Алматы облысы,Қарасай ауданы, «Жамбыл атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Кожабекова Эльмира Каримбердиевна-бастауыш сынып және мектеп алды мұғалімі
Тақырыбы : Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша.
Мақсаты : Өткен сабақпен байланыстыру.
Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша туралы мағлұматты пысықтау, сөйлем ішінен ажырата білу.
2. Бастауыш пен баяндауыштың ерекшілігін ажырата білуін, оқушылардың өзіндік жұмыс істеужәнеойлау қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларды ізденімпаздыққа, тапқырлыққа тәрбиелеп, сөйлеу мәдениетін меңгеру.
Әдісі: талдау, топтастыру, ой қозғау.
Көрнекілігі: сөйлемдер, кестелер, суреттер.
Типі: білімді тиянақтау.
Түрі: саяхат.
Сабақтың барысы.
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды сабаққа әзірлеу.
Топқа бөлу.
1-топ. Алғырлар.
2-топ. Тапқырлар.
3-топ. Білгірлер.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
52- жаттығуды жатқа сұрау, талдау.
Сөйлем мүшелері дегеніміз не?
III. Өткенді пысықтау.
Ерте,ерте, ертеде біз білмейтін бір елде сөздер өмір сүріпті. Сөздердің бір тобы бір-бірімен байланысып жеке отау тігіпті. Ол отау «сөйлем мүшелері елі» деп аталыпты. Бұл сөздер бір-бірінен бөлек тұрса да, бір-бірін толықтырып тұрыпты. Ең бірінші тұрған сөз бас болыпты. Ал соңғы сөз өзінен кейін ешкімді жібермей, ойды тиянақтарп тұрыпты. Бұлар бір сұраққа жауап берсе де, екі қызмет атқарыпты. Екеуінің ортасын бір белгі бөліп тұрыпты. Оның қалай аталатынын білу үшін тапсырмалар орындаймыз. Сонымен біз қазір саяхатқа шығамыз. Саяхатқа вагондары тіркескен пойызбен ҚР. Қалаларына шығамыз. Әрбір вагонда бір сұрақтан жасырылған.
1. вагонның сұрағы.
Қимыл, іс-әрекеттің иесін білдіретін сөздерді қалай атаймыз?
2. вагонның сұрағы.
Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздерді қалай атаймыз?
3. вагонның сұрағы.
Бастауыш та баяндауыш та зат есімнен жасалғанда, бастауыштан кейін не қойылады?
IV. Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
V. Жаңа сабақ.
Мақалды тақтаға жазып іліп, қойып түсіндіру.
Кітап-білім бұлағы.
Оқулықпен жұмыс.
1-топ. 54-жаттығу.
Мақалдарды түсініп оқы
Мақалдарды бастауыштан кейін сызықша қойып жазу. Баяндауыштарды тауып сұрақ қой.
2-топ. 55-жаттығу.
Өлеңді бастауыштан кейін сызықша қойып жатқа жаз.
Сергіту.
3-топ. 56-жаттығу.
Мәтінді оқып, әрі қарай жалғастыр.
Оспан қандай оқушы? Сұрағына жауап бер. Жауап болатын сөздің бастауышы мен баяндауышы зат есім болсын.
57- жаттығу.
Мәтінді оқып, қарамен жазылған сөйлемді бастауышы да, баяндауышы да зат есімнен болатындай етіп құрастыр.
Ал балалар еліміздің жүрегі Астана қаласына келіп жеттік. Алда келе жатқан 20 жылдық тәуелсіздігіміздің мерекесін осында қарсы алғымыз келе ме? Ендеше, қазір ойын арқылы білімдерімізді сынап көреміз.
Ойын: «Ойлан тап».
59-жаттығу.
Сызық бағыты мен екі әріп тастай отырып, мақал құрастыру.
Жақсы ата қорған,
Жаман бала оман.
Тесттік тапсырма
- Сөз дегеніміз не?
а) сөздер сөйлемдерден құралады.
ә) сөзер дыбыстардан құралады.
б) сөздер зат, қимыл, сын, сапаның атауы.
2. Берілген сөйлемнен бастауыш болып тұрған сөзді тап.
Айдар жылқыны қайырды.
а) Айдар
ә) Жылқыны
б) Қайырды
3. Төмендегі сөйлемнен баяндауыш болып тұрған сөзді тап.
Әжем ауылда тұрады.
а) Әжем
ә) тұрады
б) ауылда
4. Ережелерден сөйлемнің ережесін тап.
а) Аяқталған ойды білдіреді?
ә) Заттың атын білдіреді?
б) Сөйлемдегі сөздер бөлек жазылмайды.
5. Сөйлемдердің ішінен сұраулы сөйлемді көрсет.
а) Жәния теледидар көрді.
ә) Дана мектептен келді
б) Мысық қалай дыбыстайды
Сергіту.
Жабырқауды білмейміз.
Жалқаулықты сүймейміз
Көп білуге құштармыз
Жақсы оқимыз сабақты.