Мақсаты: 1.Абай өлеңінің мазмұнын ашу, сөз шеберлігін дамыту.
2.Оқушылардың өз пікірін айтуға, сөз шеберлігін дамыту.
3. Ғылымға, білімге өнерлі болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: түсіндіру, сұрақ- жауап
Сабақ әдісі: түсіндіру, мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: Абайдың шығармалары, үлестірмелер.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
ІІ. Үй тапсырмасы. 1.«Жасымда ғылым бар деп ескермедім» Абай өлеңін жатқа айту
2. Мазмұнын ашу, талдау
ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Ой шақыру
Абай ойлаған қазақ баласы қандай болу керек
білімді
мансапқордан аулақ
болған
тәрбиелі
орысша оқыған елге қызмет
көрсеткен
ІІ. Мағынаны тану
1.Интернатта оқып жүр- Абайдың 1886 жылы жақған өлеңі. Көлемі 77 жол Негізгі тақырыбы қазақ балаларының білім беретін мектептерде оқып, білім алып, ғылымға, өнерге тартылуы, халқына адал қызмет етуі жайлы. Абай өлеңнің алғашқы шумағында қазақ балаларының оқуға көптеп тартылғанын айта келіп, автор одан әрі осы оқудың әртүрлі көлеңкелі жақтарын сынайды.
Мысалы: Ата-ана баласының үкімет орындарындағы ереже, заңдарды біліп шыққанына риза. Ал, шәкірттердің кейбіреуі орпташа арыз жазып бедел жинауға, не тілмаш, не адвокат болу арқылы халық арасында алауыздық жасап жалған беделге ие болуды арман етеді.
Өлеңнің екі шумағында автор жастарға тікелей үндеу тапстайды. Сөздерімен жеткізеді. Бас пайданы ойлама, ар- абыройды ойла, талмай талаптанып, ғылым ізде деп жас ұрпаққа талап қояды.
Абай «Интернатта оқып жүр»
Өлеңді оқыту
Мазмұнын ашу
Салыстыру жұмысы
Қазақ баласы
Қазіргі Бұрынғы
ІҮ. Қорыту. Ой толғаныс
1 топ. Қазақ балаларының бұрынғы жағдайы
2 топ Қазақ балаларының қазіргі таңдағы жағдайы
3 топ. Абай жастарды қандай болуға үндейді?
Ү. Үйге: Абай «Интернатта оқып жүр» мәнерлеп оқу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
««Интернатта оқып жүр.». Абай»
Сабақтың тақырыбы: «Интернатта оқып жүр..». Абай
Мақсаты: 1.Абай өлеңінің мазмұнын ашу, сөз шеберлігін дамыту.
2.Оқушылардың өз пікірін айтуға, сөз шеберлігін дамыту.
3. Ғылымға, білімге өнерлі болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: түсіндіру, сұрақ- жауап
Сабақ әдісі: түсіндіру, мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: Абайдың шығармалары, үлестірмелер.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
ІІ. Үй тапсырмасы. 1.«Жасымда ғылым бар деп ескермедім» Абай өлеңін жатқа айту
2. Мазмұнын ашу, талдау
ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Ой шақыру
Абай ойлаған қазақ баласы қандай болу керек
білімді
мансапқордан аулақ
болған
тәрбиелі
орысша оқыған елге қызмет
көрсеткен
ІІ. Мағынаны тану
1.Интернатта оқып жүр- Абайдың 1886 жылы жақған өлеңі. Көлемі 77 жол Негізгі тақырыбы қазақ балаларының білім беретін мектептерде оқып, білім алып, ғылымға, өнерге тартылуы, халқына адал қызмет етуі жайлы. Абай өлеңнің алғашқы шумағында қазақ балаларының оқуға көптеп тартылғанын айта келіп, автор одан әрі осы оқудың әртүрлі көлеңкелі жақтарын сынайды.
Мысалы: Ата-ана баласының үкімет орындарындағы ереже, заңдарды біліп шыққанына риза. Ал, шәкірттердің кейбіреуі орпташа арыз жазып бедел жинауға, не тілмаш, не адвокат болу арқылы халық арасында алауыздық жасап жалған беделге ие болуды арман етеді.
Өлеңнің екі шумағында автор жастарға тікелей үндеу тапстайды. Сөздерімен жеткізеді. Бас пайданы ойлама, ар- абыройды ойла, талмай талаптанып, ғылым ізде деп жас ұрпаққа талап қояды.