САБАҚ: 4 Әдет- ғұрыптар | Мектеп: Черемошка негізгі орта мектебі «БЕКІТЕМІН» «Черемошка негізгі орта мектебінің» директоры _________Абиева Р.В |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Касенова Бакытгуль Бакытбеккызы |
СЫНЫП:5 | Қатысқандар саны:2 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 5 5.Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. 5.О4.Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру.. . |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды, ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын және тілдік құралдарын біледі. |
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіндердің мазмұнын, тілдік құралдарын салыстырады. |
Кейбір оқушылар: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстациялар арқылы ой толғау жаза алады. |
Бағалау критерийі | -тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. - ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай отырып, мәтіндердің мазмұнын ,тілдік құралдарын салыстыра алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер |
Таным, ұғым, әдет, әдеп, асар. |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
-Әдет-ғұрып деген не? -Қалай ойлайсың, салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарда айырмашылықтар бар ма? -Сенің отбасында, жиі қолданылатын дәстүрлер қайсы? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: ой толғау, шашыраған сөздер, |
Құндылықтар | Тәрбие- тәлім алу көзі |
Пәнаралық байланыс | Қазақ әдебиеті |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, слайд. |
Алдыңғы тақырып | Отбасылық мерекелердің тәрбиелік мәні |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз | Ресурстар |
Басталуы 12 минут | Ұйымдастыру кезеңі Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Көршінің суреті» Оқушылар дәптерін төбесіне (басына) қойып, өзінің жұптасына қарап отырып, берілген қысқа уақыт ішінде (1-1,5минут) оның суретін салуға тырысады. Суреті салып бітіргенше, дәптерге қарауға болмайды. Әрине, салған суреттердің қисық-қыңыр болатындығы сөзсіз, алайда олардың оқушыларға қызық болып көрінуі сөзсіз. Оқушылар сурет салынған парақтарға өз қолдарын қойып, бір-біріне тарту етеді Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 1-тапсырма. Миға шабул «Т-кестесі» Мақсаты: Сын тұрғысынан ойлау арқылы оқу мен жазуды дамыту. Тапсырмаға нұсқау: Жеке жұмыста «Т-кестесі» бойынша әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер не екенін жазу, кейін қорғау. Қорғау: 3 минут Бағалау: Мұғалімнің смайликтер арқылы бағалуы. ( Дәстүр латынша жапсыру, жалғастыру-тарих барысында қалыптасып, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып отыратын әдет-ғұрыптар, салт-сана, қоғамдық тәртіп, заң, мұрат пен игілік, мінез-құлық қалыптары және өнегелі өнер болып табылады). (Әдет-ғұрып дәстүрге айналған жалпыға бірдей қалыптасқан, әр этносқа тән ортақ тәртіп салт-сана. Оларға қолданылатын жаза, тәртіп, тыйым түрлері және бар. Айталық, бүйіріңді таянба, қолыңды төбеңе қойма, саусағыңды беземе деген әдептілік ережелерінің түп - төркіні осындайдан шыққан. «Ауру қалса да әдет қалмайды» деген нақылдың да терең сыры осында жатыр) | |
Ортасы 15 минут 3 минут | 2-тапсырма. "Ақпаратты сүзу" әдісі. Оқушылар мәтінді оқып болғаннан кейін, қаншалықты мәтінді оқығандарын анықтау үшін бір-біріне түсіндіреді. Мәтін мазмұнына қатысты 2 сұрақ құрастырады. Сұрақтарға жауап береді. Мақсаты: Ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау. Тапсырмаға нұсқау: Оқушылар мәтіндерді оқып алады, бір -біріне түсіндіреді. Мәтін мазмұнына қатысты 2 сұрақ құрастырады. Сұрақтарға жауап береді. Бағалау критерийі | Дескриптор | қаншалықты мәтінді оқығандарын анықтау | - мәтінді оқып, өз сөзімен түсіндіреді. - мәтін мазмұнына қатысты 2 сұрақ құрастырады. - сұрақтарға жауап береді. | «Менен сұрақ сенен жауап» әдісі «Ала жіп аттамау» нені білдіреді? Асарда қандай жұмыстар бірлесіп атқарылады? Қалай ойлайсыңдар, Ала жіп аттамау мен Асардың айырмашылықтары бар ма? ҚБ. « Жетістік баспалдағы» Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетерін дағдыландыру арқылы жазба жұмысына негіздеу. «Шашыраған сөздер» Сөздерді орнына қойып, сөйлем құра. Баланың, тай, атайды, тойында, сүндет, барғанда, мектепке, әке-шешесі. Оны, дейді, «бәсіре». Бағады, оны, үйретеді, бала, күтімге алады, ерекеше. Мал бағуға, сол арқылы, үйренеді, еңбекке. «Бәсіре», атау, көңілін, баланың, өмірге, өсіреді, бейімдейді. ҚБ: «Үш таяқша» | 5 сынып оқулық |
Аяқталуы 10 минут Үйге тапсырма | Жинақтау тапсырмасы (саралау) Мақсаты: Алған білімдерін жинақтау, ой қорыту. Тапсырмаға нұсқау: «Әдеп сақтау-ізгілік» деген тақырыпта ой толғау жаз. Ой толғаудың кіріспесі етіп төмендегі үзіндіні ал. Үлкен болсын, кіші болсын, әдеп сақтау-халықтық тәлім тәрбиеннің аса үлгілі, тәрбие ісіндегі берік қалыптасқан заңы. Үлкеннің кіші алдындағы, кішінің үлкен алдындағы әдеп сақтауының тамаша үлгілері өте көп. Мысалы, үлкеннің жолын кеспеу, бұрын сөйлемеу... «Екі жұлдыз бір тілек»
. Рефлексия «Сауалнама парағы» Сабақта мен жұмыс жасадым... | Белсенді | Енжар | Сабақтағы жұмысыма мен... | Қанағаттанамын риза | Қанағаттанбаймын риза емес | Сабақ маған көрінді... | Ұзақ | Қысқа | Сабақта мен... | Жалықпадым Шаршамадым | Жалықтым Шаршадым | Менің көңіл күйім... | Жақсарды | Нашарлады | Сабақтағы мәліметтер маған... | Түсінікті пайдалы қызықты | Түсініксіз пайдасыз жалықтыратын |
4-тапсырма | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Тапсырма тәсілін қолдану барысында білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар жинағын ұсындым. Қорытынды тәсілі арқылы барлық оқушылар әр тапсырманы орындаған сайын түрлі нәтижелері туралы айта білді. Бұл әр тапсырманың өң бойында жүзеге асады. | Қалыптастырушы бағалау смайликтер, жетістік баспалдағы, үш таяқша арқылы жүргізіледі. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс жасалады. | Пәнаралық байланыс – қазақ әдебиеті. тапсырмасын орындау барысында АКТ тиімді пайдаланылады. Мәтінді оқу арқылы отбасындағы құндылықтар, әдет-ғұрыптар туралы біледі, ұлттық құндылықтарды қастерлеуді түсінеді. |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |