Сыныбы: 3 «ғ»
Сабақтың тақырыбы: Зат есім
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сөз таптары, оның ішінде зат есім, зат есімнің жалпы есім, жалқы есім түрлері туралы тереңірек білім беру.
2. Сөз таптары бойынша меңгерген білімдеріне сүйене отырып, зат есім туралы түсініктерін дамыту, сауатты жазу, оқу дағдыларын жетілдіру, оқушылардың белсенді ойлау қызметтерін жандандыру.
Міндеттері:
- Сөйлеу тілдерін жетілдіру, ой-өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту, еркін жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
- Топта ұйымшылдыққа, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу.
- Өз ойын еркін айта алатын, сыни тұрғыдан ойлай білетін тұлға қалыптастыру.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.
Стратегиялық іс әрекет: «Топтастыру» әдісі, «Миға шабуыл» әдісі «Ақылдың алты қалпағы» әдісі.
Уақыт өлшемі | Жоспар мазмұны | Мұғалім іс әрекеті | Оқушылардың іс әрекеті | ресурстар |
3 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды психология лық дайындау. Өзін -өзі реттеу. | Сыныпқа ену, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, сәлемдесу. Балалар, сендер бір сыныпта оқып, бір үйдің балаларындай ынтымақты болуымыз керек. Бүгінгі сабағымызды біз бір шаңырақ астында деген тренинг арқылы бастаймыз. Өйткені мен шаңырақ болсам, сендер менің уығымсыңдар. Уық мықты болмай шаңырақ биік болмайды. Сендер бір біріңе мейірімді, ынтымақты, білімді, тату болсаңдар менің биікте самғайтыным анық. Бір шаңырақ астында тренингі арқылы оқушылар шаңырақты айнала тұрып, уықтарды құрайды. Көңіл - күйлерін көтеру үшін (оқушылар бір-біріне күміс күлкілерін, жылы лебіздерін білдіру) (Жас баланың күлкісінің дауысын естірту, бірге қосылып күлу) ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. | Оқушылар ортаға шығып шаңырақ болып қолдарын жоғары көтеріп бір шаңырақ астында айналып жүреді. Бір – біріне жүректен шыққан жылы лебіздерін білдіреді. - Бүгінгі күнің сәтті өтсін. - Сабағыңды беске оқы, ата-анаңның үмітін ақта. | |
3 мин | Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу. | Шаңырақтың астында қол ұстасып тұрып, санау арқылы 3 шағын топқа бөлу. Отбасын еске түсіру. «Енші алу» салты бойынша түсіндірме жүргіземін. | Оқушылар саналып,шағын топтарға бөлінеді | Топ реті көрсетілген парақшалар. 1-топ –«Алғырлар» тобы 2-топ –« Тапқырлар» тобы. 2-топ –« Зеректер» тобы. |
5 мин | Үй тапсырмасын сұрау, бекіту Сұрақ-жауап Қызығушылықты ояту | Миға шабуыл әдісі: Ұяшықтарды таңдау. Сұрақтарға жауап беру. Сөз таптары нешеге бөлінеді? Сан есім дегеніміз не? Жалқы есім дегеніміз не? Кім не сұрағына жауап беретін сөз табы? Кім не сұрағына жауап беретін сөз табы? | Ұяшықтағы сұрақтарға жауап береді. Талқылайды. Кім? Не? сұрағына жауап беретін сөз табын айтады. | Слайд |
15 мин | Жаңа сабақ Зат есім «Жигсо» әдісі 1-тапсырма 2-тапсырма Сергіту сәті. 3-тапсырма «Ақылдың алты қалпағы» әдісі | Әр топ зат есімді еске түсіріп, мысалдар келтіреді, өзара талқылап, келесі топқа түсіндіреді. Тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады. Талқылайды. І топ –ІІІ деңгей. Ертегіні аяқтап, сахналап көрсетеді. ІІ топ –ІІ деңгей Жануарлардың аттарын теріп жазып оларға сұрақ қояды. ІІІ топ - I деңгей Ертегідегі жануарлардың аттарын үш тілде айтады. | Тапсырма жазылған үлестірмелі материалдар. Оқулық, дәптер, қаламсап. Оқулық, дәптер, қаламсап, Дәптер, қаламсап, оқулық. Постер, маркер, қаламсап, түрлі-түсті қағаздар,қайшы. | |
10мин | Сабақты бекіту «Топтастыру» әдісі. | Зат есімді топтастыру жазады. | Дәптер қаламсап. | |
3 мин | Бағалау. | Әр топ басшысы өзінің топ мүшелерін бағалайды. Топтар өзара бір-бірін бағалайды. | Бағалау парақшасы, бармақша, фигура, смайлик. | |
2 мин | Үйге тапсырма 4-тапсырма | Күнделікке жазып алады. | Оқулық, дәптер, калам. | |
4 мин | Рефлексия. | Оқушылар кеменің желкенін түсті қарындашпен бояйды. | Түрлі-түсті қарындаш. |