kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Еліміздің мал шаруашылығы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Еліміздегі шаруашылық салалары туралы білімдерін дамыту. Халықтың тіршілік істерімен таныстыру. Мал атауларын, ерекше қасиеттерін, пайдасын, күтім-бағымын түсіндіру. Жан-жануарға деген қарым-қатынасының тәрбиелік жағына назар аударту

Көптеген оқушылар істей алады:

Мал атауларын, қасиеттерін, пайдасын, күтімін.

Төрт түліктің пірлерін

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Еліміздің мал шаруашылығы»

Қостанай облысы,

«Меңдіқара ауданы әкімдігі білім

бөлімінің Оразалы Қозыбаев атындағы

Қаратал орта мектебі» мемлекеттік мекемесі

Бастауыш сынып мұғалімі

Гульбике Жолмухановна Садуова

Пән: Дүниетану

Сынып: 4


Сабақ тақырыбы

Еліміздің мал шаруашылығы

Оқу мақсаты

Қазақстандағы мал шаруашылығы туралы білімдерін кеңейту

Сілтеме

Дүниетану оқулығы, 2015, күнтізбелік жоспар

Сабақ мақсаты

Еліміздегі шаруашылық салалары туралы білімдерін дамыту. Халықтың тіршілік істерімен таныстыру. Мал атауларын, ерекше қасиеттерін, пайдасын, күтім-бағымын түсіндіру. Жан-жануарға деген қарым-қатынасының тәрбиелік жағына назар аударту

Көптеген оқушылар істей алады:

Мал атауларын, қасиеттерін, пайдасын, күтімін.

Төрт түліктің пірлерін

Табыс критериі

  1. Үй жануарларын біледі, таниды.

  2. Өмірдегі маңызын түсінеді.

  3. Мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстырады.

  4. Мәтіннің идеясын ашады.

  5. Мәтіннен өз бетінше қорытынды шығарады.

  6. Жауапкершілікті сезінуге үйренеді.

Тілдік мақсат

Тақырыпқа байланысты түйін сөздерді үш тілде айта алу

Түйін сөздер мен сөз тіркестері:

Сиыр – корова – cow, жылқы – лошадь – horse, қой – баран – sheep, ешкі – коза – goat, түйе – верблюд – camel, үй жануарлары – домашние животные – domestic animals


Тақырыпқа байланысты халық ауыз әдебиетінің үлгісінен үзінді қолдану

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Төрт түлік малға қандай жануарлар жатады?

  2. Төрт түлікке байланысты мақал-мәтел, жұмбақ, тыйым сөздер айт.

  3. Мал терісінен қандай бұйымдар жасайды?

  4. Мал шаруашылығымен айналысудың қандай пайдасы бар?

  5. Мал шаруашылығына қандай жағдайлар жасау керек?

  6. Қосымша деректермен жұмыс.

Құндылықтарды дарыту

  • Мұғалімді тыңдау

  • Өз пікірлерін ортаға салып, дәлелдеу

  • Өзгенің пікірін тыңдау, қошеметтеу

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

Ақпарат көздері, қолданатын материалдар

Презентация, интербелсенді тақта, тақырыпқа байланысты суреттер, маркер, стикер, А4 форматты ақ қағаздар

Сабақ барысы

Жоспарланған  уақыт есебі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Ресурстар

Басы

Шаттық шеңбері



  1. Төрт түліктің суреттері арқылы топқа бөлу.

  1-топ «Зеңгі баба».

  2-топ «Қамбар ата».

  1. Топ басшысын сайлау Бағалау парағын беру

  2. Топтың ережесімен таныстыру


Жер байлығы көп екен,

Меңгеруді қалайды.

Осының бәрін білдірген

Дүниетану сабағы.



