіру, жатты?у орындау
Саба? барысы:
І.?йымдастыру кезе?і
О?ушыларды т?гендеп, саба??а зейіндерін аудару. Балалар б?гін бізді? саба?ымыз?а ?она?тардан Данышпан ата да келді. Ол сендерге ?зіні? тапсырмаларын ?келді. Егеролардыд?рыс орындаса?дар осындай г?лдерге ие болады. Е? к?п г?л жина?ан о?ушы Данышпан атадан сыйлы? алады
ІІ О?ушы білімін жан-жа?ты тексеру
- Балалар, ?азірсендер бір-біріне марапатайтасы?дар.
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілінен ашы? саба? 2 сынып»
Сабақ тақырыбы : Сын есім туралы түсінік
Сабақ мақсаты :
Білімділік:Оқушылардың сын есім туралы түсініктерін бекіту; еске түсіру; мағынасы қарай топтай білуді үйрету; негізгі және туынды сын есім туралы түсініктерін қалыптастыру; туынды сын есімдердің түбірі мен қосымшасына жырата білуді;сөздерге жұрнақ жалғау арқылытуынды сын есім жасай білуді үйрету ;
Тәрбиелік: Берілген тапсырмалар арқылы ғылым, білімді үйренуге, қазақ тілін сүюге, тілді құрметтеуге тәрбиелеу;
Дамытушылық :Оқушылардың сауаттылықтарын жетілдіру, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Сабақ типі :аралас сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, жаттығу орындау
Сабақ барысы:
І .Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеп, сабаққа зейіндерін аудару. Балалар бүгін біздің сабағымызға қонақтардан Данышпан ата да келді. Ол сендерге өзінің тапсырмаларын әкелді. Егеролардыдұрыс орындасаңдар осындай гүлдерге ие болады. Ең көп гүл жинаған оқушы Данышпан атадан сыйлық алады
ІІ Оқушы білімін жан-жақты тексеру
- Балалар, қазірсендер бір-біріне марапатайтасыңдар.
Енді жаңа сабағымызды бастамас бұрын мен сендердің топтарыңның атын қояйын. 1- топ: түбірі «тапты» деген сөзде, жұрнағы «қасқыр» деген сөзде, жалғауы «балалар» деген сөзде кездеседі демек : ТАПҚЫРЛАР 2- топ: түбірі «ойын» деген сөзде, жұрнағы «сыншыл» деген сөзде, жалғауы «қаздар» деген сөзде кездеседі демек : ОЙШЫЛДАР 3- топ: түбірі «өнерлі» деген сөзде, жұрнағы «аспаз» деген сөзде, жалғауы «қыздар» деген сөзде кезеседі демек: ӨНЕРПАЗДАР Енді балалар бізде бүгін қайталау сабағы болғандықтан үш топ жаттығу жұмыстарын жарыса отырып орындаймыз. 433- жаттығуғақарайық.зат есімдердің тұсына түсін, дәмін, пішінін білдіретін сөздерді қойып жаз Мысалы : Алма қызыл, тәтті, домалақ 1-топ: Пияз сары, ащы, сопақ 2-топ: Шие қызыл, қышқыл, домалақ 3-топ: Бұрыш түрлі-түсті, ащық,сопақ 434- жаттығуберілген сын есімдерді қатыстырып сөйлемдер құру. Тақтамен жұмыс Жайна сұлу қыз. Вагоннан ауыр жүк түсірілді. Далада жуан ағаш өсіп тұр. Айгүл нәзік жан. Мына сөмке жеңіл екен.
435-жаттығу. Мәтінді оқып суреттелген қай құс екенін дәлелдеу. Бір оқушыға мәтінді оқыту. Үш топ мәтіндегі құсты сипаттайды. 1- топ: Сипаттау → Түсі қоңырлау сары, тұмсығы тік, құйрығы қысқа болады. 2- топ: Пайымдау → Қалың қамыс, қоға өсетін өзен, көл маңын мекендейді. 3-топ: Хабарлау → Көктем кезінде еліктің бақырғанына ұқсастау етіп «ә-әуіпә деген үн шығарады. Ол қай құс екен? Әупілдек IV. Сергіту сәтін жасайық. Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. Өте жақсы балалар.
II. «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрап жаз, сын есімдерді тап, астын ирек сызықпен сыз. 4 3 1 2 1. Өсіп тұр, гүлдер, аулада, қызыл. 3 2 4 1 2. Балды, аю, ұнатады, қоңыр. 4 3 2 1 3. Озып келді, ат, жирен, бәйгеден. 2 3 4 1 4. Қалаларда, метро, болады, үлкен
436- жаттығуға қарайық . бұл тапсырманы балалар өзіндік жұмыс ретінде орындайық. Яғни «Аламты - әсем қала» тақырыбында шағын үш жолды эссе жазайық.Эссе дегеніміз не балалар? Үш топтан үш оқушы оқиды.
Х. Сабақты қорыту Өте жақсы, бүгін біз нені қайталадық?
1. Сын есім дегеніміз не?
2. Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді?
3. Сын есім заттың қандай белгілерін көрсетеді?
4. Сын есім нешеге бөлінеді?
5. негізгі және туынды сын есімқалай жасалады?
Сабақ түсінікт іболды ма? Енді сабағымызды қорытындылай келе мына тақтаға зер салайық. Біздің бүгінгі келіп отырған қонақтарымызға арнап сын есім болатындай тілек айтайық
Аспаныңыз ашық болсын өміріңіз ұзақ болсын
Сын есім Бақытты болыңыз әдемі болыңыз денсаулығыңыз мықты болсын
VI. Бағалау. Әр топтың жинаған фишкаларына қарай бағалау VII. Үйге тапсырма; 490-жаттығу