Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу "Бай баласы жарлы баласы"»
Әдебиеттік оқу 4 «А» сынып
Күні: 12.10.2017жыл
Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Бай баласы мен жарлы баласы» Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Әңгіме сюжетімен тереңірек танысып, тақырыбы мен жазушының негізгі идеялық мұратын шығармасына сүйене отырып ашу. Кейіпкерлер жүйесін талдауғажаттықтыру.2. Дамытушылық: Оқушыларды өзіндік талдау, жинақтау жасауға, ойлай білуге дағдыландыру,өз ойын анық,толық жеткізе білуге төселдіру.3.Тәрбиелік: Әңгіме арқылы оқушыларды адамгершілікке, еңбексүйгіш-тікке, достыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: қайталау, бекіту сабақ. Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау. Сабақтың көрнекілігі:Ыбырайдың портреті, шығармалары жинақталған көрме, кестелер. Сабақтың барысы:
• Ұйымдастыру кезеңі • Үй тапсырмасын тексеру • Жаңа сабақ • Мәтінмен жұмыс • Деңгейлік тапсырмалар • Ойын сәті • Бекіту • Бағалау • Үй тапсырмасы II.Үй тапсырмасын тексеру Өткен сабақта Ы. Алтынсарин туралы айтылды. Енді мына схеманы толықтырайық. Ы. Алтынсарин туралы не білесіңдер? Ол кім? Топтастыру әдісі: Оқушылар кластерді толтырады.
Ыбырай — қазақ әдебиетінде тұңғыш рет балаларға арнап әңгімелер жазған. Әңгіме деген не? Әңгіменің жанрлық ерекшеліктері неде?
Оқушылар өз ойларын жазады.
Олай болса әрі қарай оқушылар семантикалық карта толтырады.
№
Оқиғалар
Кейіпкерлер іс-әрекеті
Асан
Үсен
1
Ауылдың көшіп кетуі.
Айқай салып жылай бастады.
Ауылды іздеуге дайындалады.
2
Балалардың үйрекке кез болуы.
«Үйректі тірі алып,ойнап барайық» — дейді.
Қылдан тұзақ есіп,ұяға құрып,үйректі ұстап алуы.
3
Түскі тамақ.
Үйректі қалай пісіріп жеуді білмей абыржыды.
Мақта мен тастан от тұтандырып,үйректі ұстап алуы.
4
Балық аулау.
Үсеннің айтуымен шегіртке ұстады.
Қармақ жасап бірталай алабұға ұстап алды.
5
Далада өткен түн.
Асан далада жатқанына қарамай,үйдегі қалыбынша қатты ұйықтап қалды.
Үсеннің әкесінің сөздерін есіне түсіріп,түні бойы көз ілмей,от жағып отырады.
6
Балалардың ауылға келуі.
Асан Үсенге еріп отырды.
Үсен әкесінің айтуынша іздерге қарап көлдің жағасында отырған ауылына келді.
Тапсырмаларды екі қатар орындайды.
І-қатар: Асанға мінездеме:
І-қатар: Өлеңдерін атап, жазу
І- қатар: Тәрбиеге байланысты мақал-мәтел
І- қатар: Әке, үйрек сөздерінен сөз тіркестерін құрау
ІІ-қатар: Үсенге мінездеме:
ІІ-қатар: Әңгімелерін атап, жазу
ІІ-қатар: Еңбекке байланысты мақал-мәтел
ІІ-қатар: Қармақ,бала сөздерінен сөз тіркестерін құрау
Сабақты бекіту сұрақтары:
Тест
1.Ыбырай Алтынсарин қай жылы дүниеге келді?
а/ 1841 ә/ 1842 б/ 1843
2.Ыбырай Алтынсаринді кім тәрбиелеген?
а/ ата-анасы ә/ әжесі б/ атасы
3.Ыбырай Алтынсариннің «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрді?
а/ 1878 ә/ 1879 б/ 1880
4.Ыбырай Алтынсарин кім болған?
а/ әңгімеші ә/ педагог б/ драматург
5.«Кел, балалар, оқылық!» өлеңінің авторы?
а/ Абай ә/ Ахмет б/ Ыбырай
Сабақты бекіту сұрақтары:
• Ыбырай Алтынсарин кім? • Ыбырайды кім бауырына басып тәрбиеледі? • Ақынның қандай шығармаларымен таныстыңдар?
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
«Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесіне байланысты