Оқушылар бір-біріне жылы сөздер айтады









Көзқарас стратегиясы арқылы топ басшысын сайлайды







Баяу, жағымды музыка қосылып тұрады








Алдыңғы оқу





Еліміздің егін шаруашылығы

«Сауал бізден, жауап сізден» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

  • Елімізде қандай бау-бақша түрлері өсіріледі?

  • Көкөністер мен жемістердің адам ағзасына қандай пайдасы бар?

  • Күріш, мақта туралы әңгімелеп бер.

  • Жүгері, жүзім туралы не білесің?


«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды




Ортасы

Жаңа сабақты меңгерту

Жұмбақ жасыру.

  1. «Ер қанаты» аталатын жануар (жылқы)

  2. Мойны ұзын, үсті тау, ертеден елге енеді. (түйе)

  3. Тқрт бұлағы сүт, баға білсең құт (сиыр)

  4. Кішкене ғана бойы бар, айналдырып киген тоңы бар (қой)

Осы жұмбақтардың шешуіне назар аударсақ, ненің атауы шығып тұр? Дұрыс, төрт түлік мал атауы. Ендеше, біз өтетін тсабағымыздың тақырыбын айқындадық. Бүгінгі тақырыбымыз: «Еліміздің мал шаруашылығы». Сабағымыздың мақсаты қандай?

Ертеде ата-бабаларымыз жазда жайлауға, қыста қыстауға көшіп-қонып жүрген. Біз де бүгін түрлі орталықтарға сапарға шығамыз.

1-орталық – «Білім орталығы» мәтінмен жұмыс

Зеңгі баба тобына тапсырма: «Еліміздің мал шаруашылығы» мәтінін оқып, мазмұнын талдау

Қамбар ата тобына тапсырма: әр төрт түлік мал туралы қосымша мәлімет айту





Оқушылар жауабын айтады


«Бас бармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды











Қой – төрт түліктің ішіндегі аса жуасы, момыны. Аяғымызға киетін байпағымыз, киіз үй жабындылары, еденге төселетін киіздер – бәрі де қойдың жүнінен жасалады.

Сиырдың сүтінен жасалатын ұлттық тағамдар өте көп. Олар: құрт, ірімшік, май, қаймақ, айран, т.б. Сиырдың еті де дәмді болады.

Жылқы мінсе көлік, сойса ет. Жылқыны көлік ретінде кеңінен пайдаланады. Оның еті өте дәмді. Қазы-қарта, жал-жая, қымыз адамға өте пайдалы, емдік қасиеті де бар.

Түйенің сүті шұбат деп аталады. Шұбат әрі сусын, әрі тамақ, емдік қасиеті де бар. Өзге жануарлардан ерекшелігі – шөл мен аштыққа төзімді.

















Оқулықпен жұмыс










Суретпен жұмыс


Бағалау критериі:




  1. Мәтіннің мазмұнын жүйелі баяндау




  1. Төрт түлік туралы білетінін және үлкендерден естігенін әңгімелей алу


  1. Қосымша материалдарды дұрыс қолдана білу



Дескриптор:




  1. Мәтіннің мазмұнына байланысты қойылатын сұрақтарға ұтымды жауап бере алады

  2. Сұраққа қатысты өз ойын білдіре алады (толық емес)

  3. Мәтінге байланысты түйін сөздерді үш тілде айта алмайды

Ұпай беру арқылы бір-бірін бағалайды:

3





2



1


2-орталық – «Шығармашылық орталық»

Зеңгі баба тобы төрт түлік туралы жұмбақ жасырады.

Қамбар ата тобы төрт түлік туралы жұмбақты шешеді.

Бірінші топ жұмбақтың шешуіне байланысты мақал-мәтел айтады. Ал екінші топ сол жауапқа байланысты тыйым сөздер айтады.

