kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

3.1.2.3* көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану

Барлық оқушылар: көбейтудің үлестірімділік қасиеттін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: қосындыны санға көбейтуді бірнеше тәсілмен орындай алады.   

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ математика»

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------ орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 29-сабақ

Бөлім:

Аудан. Шамалар

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көбейтудің үлестірімділік қасиеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.3** көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: көбейтудің үлестірімділік қасиеттін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: қосындыны санға көбейтуді бірнеше тәсілмен орындай алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында жаттығулар жасайды.

Өткен білімді еске түсіру:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру. 2,3-тапсырма 70-бет

Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен фигуралар суретін алғызу арқылы жүреді.

Жаңа тақырыпты ашу «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

-Біз өткен сабақта қандай тапсырмалар орындадық?

-Дөңгелек сандарды қалай көбейтіп, бөлеміз? Бір-бір мысал жазып, мәнін табыңдар.

-Келтірген мысалдағы сандардың орнын ауыстырып көбейтіңдер.

-Біз көбейтудің қандай заңы еді?

-Иә, көбейтудің орын ауыстырымдылық заңы.

-Ал бүгінгі сабағымызда көбейтудің үлестірімділік заңы үйренетін боламыз.

Ширату жаттығуын жасайды.


Тапсырманы тексертеді.


Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

-Тақырыпты ашады.





Оқу тапсырмасын орындаған, сұрақтарға жауап берген оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.













Жаңа білім

15 мин
































2 мин



Бекіту

18 мин




















(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Гүлбақтағы алаң гүлзармен безендірілген. Бағбанға гүлбақта қанша гүлзар бар екенін санап шығу керек. Сызбаға қара. Әр жағдайда есептеудің қалай орындалғанын түсіндір.

2) Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен қалай тапқаныңды түсіндір.

Р=(3+5)*2=16 (см)

Р=3*2+5*2=6+10=16(см)

3) Есепте.

(20+30)*5=50*5=250 (5+4)*70=630

(70+20)*4=90*4=360 (3+4)*30=210

(20+10)*6=30*6=180 (20+10)*8=240

(40+30)*2=70*2=140 (5+3)*10=80

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыр.


Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.


(Т) 2- тапсырма дәптермен жұмыс.

4) Гүлзарлардың периметрін әртүрлі тәсілмен тап.

Р1=(4+6)*2=20 (см)

Р1=4*2+6*2=8+12=20(см)

Р2=(10+20)*2=60 (м)

Р2=10*2+20*2=20+40=60(м)

6) Тіктөртбұрыштың периметрі-20см, ал ұзындығы -6см. Тіктөртбұрыштың енін тап.

АВ=20:2-6=4(см)

Ж: Тіктөртбұрыштың ені 4см.

7) Біздің мектептегі әр оқушы бір ағаштан отырғызды. Оушылардың жартысы қайың, ширек бөлігі жөке, қалғандары үйеңкі отырғызды. Мектепте 800 оқушы бар. Неше бала қайың, нешеуі жөке, нешеуі үйеңкі отырғызды?

Қ айың-?, ½ бөлігі

Жөке-?, ¼ бөлігі 800

Үйеңкі-?, қалған бөлігі

Ш: 800:2=400(қайың)

800:4=200(жөке)

800-400-200=200 (үйеңкі)

Ж: 400 бала қайың, 200 жөке, 200 үйеңкі отырғызды.

Тапсырмаларорындайды.

































Билеп сергиді.


Тапсырма орындайды.

Дескриптор:

Сызбадағы есептеудің қалай орындалғанын түсіндіреді-1 балл.

Тіктөртбұрыш-тың периметрін әртүрлі тәсілмен табуды түсіндіреді-2 балл.

- Өрнектердің мәнін көбейтудің үлестірімділік заңын пайдаланып есептейді-2балл.




















Дескриптор:

Гүлзарлардың периметрін әртүрлі тәсілмен табады-1балл. Тіктөртбұрыштың периметрі арқылы енін табады-2балл.

Есептің шартын жазады, шешуін, жауабын табады-2балл.

Оқулық, дәптер




































Оқулық, дәптер,


Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма 72-бет

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.









































Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 30-сабақ

Бөлім:

Сәулет

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.3** көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану

3.2.1.3 көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: (ab)c=a(bc); a(b+c)=ab+ac; a(b-c)=ab-ac көрсету және қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: көбейтудің үлестірімділік қасиеттін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады және әріпті теңдік түрінде көрсете алады.

Көптеген оқушылар: қосындыны санға көбейтуді бірнеше тәсілмен орындай алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен білімді еске түсіру:

Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма 72-бет

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Оқу материалын жариялау «Ауызша жаттығу» әдісі арқылы жүреді:

- Көрсетілген сандарды тиімді тәсілмен көбейтіп, мәнін атаңдар.

2,3,1, 2,5,4 3,4,2 5,8,2

6,3,5 7,3,10 4,6,2 тсс

-Бұл өрнектердің қандай ұқсастығы бар?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда да көбейтудің үлестірімділік заңын тиімді пайдалануға арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Жаттығу жасайды.


Тапсырма тексертеді.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісі



Жаңа білім

10 мин



















13 мин




















2 мин



Бекіту

10 мин






(Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Есепте.

