Күні:06.09.2016
Сабақтың тақырыбы: Дыбыстар.
Сабақтың мақсаты: Сөздегі дыбысты анықтау, есту арқылы қабылдауын дамыту, зейінін қалыптастыру.
Дамытушылығы: Оқушының есте сақтау қабілетін жетілдіру, сөздік қорын, тіл байлығын, тілін дамыту.
Тәрбиелігі: Ұқыптылыққа, әдептілікке тәрбиелеу
Түзету мақсаты: Тіл және дыбыстың мағынасы туралы сұрақ арқылы тұжырымдаймыз.
Көрнекілігі:кеспе әріптер, үлестірмелі суретттер
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушы назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мазмұны.
-Қағазды шытырлатамында, оқушылардан не естідіңдер деп сұраймын.
-Дәл солай партаны қағамында не естігендерін сұрау.
-Дұрыс, сендер дыбыс естідіндер, бірақ бұл дыбыстар бір келкі емес.
-Дыбыстар әр түрлі болады.Мыс: А-А- десек? Оны созып айтуға болады, дауысымыз еркін шығады. Ал енді бір дыбыстардың айтылуы қысқа. Мыс: Д дыбысы. Қане осы екі дыбысты айтып көрейік. Айырмашылығы қандай? Бұл дыбыстарды жеке-жеке айтсақ, ол дыбыс.
Дыбыстар дауысты және дауыссыз болып бөлінеді.
Дауысты дыбыстар әндетіліп, созылып айтылады. Балалар, дыбыстар кедергіге ұшырап шығуынан жасалатын дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейміз. Дауыссыз дыбыстарда үн болмайды немесе аз болады.
Сюжетті сурет арқылы сұрау:
-Сәби қалай жылайды? А-А-А-А-А-
-Поезд қалай уілдейді? У-У-У-У-У-
-Қасқыр қалай ұлыйды? Ұ-Ұ-Ұ-Ұ-Ұ-
-Есек қалай ақырады?Иа-Иа-Иа-Иа-Иа-
(Дауысты дыбыстарды созып, дем шығару кезіңде айтқызу)
«Қоңыр қошақан» ертегісін оқып беремін.
(Дыбыс ұғымын түсіндіру мақсатында)
Ертегіні оқып болғаннан кейін келесі сұрақтар қойылады
-Жел соққанда қандай дыбыс естіледі?
-Желмен шайқалған ағаш жапырақтарының дыбысы қандай?
-Маса қалай ызыңдайды?
-Жылан қалай ысылдайды?
-Ара қалай ыжылдайды?
-Қошақан қалай маңырайды?
Дид ойын: «Кім қайда орналасқан?»
Әке, ата сөздерінің әр дыбысына сөздер ойландар
Мысалы:
Ә-әтеш, әже
К-көбелек, кәмпит
Е-ешкі, етік
Аталған сөздерді буынға бөліп сөйлем құрастырыңдар.
Әке, ата, әже, аға, шеше, әпке сөздерінің бірінші және соңғы дыбыстарын қандай дыбыс екенің айтқызу.
Қолдың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығу.
«Қоңырауша» жаттығуы.
Бала 30-60 секунд көлемінде екі қолының ұшымен сілкілейді.
-Әжең үйде қандай қөмек крсетеді?
-Анаң үйде қандай шаруамен айналысады?
-Өзің үйде қандай шаруамен айналысасың?
Өз денесін бағдарлау
Сол қолыңды көтер. Он аяқпен тұр. Он көзіңді жұм.
Қорытындылау.