Пәні: | Әдебиеттік оқу | Сынып: 4 |
Сабақтың тақырыбы: | Несіпбек Айтов «Алтын сөз» | Күні:12.04.2016 ж |
Мақсаты: | Несіпбек Айтовтың өмір жолы мен шығармашылығына тереңірек түсінік беру. «Алтын сөз» өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу; |
Сілтеме: | 1.Әдебиеттік оқу ,жалпы білім беретін мектептің 4 сыныбына арналған оқулық Алматы «Атамұра» 2015ж 2. Білім стандарты, бағдарламасы, ұзақ мерзімді жоспар, қысқа мерзімді жоспары 3.Әдебиеттік оқу әдістемесі |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | Оқушылар топ ішінде ынтымақтастықпен жұмыс істейді; бір - бірімен ой бөлісіп, берілген өлеңді талдап салыстырады; жұмыс кезінде ойларын ортаға салып, жауап береді. |
Негізгі идеялар: | Қойылған мәселеге нақты өз сөзімен еркін жауап беруге үйрену. Бата жақсылыққа жол ашады ,ырыс –ынтымаққа шақырады. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Презентация АКТ Интерактивті тапсырмалар |
Оқыту әдістері: | АКТ, Дамыту оқыту , ұжымдық,топтық және жұптық жұмыс, жаңа тәсілдер, СТО ,«Түртіп алу» стратегиясы , ой шақыру, көрнекілік |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті: | Оқушының іс-әрекеті: |
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Ұйымдастыру бөлімі Психологиялық ахуал «От шашу» стратегиясы
| Ұжымдық жұмыс Жақсы сөздерді айтып, тілек тілеу |
Үй тапсырмасы: | «Өрмекшінің торы»стратегиясы бойынша үй тапсырмасын сұрау. «Үш шапалақ» Топқа бөліну Ақыл, бата, тілек сөздері арқылы топтарға бөлінеді. | Оқушылар жіпті кезекпен бір-біріне ұсына отырып, үй тапсырмасын қорытындылайды. 1-3 топқа бөлініп отырады. |
БІЛУ ІІ. Ой толғау | «Бата беру жайында не білесіз?» бейнежазбасынан бата беріп жатқан жерден үзінді көрсету. Оқушыларға талдату арқылы тақырыпты ашқызу. | Сабақтың тақырыбын анықтайды, бірлесіп мақсатын құрастырады. Бейнежазба көру арқылы батаның қаншалықты маңызы, қасиеті бар екенін түсінеді. |
ТҮСІНУ ІІІ. Ой шақыру | Топтастыру - Алтын сөз дегеніміз не? Алтын сөз бата ақ тілек аталы сөз нақыл сөздер шешендік сөздер асыл сөз мақал–мәтелдер ананың жылы сөзі 2.Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. - Ендеше балалар бүгін біз Несіпбек Айтовтың «Алтын сөз» өлеңімен танысамыз. | Топтық жұмыс |
ҚОЛДАНУ Мағынаны тану кезеңі | 1.Ақын туралы қосымша түсінік беру. - Н .Айтовтың қандай шығармаларын оқыдық? 2-сыныпта: «Оқулық» өлеңі. 3-сыныпта: «Нұркен» өлеңі. Айтов Несіпбек Тұрысбекұлы 1950 жылы 22 қыркүйекте Қытай Халық Республикасы, Шынжаң өлкесі Шәуешек ауданы, Теректі -Қақпатас елді мекенінде дүниеге келген. Қазақ Ұлттық Университетін бітірген. “Жаңа өмір” газетінде әдеби қызметкер, “Балдырған” журналында бөлім меңгерушісі, “Жалын” баспасында редактор қызметтерін атқарған. 2001 жылдан бері Еуразия Ұлттық университетінде аға ғылыми қызметкер болған. 2. Оқулықпен жұмыс. 1) «Алма-кезек оқу» әдісі арқылы өлеңді кезекпен оқиды. 2) Іштей оқу. «Түртіп алу» стратегиясы | Оқушылар оқыған шығармаларын айтады. |
