Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларды зат есімнің жекеше және көпше түрлерін ажырата білуге, олар туралы түсінігін бекіту.
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрістерін, тілдерін дамыту. Сауатты әдемі жазуға жаттықтыру.
Тәрбиелік: Жануарларды, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап,ойын.
Сабақтың көрнекілігі: қимақағаздар, слайд.
Сабақтың барысы:
1.Психологиялық дайындық.
Айналаға алақанмен,
Жылулықты шашайық.
Сәттілік тілеп, күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық.
- Біз бүгінгі сабақта табиғат аясына серуенге шығамыз. Мына суреттен не көріп тұрсыңдар? (балалардың жауаптары,жаз турала слайд - 2). Серуенге шығар алдында үй тапсырмасын тексерейік.
2.Үй тапсырмасын тексеру (слайд-3)
4-жаттығу, 143 бет
Сөйлемдерді оқы.
Көптік жалғауы бар сөздерді жекешеге айналдырып жаз.
Бақалар - бақа,
бозторғайлар - бозторғай,
саятшылар - саятшы,
аңдар - аң,
қасқырлар - қасқыр.
- Жаздан кеін жылдың қай мезгілі келеді? (күзгі орман слайд – 4)
- Жапырақ, жаңғақ, бұлттар, ағаштар, құстар, жаңбыр, аюлар, кірпілер. Осы сөздер қай сөз табына жатады?
Зат есімдердердің жекеше түрін бір бағанға, көпше түрін екінші бағанға орналастыр.
жаңғақ |
құстар |
бұлттар, |
аюлар |
кірпілер |
жапырақ |
ағаштар |
жаңбыр |
- Зат есім дегеніміз не?
- Жалқы есім дегеніміз не? Мысал келтір.
- Жалпы есім дегеніміз не? Мысал келтір
- Зат есімнің жекеше түрі деген не?
-Зат есімнің көпше түрі деген не?
3.Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. ( слайд-7)
- Күзден кейін қай жыл мезгілі келеді? (Қысқы орман)
- Қазір бізде жылдың қай мезгілі? (балалардың жауаптары)
- Қазақстанда қандай аңдар мен жануарлар мекендейді? (балалардың жауаптары)
- Балалар, бүгінгі ормандағы серуен кезінде біз көптеген аңдар мен жануарларды кездестіреміз. Олар бізге өздерінің тапсырмаларын дайындап қойыпты. Біз ол тапсырмаларды дұрыс және тиянақты орындауға тырысайық.
4.Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу (кеме Есіл тау Алатау)
- Мынау кездескен қай аң?
5.Қасқырдың тапсырмасы: (оқулықтағы тапсырма)
- 1-жаттығу. Жекеше, көпше тұлғадағы зат есімдерді теріп жаз. Мәтінді қалай атауға болады?Қайың, гүлдер, дәрі, сыпырғыш, шеберлер, жеміс-жидек, себет, ыдыс.
- Мынау қай аң? (слайд-10)
6.Тиіннің тапсырмасы:
Ойын “Қатені түзе” Көптік жалғауларды ата.
Қайықтер, малшылер, қасықтер, шелектар, алмалер, оюдар, кітапдар, балықдер.
(Қайықтар, малшылар, қасықтар, шелектер, алмалар, оюлар, кітаптар, балықтар)
Мынау кездескен қай аң? (слайд-11)
7.Қоянның тапсырмасы: (оқулықтағы тапсырма)
2-жаттығу. Өлеңді оқы. Зат есімдерді тауып, қай түріне жататынын анықта.
- Мынау қай аң?
8.Бұғының тапсырмасы : (оқулықтағы тапсырма)
3 - жаттығу. Көп нүктенің орнына көптік жалғауын қойып, өлеңді көшіріп жаз.
Сергіту сәті :
Ормандағы аюдың..
- Мынау кездескен қай аң?
9.Түлкінің тапсырмасы:
Көптік жалғауы жалғанған сөздерді ата.
Кітаптар, кептер, қатар, тістер, біздер, Таңатар,гүлдер, түйелер, Павлодар, балалар.
- Мынау кездескен қай аң?
10.Бұланның тапсырмасы:
Орманда кез болған аңдардың аттарын көпше түрде айтыңдар.
Сол аңдарды қатыстырып, сөйлем құрастыру.
- Мынау кездескен қай аң?
11.Сілеусіннің тапсырмасы: (оқулықтағы тапсырма)
4-жаттығу. Сөйлемдерді оқы. Көптік жалғаулы зат есімдерді тауып, құрамына талдау жаса.
Заттарын, машиналары, діңгектерді, автокрандар, балапандар, қамыстар, жеңімпаздар,
жүлдегерлер.
12.Сабақты қорыту.
- Зат есімнің қандай түрлері болады?
- Зат есімнің қандай көптік жалғаулары бар екен?
- Мысал арқылы дәлелдендер.
- Балалар біздің табиғатымыз қандай? Оны сақтау үшін не істеуіміз керек? Жауарларды, аңдарды? Неліктен?
13. Үй тапсырмасы : 145 бет 4 - жаттығу.
14. Бағалау.