Пәні: Қазақ тілі Күні: 11.02.19 ж. Сынып: 3 «В» Мектеп: С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Кожагельдиева К.К. Орта мерзімді жоспар бөлім: Атақты тұлғалар. Сабақтың тақырыбы: Етістік туралы білетінімді еске түсіретін. 1-3 жаттығу. |
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, imektep |
Оқу мақсаттары: | 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
Бағалау критерийі | Мәтін мазмұнын түсінеді. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырып, жауап береді. Мәтіннен ақиқат пікірлерді табады. Сөйлемнен сөз таптарын анықтайды. |
Дескриптор | Мәтін мазмұнын түсіне алады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырып, жауап бере алады. Мәтіннен ақиқат пікірлерді таба алады. Сөйлемнен сөз таптарын анықтай алады. |
Ынтымақтастық атмосферасы | Психологиялық ахуал қалыптастыру: Жарқын болсын үніміз Жарқын болсын күніміз. Елін сүйіп ержеткен Біз болашақ гүліміз. |
Үй тапсырмасын пысықтау | Алдыңғы оқу бойынша сұрақ қойып, жауап алу. «Доп лақтыру» әдісі. Сөйлем мүшелері дегеніміз не? Сөйлем мүшелерінің түрлерін айт. Сөз таптары дегеніміз не? Зат есім дегеніміз не? Зат есімнің түрлерін ата. Тәуелдік жалғаулары дегеніміз не? Тәуелдік жалғауларын ата. Ортақ тақырып қалай аталды? Қандай өнер түрлерін білесіңдер? Күй өнерінің атасы кім? Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі арқылы Жақсы балалар, біз келесі бөлімде өнерімен, ерлігімен, ақыл-парасатымен аты шыққан атақты тұлғалар, ақын-жазушылар туралы білімімізді кеңейтеміз. |
Жаңа сабақ | imektep сайтынан етістік ережесі бойынша бейнежазба көрсету. 1-жаттығу. Мәтінді мұқият тыңда. Аудиожазба арқылы мәтінді тыңдау. • Мұхар Әуезов туралы. • Атасы мен немересі туралы. • Үлкен портрет туралы. • «Ұлы» сөзінің беретін мағынасы туралы. Мәтін бойынша пікірлерін тексеру «Ақиқат, жалған» семантикалық картасы Кіреберісте атамның портреті ілулі тұрған болатын. Ол кісінің түсі суық көрінетін. Атасы Ержанға сұрақ қойды. Атасы немересіне «ұлы» сөзінің мағынасын түсіндірді. Ержанның жорамалы бойынша портреттегі кісі – Момышұлы. Өте жақсы! «Ұлы деп қандай адамды айтады?» Халқы үшін жанын қиған, артынан ұмытылмас мұра, із қалдырған, тәрбие, өнеге болатын жазба қалдырған адамдарды айтады. Мысалы, ұлы ақын А.Құнанбаев, халық қаһарманы Б.Момышұлы, тұңғыш оқулық жазған А.Байтұрсынов, алғаш мектеп ашқан Ы.Алтынсарин, т.б. Оларды қандай қасиеттері атақты етті? Семантикалық карта. | Қаталдық | Білімдік | ақылдылық | Мейірімділік | Мұхтар Әуезов | | | | | Бауыржан Момышұлы | | | | | Жақсы, жарайсыңдар! Қане, кім есіме салады, сөз таптары дегеніміз не? Жақсы, біз бүгін етістік туралы білімімізді толықтыра түсеміз. Кім айтады, етістік дегеніміз не? |
Сергіту сәті | Орнымыздан тұрайық Қолды қолға ұрайық Бір отырып, бір тұрып Біз шынығып алайық. |
Ой толғаныс | 2-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қою арқылы сөйлемдерді толықтырып жаз. Мұхтар Әуезов «Абай жолы» романын жазды. Онда Абайдың бүкіл өмір жолы баяндалады. 3-жаттығу. Кім не істейді? Екі бағанды сәйкестендіріп жаз. Батыр ерлік жасайды. Жазушы кітап жазады. Ақын өлең жазады. Суретші сурет салады. Биші би билейді. Ал оқушы ..... . Топтық тапсырма: 1-топ: «батыр» сөзіне бес жолды өлең жазу. 2-топ: «мейірімділік» сөзін буынға бөліп, тасымалдау жолын көрсету. 3-топ: «ерлік» сөзіне дыбыстық талдау жасау. 4-топ: «ақын» сөзіне сөзжұмбақ құрау. 5-топ: сурет бойынша сөйлем құрап, сөз таптарына талдау. 6-топ: іс-қимылға байланысты сурет салу. «От шашу» арқылы топтар бірін-бірі бағалау. |
Сабақты бекіту Кері байланыс | Бүгінгі сабақта біз не істедік? Бүгінгі сабақ ұнады ма? «Еркін микрофон» әдісі арқылы кері байланыс |
Үй тапсырмасы | 5 сөйлем құрау. Сөз таптарына талдау. |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |