kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ:О дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:Менің мектепке баратыг жолым.О дыбысы мен әрпі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

1.2.9.1.Әріптерді тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендеру.

1.1.7.1. Тыңдалған мәтіндерге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру.

1.2.1.2. Оқудың түрлерін қолдану

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ:О дыбысы мен әрпі»



Сабақ: Сауат ашу

Мектеп: Березовка ЖОББ мектебі

Күні: 18.10.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Хусман Орикжан

Сынып: 1 «а»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Менің мектепке баратын жолым. О дыбысы мен әрпі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.2.9.1. Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестердіру.

1.1.7.1. Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру.

1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану.

1.3.10.1.Заттың атын,санын, сынын,қимылын білдіретін сөздерді ажырата білу.

1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.


Сабақ мақсаттары

О дыбысы мен әрпін танып, сөздерді оқып, дыбыстық талдау жасату.

Мәтінді түсініп, тыңдап,жетекші сұрақтар арқылы талқылау.

Сөздердің мағынасын ажырату,іштей оқу,есте сақтап тізбектей оқу және иллюстрация бойынша сөйлемдерді хормен оқу.

Грамматикалық нормаларды және каллиграфикалық нормаларды сақтау.


Бағалау критерийлері


  • О дыбысын таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіреді.Сөздегі буын санын анықтайды.

  • Тыңдаған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға өз көзқарастарын білдіреді.

  • Сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастырып, сұрақтарға жауап береді.

  • Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.


Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология:

Ор, ол, Орал, олар, он т.б


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • О дыбысы сөздердің қай буындарында кездеседі екен?

  • Балалар, бұл ненің дыбысы деп ойлайсыңдар?

  • Бұл дыбысты сендер қайдан естисіңдер?

  • Балалар кешірім сұрау үшін қандай сөздер қолданды?

  • Арал мен Оралдың мұндай іс-әрекетіне қалай қарайсыңдар

  • Арал мен Оралға қандай кеңес айтар едіңдер?

  • Балалар қандай жерлерде ойнауы қажет?


Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, сын тұрғысынан ойлау, ашықтық, жауапкешілік құндылықтарын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану пәні: болжам жасау барысында кенеттен тежегішін басқан машина дыбысын тыңдату.

Дүниетану пәні: өмір қауіпсіздігі, жол ережесін сақтау.


әріптер

Тақта арқылы Оо әрпіне дыбыстық талдау жасату, кенеттен тоқтаған машина дыбысын тыңдату.


Бастапқы білім

Оқушылар мектеп шеберханасы туралы біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


3 минут

«Шаттық шеңбері»

Қуанамын мен де ,

Қуанасың сен де

Қол ұстасып шаттанып,

Шаттанайық бірге

– Балалар, кеше біз қандай әріппен таныстық?

(Р дыбысы мен әрпі)

-Сабақтың басындағы көңіл-күйіміз қандай?

-Ке-ре-мет!

«Иә-жоқ» әдісі арқылы білімдерін тексеру

1.Р дыбысы дауыссыз дыбыс (иә)

2.Дауысты дыбыстар 3-ке бөлінеді. (жоқ)

3. А дыбысы дауысты (иә)

4. Әріптерді естиміз,айтамыз. (жоқ)

5.Анар сөзінде р дыбысы ортасында кездеседі. (жоқ)

6.Сөздер буынға бөлінеді. (ия) 7.Дыбыстарды айтамыз,естиміз. (ия)





































Сабақтың ортасы






10 минут



























10 минут


























5 минут










4 минут



3 минут

Балалар бүгін біз орманға саяхатқа барамыз.Онда қанлай жануарлар тіршілік етеді екен білетін боламыз. Бүгінгі тақырыпты ашу.

(Тақтадағы құлыпты ашу,аңдармен танысу)

-Орманға қыздарда келген екен,гул теруге.

Қыздар орманнан нені көрді? (Кірпі) О-о-о!

«О» дыбысын тақтаға ілу.

О о дыбысын таныстыру

О о дыбысы туралы түсінік беру. Тақтаны пайдаланып, дыбыстық талдау жасату.

-О о дыбысын барлығымыз қосылып айтайық.

-Ооооо, О дыбысы созылып, тоқтамай айтылады.

-О дыбысын дыбыстағанда даусымыз жуандалып естіледі.

