Саба?ты? ма?саты:
- О?ушылар?а ?сімдіктен д?рі алу?а да болатынды?ын, д?рілік ?сімдіктер ж?ніндегі ал?аш?ы білімді хабарлау;
- Таби?атта ?здерін д?рыс ?стап, ?сімдіктерге ?ам?орлы?пен ?арау?а ж?не бай?ампазды??а, зеректілікке т?рбиелеу;
- Ой-?рісін,?з бетімен ж?мыстану да?дысын ?алыптастырып, с?здік ?орларын молайту;
К?тілетін н?тиже:
- ?сімдік ж?нінде ал?ан білімін тияна?тайды.
- Д?рілік ?сімдіктер туралы білімі ке?ейеді.
- Таби?атта ?здерін д?рыс ?стау?а ?йренеді.
Не ар?ылы ба?аланады:
- Символдар мен к?рнекіліктер
- Ми?а шабуыл
- С?йкестендіру тестісі
- Бес жолды ?ле?
Саба?ты? барысы:
- ?ызы?ушылы?ты ояту
- ?йымдастыру б?лімі.
- ?ткенді пысы?тау.
1.?сімдік неден ?сіп-?неді? (т??ым)
2.?сімдік неше топтан т?рады? (а?аш,б?та,ш?птектес ?сімдіктер)
3.?сімдікті? топыра?та?ы б?лігі (тамыр)
4.Тамырда?ы ?оректік заттарды г?лге,жеміске,жапыра??а таситын ?сімдік м?шесі? (саба?)
5.?сімдік не ар?ылы тыныс алады? (жапыра?)
6.К?зде жапыра? неге сар?аяды? (Хлорофилл ?ндірілуі то?тайды)
7.Жемісті? ?андай т?рлері бар? (шырынды ж?не ??р?а?)
8.??р?а? жемістерді ата.
9.Шырынды жемістерді ата.
10.?сімдікті? ?суі ?шін ?ажетті жа?дайларды? (су,ауа,??нарлы топыра?,жылу,жары?)
II. Ма?ынаны тану
- «Символдар мен к?рнекіліктер» стратегиясы
Д?рігер Аурухана Д?рі
(Осы суреттерге ?арай отырып, ша?ын ??гіме ??растырады
Просмотр содержимого документа
«Д?рілік ?сімдіктер»
Сабақтың тақырыбы: Дәрілік өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға өсімдіктен дәрі алуға да болатындығын, дәрілік өсімдіктер жөніндегі алғашқы білімді хабарлау;
Табиғатта өздерін дұрыс ұстап, өсімдіктерге қамқорлықпен қарауға және байқампаздыққа, зеректілікке тәрбиелеу;
Ой-өрісін,өз бетімен жұмыстану дағдысын қалыптастырып, сөздік қорларын молайту;
Күтілетін нәтиже:
Өсімдік жөнінде алған білімін тиянақтайды.
Дәрілік өсімдіктер туралы білімі кеңейеді.
Табиғатта өздерін дұрыс ұстауға үйренеді.
Не арқылы бағаланады:
Сабақтың барысы:
Қызығушылықты ояту
Ұйымдастыру бөлімі.
Өткенді пысықтау.
1.Өсімдік неден өсіп-өнеді? (тұқым)
2.Өсімдік неше топтан тұрады? (ағаш,бұта,шөптектес өсімдіктер)
3.Өсімдіктің топырақтағы бөлігі (тамыр)
4.Тамырдағы қоректік заттарды гүлге,жеміске,жапыраққа таситын өсімдік мүшесі? (сабақ)
5.Өсімдік не арқылы тыныс алады? (жапырақ)
6.Күзде жапырақ неге сарғаяды? (Хлорофилл өндірілуі тоқтайды)
7.Жемістің қандай түрлері бар? (шырынды және құрғақ)
8.Құрғақ жемістерді ата.
9.Шырынды жемістерді ата.
10.Өсімдіктің өсуі үшін қажетті жағдайларды? (су,ауа,құнарлы топырақ,жылу,жарық)
II. Мағынаны тану
«Символдар мен көрнекіліктер» стратегиясы
Дәрігер Аурухана Дәрі
(Осы суреттерге қарай отырып, шағын әңгіме құрастырады)
«Миға шабуыл» стратегиясы
Іш ауырса, тіс ауырса,
Апам дәрі береді.
Барлық ана, барлық бала
Оны жақсы көреді.
Мәтінді іштей оқыту
Дәрілік өсімдіктердің атын дәптерге жаздыру.
Мәтінді топпен талдау.
Сөздік жұмысы
Жинайды,кептіреді,өңдейді
Сәйкестендіру тестісі
ШЫРҒАНАҚ суық тигенде шайға салып ішеді
ИТМҰРЫН қайнатпа жасайды
ТАҢҚУРАЙ күйікке және жараға таңады
ШАЙҚУРАЙ жөтелді басатын дәрі алынады
ЖУСАН ас қорытуды жақсартады
ЖОЛЖЕЛКЕН жас сәбилерді суға түсіреді
КИІКОТЫ жараны емдеп жазады
МИЯ қан құрамын түзейді
ЖҰПАРГҮЛ асқазан жарасына ем
Ойтолғаныс
Бес жолды өлең.
Киікоты, жусан, мия.
ЕРЕЖЕЛЕРДІ ЕСТЕ САҚТА!
Гүлшоқтары үшін өсімдіктерді жұлуға болмайды!
Дәрілік өсімдіктерді олар қалың өскен жерден жинау керек!
Орманда, шылғанда, жалпы табиғатта соқпақ жолмен жүр, өсімдіктерді таптама!
Сирек кездесетін дәрілік өсімдіктерді жинауға болмайды!
Жердің байлығы мен сұлулығы адам қолында екенін ұмытпа!