Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.2. 1.2. Оқудың түрлерін қолдану. 1.2. 4.1. Мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру. 1.3. 11.1.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар білуге тиісті: Мәтінді түсініп оқу, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру; |
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Оқу, тыңдау арқылы мәтінді баяндау. Берілген сөздерге мағынасы қарама –қарсы сөздерді тауып, ажырату. |
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Тақырып бойынша ой қорыту жасай алады ажыратады |
Әріп элементтерін дұрыс, гигиеналық талаптарға сай жаза алады. |
Тілдік мақсат | |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: - ә дыбысы қандай дыбыс? Кәрі –жас, ащы -тәтті деген сөздердің мағынасы не? |
Талқылауға арналған сұрақтар: Әсем мен Әсет не істеді? |
Не себепті Ә дыбысы дауысты деп ойлайсыз? |
Ишара: «Бағдаршам » |
Алдынғы оқу: | Мен және табиғат. Кім? Не? сұрағына жауап беретін сөздер құрастыру. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) | ресурстар |
Сабақтың басы | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. 1. Балалар, көңіл күйлерің қалай ? (жақсы) Топта орындарынан тұрып Қайырлы таң досым, Қайырлы күн болсын ! Жеті күннің әр кезі Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, Үнемі керемет болсын! Топтасу (Топтардың атауын айтып кету) 1- топ: Шаналылар тобы 2- топ: Шаңғышылар 3- топ: Конькишілер 4- топ: Хоккейшілер тобы тобы
-Балалар, қазір қай жыл мезгілі? - Қыс сендерге ұнай ма? - Қыс несімен қызық ? Сабақтың тақырыбын ашу. Балалардың назарын экранға аудару. Суреттердің алғашқы әріптерінен сөз құрастыру. «Аққала» сөзі шығады. Үш тілде айту Аққала – снеговик - snowman (сноумән) Сабақтың тақырыбы «Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі» Ендеше, балалар бүгінгі сабақта табиғатқа саяхат жасап аққала соғамыз. Мұғалімнің сыйы Әли мен Айя. «Аққала» туралы әнін тыңдау, бейнежазбаны тамашалайық. Бірге шырқап ән салу. | Шаттық шеңбері Суреттер Дыбыстық талдау Суреттер: Ана, қыс, қар, Астана, лақ, арыстан. Youtube. Com Әли мен Айя Аққала туралы ән. |
Ортасы | №1 Оқылым. Мәтінмен жұмыс. «Аққала» мәтінін мәнерлеп тізбектеліп оқу. Топтық тапсырма. Әр топ жауап берген сайын тақтада Аққаланы құрастырып , жапсырады. (Дайын пішіндерден) 1- топ: Мәтінді мазмұндау. мәтіндегі оқиғаны жүйелі баяндайды; сөйлемнің құрылымын сақтайды; 2- топ: С ІІ топ : шығармашылық тапсырма «Аққала дегенде ойыңа не келеді?» Дескриптор: 1. 3 сөзден кем болмауы тиіс. 3- топ: Аққаланы сипаттау. 4- топ: Мәтіннен ә дыбысы мен әрпі бар сөздерді тауып, дыбыстық талдау жасау. Бас бармақ әдісі арқылы топтық бағалау. (ҚБ) Сергіту сәті Кел ,балалар, тұрайық Алақанды соғайық Бір отырып, бір тұрып, Біз тынығып алайық. Бас аяқпен топ – топ, Шапалақпен хоп – хоп. Бір оңға, бір солға Өзіңді – өзің айнала. Ойлан тап. Оқулықта берілген суреттердің астындағы жасырын сөздерді табу. Сөздің мағынасын түсіндіру. Кәрі-жас, ащы –тәтті. Мағынасын түсіндіру. Жұмбақты шешу. Таңмен көзі ашады, Әлемге нұрын шашады. (Күн) Мына суреттердің қайсысы осы жұмбақтың шешуі болады? Дәптермен жұмыс жүргізу. Гүл күлтелеріндегі әріптерден сөз құрастырып жазу әдемі, дәрігер | Оқулық Оқулық Видео Еркетай сайты «Ә әрпінің бас және кіші әріптерінің жазылуы» Дәптер |
Соңы | Рефлексия (Өткенге ой жүгірту) бүгінгі сабақта не үйреніп , не білгенін айтып , қорытындылайды. Табиғатқа саяхат жасап, аққала соққан тамаша деп ой қорыту. Кері байланыс. Табиғатқа саяхат ұнады ма? Бағдаршам әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін бағалау. Бағдаршамның түсі бойынша смайлик немесе күлегешті саламыз. Смайликті қандай түспен салған себебін айтады. -Енді осы қағазды умаждап алақанға саламыз да, қар атыспақ ойынын ойнаймыз. Мұғалімнің сыйы үлкен Киндердің ішінен сыйлықтар тарату. | Кері байланыс |
Қосымша мәліметтер «Оқушы-мұғалім-ата-ана» арасындағы байланысты жүзеге асыру үшін оқушыларға ата –аналарымен бірге қарама-қарсы сөздердің атын жазып келу. |