kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Да (де), та (те) шылаулары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Да (де), та (те) шылаулары

Саба?ты? ма?саты:

  1. Да (де), та (те) шылаулары жатыс септік жал?ауларына ??сас келетіндігі, б?л шылауларды? б?лек жазылатынды?ы ж?не ?зі тіркескен с?зге к?шейткіш ?стеме ма?ына ?степ т?ратынды?ын т?сіндіру.
  2. Жатты?уларды ауызша, жазбаша орындату ар?ылы да, де, та, те шылауларын шылау т?л?алас ?осымшалардан ажырата білу да?дыларын ?алыптастыру, де?гейлік тапсырмаларды орындау, ?зара білімдерін тексеру ?абілеттерін арттыру.
  3. Саба? барысында е?бек?орлы??а, шы?армашылы? ж?мыс істеуге т?рбиелеу
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Да (де), та (те) шылаулары »

Сабақтың тақырыбы: Да (де), та (те) шылаулары

Сабақтың мақсаты:

  1. Да (де), та (те) шылаулары жатыс септік жалғауларына ұқсас келетіндігі, бұл шылаулардың бөлек жазылатындығы және өзі тіркескен сөзге күшейткіш үстеме мағына үстеп тұратындығын түсіндіру.

  2. Жаттығуларды ауызша, жазбаша орындату арқылы да, де, та, те шылауларын шылау тұлғалас қосымшалардан ажырата білу дағдыларын қалыптастыру, деңгейлік тапсырмаларды орындау, өзара білімдерін тексеру қабілеттерін арттыру.

  3. Сабақ барысында еңбекқорлыққа, шығармашылық жұмыс істеуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың әдіс - тәсілі: сұрақ жауап, кітаппен жұмыс, түсіндіру , иллюстрация- демонстрация, әңгімелеу, баяндау

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі, оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру

ІІ. Психологиялық икем



Шырылдады қоңырау

Біз сабақты бастаймыз

Жаңа білім алуға,

Алға қадам аттаймыз!

Жарқын күн, жарқын күн!

Біз сені сүйеміз!

Біз сенен сұраймыз!

Бер бізге жарқын күн,

Бейбіт күн жылуын.

Бер бізге жарқын күн,

Денсаулық, ізгілік.



ІІІ. Өткенді пысықтау

А)Үй тапсырмаларын тексеру осы жаттығуға байланысты

Шылау және мен ( бен, пен), және шылау туралы ережелерді еске түсіру.

Б) сурет арқылы сөз бен сөзді байланыстыратын шылауларды пайдаланып мысал құрастыру, қорытындылау.









ІV. Жаңа сабақ

Кестемен жұмыс

Тақтаға екі бағанға сөйлемдер жазылып,оқушыларға оқытылады.

1.Орманда өсімдіктердің алуан түрі өседі.

2. Нұргүлде М.Әуезовтың шығармалар жинағы бар.

3.Қоста жылқышылар

Отыр

4.Аңшының көзі ақсаңдай басып

бара жатқан елікте болады.

1.Көктем шыға орман да шуға толды.

2.Биыл Асылбекова Нұргүл де педагогикалық практикадан өтеді.

3.Асылдың көзіне қос та ,жылқылар да түспеді.

4.Хайуанаттар бағында елік те бар.

І.

А) Бірінші бағандағы сөйлемдерді оқыңдар, қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратыңдар.

Б) Қарамен жазылған сөздер туралы не айтасыңдар?

Олар жатыс септігінің жалғауы.

ІІ.

А) Екінші бағандағы сөйлемдерді оқыңдар, ешқандай мағынасы жоқ, сұрақтарға жауап бере алмайтын сөздер бар ма?

Б) Ендеше олар не болады?

Олар шылаулар. Ол шылаулар алдындағы сөзге күшейткіш мағына үстеп түр.

Мына сөйлемдерді оқыңдар:

Үйірмеге Айдар да, Марат та қатысады.

Оның жасаған бұйымдары әдемі де сәнді.

Осыдан барып қандай қорытынды шығаруға болады:

Да (де) , та (те) шылаулары бөлек жазылады

 Өзі тіркескен сөзге күшейткіш мағына үстеп тұрады

Да (де) , та (те) шылаулары өзі тіркескен сөздің соңғы дыбысына қарай үндестік заңы бойынша бірде да, бірде та, бірде те болып өзгеріп тұрады.

 Бірыңғай сөздермен қайталанып тіркескен да (де) , та (те) шылауларының арасына үтір қойылады.

 Екі сын есімнің арасына келсе, онда ешқандай тыныс белгісі қойылмайды.

Кітаппен жұмыс

2-жаттығу

Тапсырмасын оқу, орындау.

1-2 сөйлемді І қатар, 3-4 сөйлемді ІІ қатар, 5-6 сөйлемді ІІІ қатар орындайды, ережеге сүйене отырып түсіндіреді.

4- жаттығу, ауызша талдау сұрақтарға жауап беру.

Да (де) , та (те) шылауларын қатыстырып екі сөйлемнен құрастыру.

3-жаттығу

Тиісті тыныс белгісін қойып,сөйлемдерді көшіріп жазу.





V. Рефлексия

  • Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

  • Сөз таптарды пайдаланып, алған әсерлерінді білдіріңдер.

IV. Үйге тапсырма: 5-жаттығу, ережені жаттау.


























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Да (де), та (те) шылаулары

Автор: Омарова Нуркамал Оразаловна

Дата: 25.04.2015

Номер свидетельства: 205580