-О о дыбысы сөздердің басында, ортасында және орыс тілінен енген сөздердің соңында кездеседі.

Мысалы: он деген сөзде о дыбысы сөздің басында, доп сөзінде о дыбысы сөздің ортасында, ал, радио сөзінде о дыбысы сөздің соңында естіліп тұр.

-О дыбысы жуан дауысты дыбыс. О дыбысын қызыл түспен белгілейміз.

Ормандағы жануарлардың тапсырмасы:

1-тапсырма:Жолбарыстың тапсырмасы:

«Кім жылдам?» ойыны

О әрпі кездесетін сөздерді ата.

«Доп», «О-рақ» сөзіне дыбыстық талдау жаса.

2-тапсырма:Аю

-Доп, о-рақ сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.

Сергіту сәті

3-тапсырма керіктің

(Оқушыларға көліктің даусын, кенеттен тежегіш басқан көлік дауысты тыңдату)

-Балалар бұл ненің даусы деп ойлайсыңдар? - Бұл дауысты сендер қай жерден естисіңдер? - Дұрыс айтасыңдар.

* Мұқият берілген мәтінді тыңдау.

Арал мен Орал доп ойнады. Олар ойынның қызығына түсіп, жолға шығып кеткендерін байқамай қалды.

Көлік жүргізушілердің бірі: жолда ойнамаңдар! Жолда ойнау – адам өміріне қауіпті, - деді.

Олар қателерін түсініп, көлік жүргізушілерден

кешірім сұрады.

4-тапсырма Қасқыр

1.Балалар кешірім сұрау үшін қандай сөздер қолданды?

2. Арал мен Оралдың мұнайдай іс-әрекеттеріне қалай қарайсыңдар.

3. Арал мен Оралға айтар кеңесім.

4 . Балалар қандай жерде ойнауы керек?

5-тапсырма Арыстан

1.-Мәтіннен о дыбысы бар сөздерді табады.

2.-Берілген сөздерді хормен оқу, жекелей оқу. Бір сөзді көзбен суретке түсіріп, сол сөзге сөйлем құрап айту.

ор ол он

О рал о лар о ра


О рал, ал. Арал тарт. Анар он ора.

-Берілген сөздерді хормен оқиды, жекелей оқиды.

-Бір сөзге сөйлем құрап айтады.

3.Сызбаға сәйкес сөйлем құрастыру. Олар кімдер? сұрағына жауап беру.

6-тапсырма Түлкінің тапсырмасы

Дәптермен жұмыс

Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстауын қадағалап ескерту.Тақтадан Оо дыбысының жазылуын көрсету.

*Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып жазу. Сөздерді сауатты және көркем жазу.


Тақтаға жазу:Ана,нан,ара,ар,на



Жануарлар суреттері









тақтадан

дыбыстық талдау жасау

















Көлік дыбысы








Тыңдалым

Аудио үнтаспа оқулық

Оқулық 43-бет





















Оқылым

Оқулық 43-бет





№2 Дәптер

42- сабақ 14-бет























Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия: «Мен не білдім» сұрағы арқылы

Қоқыс шелегі және чемодан


суреті

Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық тапсырмаларда саралаудың «Бағалау» тәсәлі жүреді.Әр тапсырмадан кейін тиімді кері байланыс арқылы оқушылар бағаланып отырады.


«Кім жылдам?» тапсырмасында саралаудың қарқын тәсілі жүзеге асады. Екінші тапсырманы болжауда саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі жүзеге асады. Оқушылар әр түрлі болжаулар айтады. Кей оқушыларға қолдау көрсету мақсатында өз ойларын еркін жеткізуге уақыт беремін.

5- тапсырмадан кейін зерек оқушыларым тапсырманы тез орындайтындықтан тапсырма ішінен тапсырма дайындап, осы кезде саралаудың зерек оқушыға арналған «Тапсырма» тәсілін өткізуді жоспарлаймын.



«Басбармақ»





-Партада түзу отыру ережесі.

-Оқулық пен көз арасындағы ара қашықтықты сақтау.

-Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстау.

-Өмір қауіпсіздігі және жол ережесі туралы ескертпелер айту.







Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына (ОМ) қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттықкезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1.


2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1


2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Ашық сабақ:О дыбысы мен әрпі

Автор: Хусман Орикжан

Дата: 16.11.2019

Номер свидетельства: 527201