ТАЛДАУ | Сөздік жұмыс.Өлеңді оқи отырып, сөздер,сөз тіркесі мағынасын ашу. Қадап айтып ақылын – нық айту, түсінікті,санасына жеткізіп айту. Қату бол – қатал,батыл болу. Ұсақ болма, ірі бол- адамгершілікті адам бол. Парқын сез – бағасын біл, қадірлей біл. 3) Өлеңді талдау: Сөзжұмбақ шешу. Б Бата берген атасы көпке не тіледі? А Балаға кім бол деп тілейді? Т Достарыңмен қандай бол дейді? А Ата сөзі қандай сөз? Б | а | қ | ы | т | а | қ | ы | н | | т | а | т | у | | а | л | т | ы | н | -Шешкен сөздеріңнің бірінші әрпін алсақ,қандай сөз шығады? -Өлеңде не туралы айтылған? -Негізгі ой - бата туралы айтылған. | Тізбек бойынша оқиды. 5мин Жұпта, топта талқылау сөз мағынасын ашу. Топта сөзжұмбақты шешеді. Слайдтан көрсету |
| 3.Топтық жұмыс. (әр топқа үлестірме беру) 1-топ: Бата дегеніміз не? 2-топ: Ақ бата 3-топ: Теріс бата 1-топ: «Бата – арабтың «фатеке» деген сөзінің қазақша айтылу түрі», – дейді. Яғни, бата –мағынасы: алғыс айту, ақ ниет, ақ тілек білдіру. Бата – ұлтымыз үшін теңдесі жоқ асыл сөз. Халқымызда батырларға, билерге ардақты аналардың да бата берген кезі көп. Қазақ халқында бата берудің өзіндік орны мен жолы, жөні бар. Батаны халық арасында (қонақтар ішінде) үлкен адам болмаса, көптің рұқсатымен, жас болса да бас боларлық жолы, жөні бар адам береді. Ерлер отырғанда әйел бата бермейді. Әйелдер арасында сөз білетін бір ер бала отырса, әуелі сол бата беруге тиісті. 2-топ. Батаның негізі үш түрі бар: 1.Ақ бата; 2. Теріс бата; 3. Серттесу (Баталасу); Ақ бата – шын жүректен шыққан ізгі тілек, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып келе жатқан өсиетнама. Соған сәйкес, ақ бата көбінесе мынандай жағдайларға байланысты беріледі: - жаңа туған нәрестеге, - алыс жолға шығушыларға, - тойларға, - асқа, - Наурызға (Наурыз бата) беріледі. 3-топ: Теріс бата – қарғыстың қатты, жазаның өте ауыр түрі. Мұндай батаны әке-шешесі сенімін ақтамай, үлкен ұятқа қалдырып, әулетін, ата-тегін масқаралаған, өздеріне қолы, тілі тиген, дінін, тілін, Отанын сатқан, жауыздық, ауыр қылмыс, кешірілмес күнә жасаған баласына қолдарын теріс жайып тұрып берген. Батаны жасы үлкен, сөзге шешен, сыйлы адамдар береді. 5.Сергіту сәті | Әр топ тапсырманы оқып, ауызша басқа топқа түсінгендерін айтады. Топтық жұмыс. |
Оқушылар шармашылығы ЖИНАҚТАУ ІV.Қорытындылау | 6.Дәптермен жұмыс:Батаны жалғастырып жазу. 1-топ: Жол батасы: Жортқанда жолдарың болсын, ........................................................ 2-топ: Ас батасы: Дастарханыңа береке берсін, ..................................................... 3-топ:Наурыз батасы: Ұлыс оң болсын, ..................................................... «Аквариумдағы балықтар» 1-топқа: Батаны неге «Алтын сөзге» теңейді? 2-топ: Сендер батаның қай түрін алғанды қалайсыңдар? (ақ бата түрлері, маңызын ашу) 3-топ: Ақ тілек айту ( бір тілек айтады) | Батаны жалғастырып жазады. |
V. Үй тапсырмасы: | 1. «Алтын сөз» өлеңін мәнерлеп оқу. 2.Өзіңе ұнаған бата сөзді тауып , жаттап келу. | |
БАҒАЛАУ Критерий арқылы бағалау | № | Бағалау критерийлері | 0-3 ұпай | 1 | Өлеңді мәнерлеп оқимын | | 2 | Өлеңдігі негізгі ойды түсіндім | | 3 | Бата деген не екенін білемін | | 4 | Бата түрлерін ажыратамын | | 5 | Өз ойымды тиянақтап, жеткізе білдім | | | Жалпы ұпай | | | Әр оқушы бағалау өлшемдері арқылы өзін-өзі бағалайды |
Рефлексия | «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Кері байланыс | |