Пән: Дүниетану Мектеп: «Қарасу мемлекеттік тілде оқытатын негізгі мектебі» ҰМЖ бөлімі Күні: Мұғалімнің аты - жөні:Рфхимжанова С.А Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Алтын адам туралы аңыз |
Оқу мақсаты: | 1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері\жәдігерлері туралы әңгімелеу. . |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Алтын адам туралы аңызбан танысу; . бұрынғы заман мен болашақ арасындағы айырмашылықты түсіну; . Оқушылардың басым бөлігі: Сұрақ қояды,тарихи оқиғалар туралы үзінді айтуды үйрену. . Кейбір оқушылар: |
Бағалау критерийлері | . Қазақстандағы танымал тарихи ескерткішті\ жәдігерді анықтайды. .Тарихи ескерткіштерді\жәдігерлерді сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Алтын адамның суреті ,батыр, дулыға ,ескерткіш суреті,монета суреті |
Құндылықтарды дарыту | . Тарихи ескерткіштерді\жәдігерлерді сипаттай отырып , өз ұлтымыздың құнды жәдігерлерін таниды. |
Пәнаралық байланыс | Тарих пен көркем еңбек |
АКТ қолдану дағдылары | Интернеттен Қазақстанның тенгесі туралы ақпаратты табу.Қазір біз қандай теңгелерді қолданамыз? Қандай теңгелер ұсақ және ірі болады? |
Бастапқы білім | Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар тарауына байланысты жалпылама сұрақтар қойып, білімдерін тиянақтау. |
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс әрекет | ресурстар |
Сабақтың басы | Ширату жаттығуы: Сабағымызды бастаймыз, Жалқаулықты тастаймыз. Алтын адамды оқып ап, Мәңгі есімізде сақтаймыз. 1-топ «Алтын адам», 2-«Дулыға», 3-топ- «Ескерткіш» Жеке : 1-Тапсырма Алтын адамның суретін көрдіңіздер, сіз Алтын адам туралы не айтасыз? Әңгімелеп беріңіз. Дескриптор: Жұппен жұмыс: 2-тапсырма. Суреттердің ішінен археологтар тапқан Алтын адамның қанша әшекей бұйымдары бар екенін табыңыз және қоршаңыз Дескриптор: | монеталар, дулыға «Алтын адам» суреті. |
Сабақтың ортасы | 3- тапсырма. Топпен жұмыс: Алтын адамның суретін бояңыз, сөздерді сәйкестендіріңіз.Сөздерді оқып, араларын сызықпен қосыңыз. Семсер Етік Белдік Дулыға сауыт Дескриптор: Алтын адамның суретін бояйды. Сөздерді сызықтармен сәйкестендіреді. | |
Сабақтың соңы | 4-тапсырма. Бүкіл сыныптық жұмыс: Суретте көрген көне ескерткіштерді, жәдігерлерді сипаттаңыз. Дескриптор: | |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында Алтын адамға байланысты төрт тапсырма берілді. Тапсырмада дереккөздер жеткілікті берілді. Негізгі тапсырманы түсіндіруге біршама уақыт берілді. Алтын дулыға ойыны арқылы диологтық сөздер сараланды, сұрақтарға жауап беру арқылы Алтын адам рөлін оқушылар сомдап шықты | Оқушылар көне заманның танымал тарихи ескерткіштер\жәдігерлер туралы әңгімелейді. «Алтын дулыға» ойыны :тақырып бойынша сұрақтар қойылады,әр дұрыс жауап үшін жұлдызша беріледі.Кімде көп жұлдызша болса, сол жеңеді. Суретте кім бейнеленген? Алтын адам Алтын адам қандай болып өсті? Барлығы еркелетті, бірақ , қиқар болған жоқ. Алтын Адамның сауыт саймандарын сипаттаңдар. Жас батыр басына дулыға , үстіне алтын сауыт киді, кеудесі мен арқасын алтын кіреукі жауып тұрды, беліне алтын белдік тағынды, аяғына алтынмен безендірілген басы үшкір,қонышы биік етік киді. Алтын адамды қай жерден тапты деп ойлайсың? Алматы маңындағы Есік қорғанынан. | Ширату сәтінде арақашықтықты сақтайды. |
Сабақ бойынша рефлексия | Жұлдызша арқылы кері байланыс жүргізіледі: Жасыл түсті жұлдызша: түсіндім, Сары түсті жұлдызша; орташа, Қызыл түсті жұлдызша; түсінбедім. |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі оқытуда және оқуда Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? 1.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2.Рефлексия |
