Күні 05.12.2016ж | Қазақ тілі | 1 күн |
Сабақтың тақырыбы | Жалаң және жайылма сөйлем |
Мақсаты | Жалаң және жайылма сөйлем туралы түсінік беру, сөйлемнің жалаң болып бөлінуі тұрлаулы мүшелерге, жайылма болып бөлінуі тұрлаусыз мүшелерге байланысты екенін меңгерту. |
Міндеті | 1.Оқушылардың сауатты, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру, ұстамдылыққа, жылдам ойлауға, әдемі сөйлеуге, тапқырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу. 2.Оқушылардың сауаттылығын, ақыл-ойын, логикалық ойлау жүйесін дамытуды көздеп, арнайы жаттығулар жүргізу. Олардың сабаққа деген белсенділігін, іздену, шығармашылық ойлау, талдау, салыстыру, көркемдік қабілеттерін арттыру. |
Қолданылатын көрнекіліктер | «Алма ағашы», стикер,тірек сызбалар, топтық бағалау бетшесі,вагон суреттері, ребус, «бағдаршам» түстері. |
Оқу нәтижесі | Жай сөйлемнің жалаң және жайылма болып екіге бөлінетіндігін біледі. |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту. |
Әдісі | Сұрақ-жауап, тірек-сызбалар,ойын, шығармашылық жұмыстар, топтық жұмыстар. |
| Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Ұйымдастыру | Оқушыларды түгендеу. | |
Психологиялық дайындық | - Бүгін біздің сыныпқа қонақтар келіп отыр. Алдымен барлығымыз қонақтармен амандасайық. Амандасу рәсімі: Ал өздерің көңіл-күйлеріңді суреттеңдерші. (күн, бұлт, жаңбыр) - Менің сендерге тілерім – жарқыраған күн сендердің жандарыңды жылытсын және сендер күн шуағындай адамдарға мейірімді, қайырымды болыңдар. Сендердің шашқан шуақтарың қонақтардың жанын жылытсын! | - Жарқырап күн де ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз. Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз. Бүгінгі күн тамаша! |
Үй жұмысын тексеру «Бағдаршам» түстерін көтеру | - Енді өткен сабақтарда алған білімдерімізді еске түсірейік. Тақтада сұрақтар «алма ағашында»ілініп тұр. Сол ағаштан сұрақтар алып, жауап беріп көрелік. Қане, кім шығады? а) Сөйлем мүшелері дегеніміз не? ә) Сөйлем мүшелері неше түрге бөлінеді? б) Тұрлаулы мүшелер дегеніміз не? в) Бастауыш деген не? г) Баяндауыш дегеніміз не? | Оқушылар сұрақтарды суырып жауап береді. |
Қорыту «Қол шапалақтау» | 1. «Қандай қимыл?» ойыны.Сұрақ-жауап. - Екі оқушының қимылы бойынша құралған сөйлемдерде ұқсастық, айырмашылық бар ма? - Сөйлемдерің қандай мүшелерден құралған? - Тұрлаулы, яғни бастауыш, баяндауыш. - Ал, сенің сөйлемің ше? - Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелер де бар. 2. Салыстыру. - Сөйлемдегі сөйлем мүшелеріне назар аударайық. Сонда не байқап отырсыңдар? | Тақта алдына 2 оқушы шығып қимылдар көрсетеді, қалған оқушылар қимылын қарап отырып, сөйлем ойлап айтады. Құс ұшты. Балалар ойнады. Мал жайылды. Құс аспанға ұшты. Балалар далада ойнады. Мал өрісте жайылды. |
Жаңа сабақ | - Сонымен балалар, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «жалаң және жайылма сөйлем» деп аталады. Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күннің жадысын, тақырыбын жазып алайық. Тірек-сызбамен жұмыс. | Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күннің жадын, тақырыбын жазып алады. |
Оқулықпен жұмыс | 97- жаттығу. Сөздерден сөйлем құрап оқып, оларды сөйлем мүшелеріне талдау. Тиісті вагондарға орналастыру | Сөздерден сөйлем құрап оқып, оларды сөйлем мүшелеріне талдайды. Тиісті вагондарға орналастырады. |
Топтық жұмыс «Екі жұлдыз, бір тілек» | 98- жаттығу. 1- топқа беру. 99- жаттығу. 2 топқа беру. 100- жаттығу. 3- топқа беру. 104- жаттығу. 4- топқа беру. | Осы топ тақтаға да орындайды. Топта отырып орындайды. |
Тақтамен жұмыс | Ребусты шешсең, мақал шығады. | Мақалды жай сөйлем түріне және сөйлем мүшелеріне талдайды. |
Сабақты қорыту «Бас бармақ» қалыптастырушы бағалау | «Зерделі сұрақ, дәлелді жауап» Мысал | Ереже | 1. Балалар ертегі оқыды. 2. Гүл өсті. 3. Жаңбыр жауды. 4. Аққу суда жүзді. | Жайылма Жалаң Жалаң Жайылма | | | Оқушылар ереже графасын жазады |
Үй жұмысы | 105-жаттығу. Ережелерді оқу. | 105-жаттығу. Ережелерді оқиды. |
Бағалау | Журналға қою | Топтық бағалау бетшесін оқиды. |
Кері байланыс | «Бағдаршам» | «Бағдаршам» түстерін көтереді. |