Әдебиеттік оқу пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Күні 06.12.2017ж Сыныбы 4 «А» Пәні әдебиеттік оқу | Мұғалімі Сейтимбетова Манат Қатысқандар саны – Қатыспағандар саны – | |
Сабақтың тақырыбы | Қ.Әбдіқадыров. Жиб-Жица күресі | |
Сабақтың мақсаты | Автор туралы түсінік беру. Қажымұқан Мұңайтпасов өмірі жайлы толық деректермен таныстыру. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін, тіл байлығын дамыту. Алып күш иесін құрметтеуге және спортты сүюге баулу. Оқушыларды бірлесіп жұмыс істеуге, өзара сыйлауға тәрбиелеу. | |
Күтілетін нәтиже | - Қ.Әбдіқадыровтың өмірімен танысады. | |
Сабақтың типі | Жаңа сабақты меңгеру | |
Сабақтың түрі | Аралас сабақ | |
Әдістері | Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл, «Топтастыру», «Ой қозғау» әдісі. | |
Ресурстар | Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер | |
Сабақтың барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | Шаттық шеңбері «Алақан жылуы» «Бір сыңарың мен, бір сыңарым сен» ойыны арқылы топқа бөлу 1-топ. Батырлар 2-топ. Балуандар 3-топ. Қаһармандар | Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қызығушылығын ояту | Сұрақ-жауап әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту - М.Әуезов бала кезінен бастап нені оқып үйренеді? - Абайдың қарасөзі бойынша естіген нәрсені ұмытпас үшін не істеу керек? - Мұхтарды кішкентай кезінде кім деп атаған? - Мұхтардың атасының аты кім? -Атасы қандай жырлар мен ертегілер айтып береді? - Балалар, «Балуан» деген сөзді айтқанда ойларыңа не түседі, оның мағынасын қалай түсінер едіңдер? | Оқушылар «Балуан» сөзіне мағыналас сөздерді табады. |
Жаңа сабақты меңгеру кезеңі Білу
Түсіну
Қолдану | Мағынаны тану: 4 кітабы үш рет - 1949, 1955, 1962 ж. қайта басылды. Әбдіқадыров аудармасы әлемдік әдебиеттің алтын қазынасына жататын осы шығарманың ең үздік нұсқаларының бірі болып табылады. Жазушы жауынгерлік Қызыл Жұлдыз орденімен, марапатталған. - Қажымұқанға мінездеме беру. | Қ.Әбдіқадыровтың өмірімен, шығармашылығымен танысады. Қажымұқан Мұңайтпасұлының өмірімен танысады. Жиб-Жица күресі жайлы түсінік алады. Тапсырмаларды орындайды. Мәтін мазмұнымен танысады. |
Сергіту сәті | «Кім шапшаң?» математикалық жұмбақтар (3 * 10 * 5 = 150) | Танымдық қабілеттері артады. |
Жаңа сабақты бекіту Жинақтау
Талдау | Венн диаграммасы: Әңгіме мазмұнына сәйкес келетін мына мақалдың екінші бөлігін тауып, мәнін түсіндіру. - Жапон палуаны Сар-Кек-Ки қандай шарт қойды? - Көрушілер арасында неліктен қобалжу болды? - Жиб-Жица күресінің тәртібі қандай екен? - Қажымұқан сияқты тағы қандай палуандарды білесің? Кері байланыс: «Мен бүгінгі сабақтан нені үйрендім?», «Нені білмей қалдым?» сұрақтарына жауап беру «Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс | Венн диаграммасын толтырады Дәптермен жұмыс жасайды. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады |
Үйге тапсырма |
| |
Рефлексия | Бүгінгі сабақ соңында қандай сезімде болдым? | Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді |
Бағалау | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | Бағалау парақшасын толтырады |