Пән: Дүниетану Мектеп: «Набережный орта мектебі» КММ ҰМЖ бөлімі Күні: Мұғалімнің аты - жөні: Избасарова Ж.П Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 3В. Шамалар. Уақытты бағдарлау. 1.3.Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
Оқу мақсаты: | 1. 1. 3.5.Циферблат бойынша уақытты 12-сағаттық форматта анықтау.сағат,уақытты бағдарлау,минут,сағат,күн, апта, ай. 1. 1. 3. 1.уақыт шамаларын ажырату; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу. 1. 1. 3. 2. Өлшем бірліктерді қолданып өлшеу. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:Топпен ұжым болып жыл мезгілдерін анықтау, 12 айдың ішінен жыл мезгілдерінің екінші айын белгілеу ; .Уақыт өлшем бірліктерін кему ретімен көрсету; . Оқушылардың басым бөлігі:Сабақтың басталатын уақыт көрсеткішін белгілеу. . Кейбір оқушылар: Механикалық сағат пен электроникалық сағаттың көрсеткіштерін сәйкестендіру |
Бағалау критерийлері | . Циферблат бойынша уақытты 12-сағаттық форматта анықтайды. Циферблат бойынша сағатты анықтайды,уақытты бағдарлайды,минут,сағат,күн, апта, ай белгілейді. . Уақыт өлшем бірліктерін кему ретімен көрсетеді. .Уақыт шамаларын ажыратады; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдайды, өлшемдер жүргізеді. |
Тілдік мақсаттар | Циферблат,уақыт, жыл, ай, апта, күн,сағат, бірлік,шама |
Құндылықтарды дарыту | . . Циферблат бойынша уақытты 12-сағаттық форматта анықтайды. . Уақыт өлшем бірліктерін кему ретімен көрсетеді, ажыратады; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдайды, өлшемдер жүргізеді. |
Пәнаралық байланыс | дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | |
Бастапқы білім | Сандар мен амалдарды орындау тарауына байланысты жалпылама сұрақтар қойып, білімдерін тиянақтау. |
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс әрекет | ресурстар |
Сабақтың басы | Ширату сәті : Сабағымызды бастаймыз, Жалқаулықты тастаймыз. Бір,екі, үш, Бойға жинап күш. Уақытпенен санасқан Білгіш бала боламыз Деп әрі қарай жыл мезгірдерінің атауларымен топқа бөліп аламыз. 1-топ «Қыс», 2-«Жаз», 3-топ- «Күз», 4-топ «Көктем» Топтық жұмыс : 1-Тапсырма Әр топ өз мезгіліне байланысты суреттен сол мезгілдің екінші айын белгілеңіз Дескриптор: Жұптық жұмыс: 2-тапсырма. Уақыт өлшем бірліктерін кему ретімен орналастырыңыз. Жыл, сағат, ай, апта, күн, минут. Дескриптор: | монеталар, дулыға «Алтын адам» суреті. |
Сабақтың ортасы | 3- тапсырма. Жеке жұмыс: Сен үйден сағат 8 00 де шықтың. Сабақтың басталатын уақытын белгілеңіз. Дескриптор: . Сағаттан сабақтың басталатын уақытын белгілеңіз. | |
Сабақтың соңы | 4-тапсырма. Бүкіл сыныптық жұмыс: Механикалық сағаттың көрсеткішін, электрондық сағат көрсеткішіменен сәйкестендіріңіз. Дескриптор: | |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында оқушылар белсене қатысып, өз ойларымен еркін бөлісіп, пікірлерін , сабақты түсінгендерін дәлелдеп отырды. Сұрақтар арқылы толықтырып, тапсырмаларға ьелсене қатысты.Шамамен уақыт өлшем бірліктерін толықтай меңгерді деп білемін. | Циферблат деген не? Сіздің ойыңызшы қандай ұғым береді? Уақытты қалай түсінесіздер? Өлшем бірлік түрлерін атаңыз. Механикалық сағат пен электронды сағаттың айырмашылығын сипаттап беріңіз. | Ширату сәтінде арақашықтықты сақтайды. |
Сабақ бойынша рефлексия | |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі оқытуда және оқуда Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? 1.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2.Рефлексия |