kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ Сабақ тақырыбы : С дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

1) Ондықтарды ондықтарға қосуға және ондықтардан ондықтарды азайтуға негізделіп есептеу дағдыларын қалыптастыру

2) Оқушылардың логикалық ойлау, есте сақтау, ойша есептеу қабілеттерін дамыту

3) Оқушыларды тапқырлыққа, алған білімдерін өмірде қолдана білуге, сыйластыққа, ізеттілікке баулу

Сабақтың түрі: Пысықтау, бекіту 

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ой қозғау

Сабақтың көрнекілігі:  презентация

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Психологиялық дайындық

Қане, біздер ойлайық

Ойымызды жинайық

Қандай есеп болса да,

Шешпей оны қоймайық

ІІ.Өткен сабақты қайталау. Үй тапсырмасын тексеру

5-тапсырма 113-бет

Тірек білімдерін жетілдіру.

25555

«Қандай сандар калдырылған?» ойын-жаттығуы

ІІІ. Жаңа сабақ

1-топ Қырандар

Ұраны: Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады

2-топ Алғырлар

Ұраны: Білімдіге дүние жарық, білімсіздің күні қаріп

3-топ Зеректер
Ұраны: Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнін жоқ

Тапсырмалар

1- Түсініп шығар

2- Құрастыр

3- Ойлан!

4- Кел, ойнайық

5-Сергіту сәті

6- Ойланып, тез айтайық!

7- Санды мақалдар

8-Кім жылдам?

9- Мен саған, сен маған!

1-тапсырма. Түсініп шығар

Бірінші вагонда 35 жолаушы,  ал екіншісінде біріншіге қарағанда 5 жолаушы артық. Екі вагонда неше жолаушы келе жатыр?

2-тапсырма. Құрастыр

Жүзім дөңгелектерінде жазылған көршілес сандарды бір-біріне қосып, нәтижесін дөңгелектерге жазып, жүзім құрастыру

1-топ                                                           2-топ           3-топ

3-тапсырма. Ойлан!

Көрсетілген өлшем бірліктерін өрнекте

1-топ                                                            2-топ              3-топ

1 сағ 5 мин =   мин1 сағ 30 мин=мин              83 см =      дм   см

1 дм 5 см =      см85 мин=сағ     мин               1 сағ 30 мин=мин

83 мин=      сағ    мин 30см = дм70 мин=      сағ   мин

4-тапсырма. Кел, ойнайық

Өрнек түрінде жазып, мәнін табу

А) 83 санынан 45 пен 5-тің қосындысын азайт           

Ә) 37 санына 26 мен 6-ның айырмасын қос

Б) 50 мен 25-тің қосындысына 5-ті қос

5. Сергіту сәті

     Қатты нөсер басылды.

Күн жарқырай ашылды

Неше түрлі әдемі

Кемпірқосақ жасалды

6-тапсырма. Ойланып, тез айтайық!

1-топ                     2-топ                        3-топ

25+32                  86-42                          88-81

25+44                  68-45                          38-20

69-53                   97-61                          42+34

77+21                  12+57                         76-34

7-тапсырма. Санды  мақалдар

Құрамында саны бар мақал айту.

1. Білекті 1-ді жығады

    Білімді 1000-ды жығады

2. Тіл к3ті, піл к3ті емес, тіл к3ті

3. Ер қаруы 5 қару

4. Білгенің қанша, білмегенің 99

5. 6-н балдақ қол сәні, әшекей кесте т-10 сәні

6. Ер 1 рет, қорқақ 1000 рет өледі

8-тапсырма.  Кім жылдам?

Сурет бойынша теңдеу құру және оны шығару.

1-топ                               2-топ                           3-топ

Х-12=67-27                 34+х=98-23                9+х=68-50

9-тапсырма. Мен саған, сен маған!

Көлден ұшқан 15 қаз                                            Бес бұтақты ағашта,
Қайтып қонды 9 қаз                                             Бұтақ сайын бір алма
Қонбады оның нешеуі                                         Біреуін бер Маратқа
Кәне,кім тез табады? (6)                                    Сонда қалмақ неше алма (4)

Бір-бірімен жарысқан                                          Үшеуі қызыл, үшеуі ақ
Төрт аю,бір арыстан.                                           Оң қолымда неше алма?
Екі қоян,бір түлкі,                                               Төртеуі қызыл, төртеуі ақ
Бәрі нешеу кім білді? (8)                                    Сол қолымда неше алма? (6 және 8)

Кәмила әжесінің үйінде 1 апта 3 күн болды. Кәмила әжесінің үйінде барлығы неше күн болды?

Асқар жазда Алакөлде 1 ай және 1 апта демалды. Асқар Алакөлде барлығы неше күн демалды?

Қорытынды: 

Мен білдім:.

Мен үйрендім:.

Мен білгім\үйренгім келеді:.

Үйге тапсырма: 3-тапсырма 115-бет

Бағалау. Белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, бағалау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ Сабақ тақырыбы : С дыбысы мен әрпі»

С дыбысы және әрпі

Тақытыбы: С дыбысы және әрпі

Мақсаты: 1.Балаларды  с  дыбысы және  әрпімен таныстыру.