Оқушылар жұмбақты шешеді, мақал-мәтелдер мен тыйым сөздер айтады. Бір-бірін «бас бармақ» әдісімен бағалайды



Бағалау критериі:



  1. Төрт түлікке байланысты жұмбақ, мақал-мәтелдер мен тыйым сөздерді айта алу


  1. Өз жауаптарының дұрыстығын дәлелдей алу









Дескриптор:


  1. Берілген жұмбақтың шешімін дұрыс таба алды

  2. Шешуіне байланысты мақал-мәтел мен тыйым сөздерді айта алды (толық емес)

  3. Кейбірі жұмбақтың шешуін таба алмады

  4. Сәйкес тыйым сөзді толық айта алмады





3



2




1


1


Сергіту сәті массаж


3-орталық – «Ақпарат орталығы» Бұл орталықта екі топ та мал шаруашылығы туралы өздері не біледі сол туралы айтады.

Қазіргі уақытта елбасымыздың қолдауымен мал шаруашылығына көп көңіл бөлуде. Бүгінде елімізде Сыбаға, Даму бағдарламалары жүзеге асырылып отыр. Осы аталған бағдарламалар негізінде біздің Меңдіқара ауданында сүт өнімдерін өндіретін және өзіміздің ауылда да осы бағдарламалар жүзеге асырылуда. Атап айтсақ, Токушев Қанат (қой), Садвакасов Қайрат ағаларың (жылқы) да өз кәсіптерің аталған бағдарлама аясында жүзеге асыруда.

Зеңгі баба тобы да, Қамбар ата тобы да постер қорғайды

Зеңгі баба тобының тақырыбы: «Мал шаруашылығы – ауылдың басты байлығы»


Қамбар ата тобының тақырыбы: «Егер мен ауыл шаруашылығы министрі болсам, мал шаруашылығын қалай көтерер едім...»


Топпен жұмыс












Екі топ та өз ойларың білдіріп, постер қорғайды


«Бас бармақ» әдісімен бағалау














А4 форматты қағаз, маркер


Бағалау критериі:


  1. Мал шаруашылығы – ауылдың басты байлығы екенін білу, пікір білдіре алу



  1. Төрт түліктің пайдасы мен оның өнімдерінің тұтынуы туралы пікірлерін айтып, дәлелдей алу







Дескриптор:


  1. Мал шаруашылығы – ауылдың басты байлығы екенін біледі, ой-пікірлерін білдіре алады

  2. Төрт түліктің пайдасы мен оның өнімдерінің тұтынуы туралы пікірлерін айтып, дәлелдей алады (толық емес)






3



2


Соңы

Тапсырма. Суретпен жұмыс

Бағалау критериі:

  1. Суреттегі жануарларды үш тілде айту


  1. Әр жануарға сипаттама беру (қымыз, шұбат)



  1. Төлдерін атау

Дескриптор:

  1. Суреттегі жануарларды үш тілде дұрыс айта алды

  2. Әр жануардың сипаттамасын дұрыс берді

  3. Төлдерін атады

Суреттер




«Бас бармақ» әдісімен бағалау




Қорытындылау.

Бүгінгі сабақта мақсатқа жеттік пе?

Сабақ барысында қандай шаруашылық түрімен таныстық?

Мал шаруашылығының пайдасы қандай? (байлық, күн-көріс, тамақ, көлік, ақша, киім)

Кубизм әдісін қолдану арқылы қорытындылау.

Бағалау.

Топ басшылары бағалау парақшасын талдап, ұпайларын анықтап, айтады

«Бағдаршам» әдісімен бағалау

Жасыл – мен жақсы түсіндім және басқаларға да түсіндіре аламын

Сары – жартылай түсіндім

Қызыл – түсінбедім






Үйге тапсырма:

  1. Мал шаруашылығына байланысты мәтінді мазмұндау.

Эссе жазу. Тақырыбы: «Мал шаруашылығымен айналысудың қаншалықты пайдасы бар?»








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Еліміздің мал шаруашылығы

Автор: Садуова Гульбике Жолмухановна

Дата: 26.04.2017

Номер свидетельства: 411869
