Сабақтың тақырыбы | « Көктем сәні» ( Ертегі ) |
Сабақтың мақсаты | Ертегіні оқи отырып,табиғаттағы аң-құстардың тыныс-тіршілігімен, түрлерімен танысады. Жыл мезгілдері туралы түсініктерін кеңейте отырып, табиғат құбылыстарының ерекшеліктері, олардың бір-бірімен байланысты екенін аңғарады. Өз ойын еркін айтуға дәлелді, сөйлеуге машықтанып, әсемдікті сезінуге, түсіне білуге, адамгершілікке, табиғатты қорғауға, қайырымды болуға тәрбиеленеді. |
Сілтеме | 3 сынып Әдебиеттік оқу |
Оқыту нәтижелері | Ертегнің мазмұнын түсінеді. Өз ойларын тиянақты, еркін айтады. Дәлелді сөйлейді. Табиғатты қорғауға,әсемдікті сүюге қайырымдылыққа, мейірімділікке тәрбиеленеді. Топпен қарым-қатынасқа түсе алады. |
Сабақтың түрі | Сын тұрғысынан ойлау |
Әдіс тәсілдер | Жылулық шеңбері, «Ыстық микрафон», «Домино», «Конверт әдісі», «Оқиық,көрсетейік,бөлісейік", «Көпір», «Фрейер» әдісі, «Жұптас ,ойлан, бөліс» |
Ресурстар | Қима қағаздағы сөздер, суреттер, Венн диаграммасы, «көңіл күй аралы» парағы, смайликтер |
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Қызығушылық-ты ояту | «Жылулық шеңбері» | Оқушылармен амандасу Қайырлы күн, балалар! Ұйымдастыру, шеңберге тұрғызу, көршісінің жақсы қасиетін айтқызу. | Мұғаліммен және қонақтармен амандасады: Шеңберге тұрады, оңнан солға қарай көршісінің бір жақсы қасиетін айтады. |
Топқа бөлу «Көктем», «Жаз», «Күз» «Қыс» | Қима қағаздар тарату Жыл мезгілдері туралы білетіндерін еске түсірту | Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді |
Мағынаны тану | «Ыстық микрафон»
«Домино» | І.Жансүгіров «Жазғытұрым» өлеңді жатқа айтқызу.(стикер жапсыру арқылы оқушылар таңдап, айтқызу) Өлең жолдарынан алдын ала қиындылар әзірленеді. | Берілген тапсырманы тиянақты орындап, жатқа айтады Өлең жолдарының қиындыларын бірлесе отырып, рет-ретімен жапсырады.
|
«Конверт әдісі»
«Көпір» «Фрейер» әдісі
Оқулықпен жұмыс «Дауыстап, тізбектей, рольге бөліп оқыту» «Сергіту сәті» | Әр топқа конверттің ішіне салынған ребустар таратылады. Ребустан шыққан сөздермен жаңа сабақтың тақырыбы айтылады, Ертегі – фольклорлық және әдеби жанрлардың бір түрі. Ертегілер жанрлық әрі сюжеттік құрамы жағынан әр алуан. Ертегі түрлері: 1)жануарлар туралы ертегілер; 2) қиял-ғажайып ертегілер, батырлық ертегілер; 3) шыншыл ертегілер, сатиралық ертегілер; Кітаптағы сөздік жұмыстарға берілген, түсіндірілетін сөздермен жұмыс.
Жаңа тақырыпты меңгерту. «Қызыл кітап» оған енген аңдар туралы мағлұматтар еске түсіріледі. Біздің өлкемізде осы мәтіннің ішіндегі қай аңдар тіршілік етеді. Дене қимылдары туралы видеоролик көрсету | Ребусты шешеді , өз ойларын еркін айтады, дәлелдейді.Сипаттайды.
Қарама –қарсы сөздер, мағыналас сөздерді таба отырып, сөздерді түсінуге, есте сақтауға тырысады. Нақышына келтіріп, рольге бөлініп оқиды.
Өлкетану сабағынан өткен материалдарын еске түсіреді. Дәптермен жұмыс жасайды
Сергіту жаттығуларын жасайды |
Ой толғаныс | «Жұптас, ойлан, бөліс»
Постер | Мұғалім оқушылардың жаңа сабақты қалай меңгергенін бақылайды. Мәтіндегі аңдардың айтқан сөздерін талдату. 1)Мәтіндегі аңдардың айтқан көктем сәні. 2) Көктемсәні туралы өз ойлары. 3) Көктем туралы шағын әңгіме, 4)Ұнаған аңның суретін салдыру. | Талдайды, салыстырады, дәлелдейді Мәтінен есте қалған сөздерін, ойларын айтады |
Бағалау | Өзін –өзі бағалау. Жиынтық бағалау. | Топта әр оқушыға бағалау критерийлері көрсетілген бағалау парағын жұлдызшаларды қою арқылы бағалауды ұсынады. Жиынтық бағалауды жүргізеді. | Топта әр оқушы өзін-өзі бағалауды бағалау критерийлері көрсетілген бағалау парағына жұлдызшаларды қою арқылы жүргізеді. |
Кері байланыс | «Көңіл-күй аралы» | Топтарға смайликтер тарату. | Оқушылар сабақ соңындағы өз көңіл-күйлерін смайликтер таңдау арқылы көрсетеді. |
Үйге тапсырма | «Эссе» | Мәтінді түсініп оқу. Шағын шығарма жазып келуге тапсырма беріледі. | Эссе жазып келеді |