С дыбысына сөз , сөйлем құрастыру арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту.Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. С әрпінің баспа түрін жазуға үйрете отырып,таза, сауатты жазуға үйрету.

3.Балалардың оқуға,білімге деген қызығушылығын қалыптастыру,дүниетанымын кеңейту,адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: ойын,көрнекілік,талдау,сұрақ-жауап.

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ

Көрнекілігі: әріптер , түрлі-түсті суреттер,   әліпби,  DVD , текшелер, слайд, «Сауат ашу» -  әліппе дәптері.

 Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

-Балалар, бүгін біздің сабағымыз ерекше болмақ, өйткені бізге қонақтар келіп отыр.

Шаттық шеңбері:

                                            Біз әдепті баламыз

                                            Біз ерекше боламыз.

                                            Қонақтарды көргенде

                                           Сәлеметсіздер ме! деп

                                           Сәлемдесіп аламыз .

 

-Балалар ,бүгін бізде сауат ашу сабағы.

Сауат ашу сабағында С дыбысымен және әрпімен танысамыз.

Ал бүгінгі сабағымызда  біз сауат ашу әлеміне саяхатқа барамыз.

Саяхатқа шықпас бұрын біз өткен сабағымызды есімізге түсірейік.

Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?

-Б дыбысымен.

-Б дыбысы қандай дыбыс?

-Дауыссыз дыбыс .

-Б дыбысына байланысты қандай тақпақ жаттадық?

-Қане кім айтады?

II.Негізгі бөлім.

-Жақсы балалар, енді саяхатқа шығуымызға болады.

-Балалар, ненің дыбысын естіп тұрсыңдар.

Балалардың жауабы.

Ал енді көзімізді жұмайық.

-Ендеше,саяхатқа немен барамыз деп ойлайсыңдар?

-Балалардың жауабы

-Ал баратын жерлерімізді тез табу үшін бізге не қажет?

-Карта.

Балаларды картамен таныстырамын.

1.Дыбыстар елі.

Суреттер елі

3.Сиқырлы сөздер елі.

4.Жазу елі.

Ал балалар ендеше «Білім»әлеміне саяхатымызға аттанайық.

 -Балалар біз дыбыстар еліне келіп жеттік.

Бірақ біз дыбыстар еліне кіре алмай тұрмыз.

Ол үшін біз мына жұмбақты шешуіміз қажет.

                                           Сақинаны,сағызды,

                                           Сарымсақты,сәбізді

                                           Бастап тұрған қай әріп

                                          Сапсыз орақ тәрізді?  (С)

-Балалар, қане с дыбысын айтып көрейік.

-С қандай дыбыс?

-Дауыссыз дыбыс

-Қандай текшемен белгілейміз?

Ал балалар дыбыстар елімен қоштасып, суреттер еліне барайық.

-Балалар, біз суреттер еліне келдік.

Мына суреттерге назар аударайық.

 Сағат, мысық, автобус,сандық, т.б

-Ендеше с дыбысы сөздің басында,ортасында,соңында кездеседі екен.

-Жақсы балалар,саяхатымызды ары қарай жалғастырайық.

-Ал балалар  сиқырлы  сөздер еліне де келіп жеттік.

-Балалар,қараңдаршы бізді дельфиндер өткізбей тұр.

 Бізге мына буындарды,сөздерді оқи аласыңдарма, оқысаңдар өтесіңдер дейді.

-ас, -са, -со, тас, са-на, со-на.

«Адасқан әріптер» дид. ойыны.

Шарты: әріптерді тауып сөз құрау, текшемен жазып дыбыстық талдау жасау.Сол сөзге сөйлем құрайды.

-Балалар,ары қарай жолға шығайық.

Біз тағы бір елге жақындап қалдық.

Бұл «Жазу» елі екен. Ал енді с дыбысының әріп таңбасымен танысайық.

Ауада жазып көрсетемін.

Тақтада әріпті жазамын С с .

-Балалар әріпті қайтеміз көреміз,жазамыз,ал дыбысты естиміз , айтамыз.

Сергіту сәті:

                                             Сағаттың тіліндей

                                             Иіліп оңға бір.

                                             Сағаттың тіліндей

                                             Иіліп солға бір

                                             Оң аяқ,сол аяқ

                                             Жаттығу оңай-ақ.   

III .Дәптермен жұмыс.

С дыбысының баспа түрін жазу.

IV.Бекіту

                                            Жаздай інге тығылып,

                                            Жатқан қызыл түлкіні.

                                            Құйрығымен суырып,

                                            Әкелді әжем бір күні.   (Сәбіз)

 

V.Қорытындылау.

-Балалар сабақ ұнады ма?

-Қандай дыбыспен таныстық.

VI.Бағалау.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Ашық сабақ Сабақ тақырыбы : С дыбысы мен әрпі

Автор: Абдижаббарова Саодат Усманходжаевна

Дата: 12.04.2017

Номер свидетельства: 408763