70*3=210 40*3=120 90*3=270

50*3=150 80*3=240 60*3=180

70*4=280 40*4=160 90*4=360

50*4=200 80*4=320 60*4=240

70*5=350 40*5=200 90*5=450

50*5=250 80*5=400 60*5=300

4) Есепті шығар.

Гүл өсірушіде 80 таушымылдықтың, 240 раушангүлдің көшеті болды. Ол әр жәшікке 40 түптен бөліп салды. Оған қанша жәшік қажет?

Ш: 80:40+240:40=2+6=8

Ж: 8 жәшік қажет.

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқынды оқушыға:

-Тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыр.


(Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

5) Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын өлше. Олардың ауданы мен периметрін тап.

P1=(2+3)*2 =10(см)

S1= 2см*3см =6см2

P2=(3+1)*2 =8(см)

S2= 3см*1см =3см2

P3=3*4 =12(см)

S3= 3см*3см =9см2

6) Амалдардың орындалу ретін анықта. Өрнектерді баған түрінде есепте.

1000-(446+254)= 1000-700=300

(272+326)-198=598-198=400

700-(89+71+18)=700-178=522

998-(652+197)=998-849=149

702-(35+65+98)=702-198=504

89+(908-765)=89+143=232


Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді.


(Д) 3- тапсырма «Есепті шығар» әдісі арқылы жүзеге асады.

7) Мүмкін болатын тәсілдердің бірімен есепте.

5*(20г+80г)=5*100г=500г

2*(30г+20г)=2*50г=100г

(50л+10л)*8=60л*8=480л

7кг*(5+4)=7кг*9=63кг

(7м+2м)*30=9м*30=270м

100*(8мм+1мм)=100*9мм=900мм

(40см+10см)*6=50см*6=300см

(70мм+30мм)*2=100мм*2=200мм

2) Өрнектердің бірімен есеп құрастырып көр.

Дүкенге әрқайсысында 7кг болатын 5 жәшік алма және 4 жәшік алмұрт әкелінді.

Барлығы неше кг жеміс әкелінді?

8) Бағбанның көшет өсіруге арналған «Қияр», «Гүл» және «Түймедақ» деген жазуы бар үш жәшігі болды.

Ол қиярдың, гүлдің және түймедақтың тұқымдарын сол жәшіктерге отырғызды.

«Түймедақ» деген жазуы бар жәшіктен не өсіп шығуы мүмкін?

Ж: қияр немесе гүл.

Тапсырма орындайды.




















Тапсырма орындайды.



















Билеп сергиді.


Есептерді шығарады.


Дескриптор:

- Өрнектердің мәнін табады -1балл.

- Есептің шешуін, жауабын табады -2балл.















Дескриптор:

- Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын өлше. Олардың ауданы мен периметрін табады -2 балл.

- Амалдардың орындалу ретін анықтап, өрнектерді баған түрінде есептейді -2балл.











Дескриптор:

- Мүмкін болатын тәсілдердің бірімен есептейді-1балл.

Өрнектердің бірімен есеп құрастырады-1балл.

Логикалық тапсырманың жауабын табады -1 балл.


Оқулық, дәптер











































Оқулық,дәптер
























Кері байланыс

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 73-бет.

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.









































Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 31-сабақ

Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

32*2,320*2,32*20 түріндегі көбейту тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.7 кестеден тыс мынадай жағдайларда: 32∙2, 320∙6, 32∙20 түрінде көбейту тәсілдерін ауызша көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 32∙2, 320∙6, 32∙20 түрінде көбейту тәсілдерін ауызша көбейтуді орындай алады.

Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін табу жолын түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Өткен білімді еске түсіру:

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 73-бет.

Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

-Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

Раэлищнкөбейтуштбшшсктәсілдеріөсвллиш

- Қандай сөйлем шықты?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда кестеден тыс ауызша көбейту тәсілдерін меңгеруге арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығу-ларын жасайды.





Сұрақтар-ға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау» әдісі
















Жаңа білім

15 мин


























10 мин























2 мин



Бекіту

10 мин


(Т) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Есепте.

(20+2)*4=40+8=48

(200+40) *2=400+80=480

3*(300+100)=3*400=1200

3*(30+2)=90+6=96

2а) Бірінші бағандағы мысалдар қалай шығарылғандығын түсіндіреді. Осы біліміңді қолдана отырып, екінші бағандағы мысалдарды қалай шығаруға болады?

(30+6)*2=30*2+6*2=60+12=72

(300+60)*2=300*2+60*2=600+120=720

(30+6)*20=30*20+6*20=600+120=720

36*2=30*2+6*2=60+12=72

360*2=300*2+60*2=600+120=720

36*20=30*20+6*20=600+120=720

Ә) Ауызша түсіндіре отырып есепте.

23*2=20*2+3*2=40+6=46

230*2=200*2+30*2=400+60=460

23*20=20*20+3*20=400+60=460

34*2=30*2+4*2=60+8=68

340*2=300*2+40*2=600+80=680

34*20=30*20+4*20=600+80=680

24*2=20*2+4*2=40+4=48

240*2=200*2+40*2=400+80=480

24*20=20*20+4*20=400+80=480


(Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

3а) Есептерді шығар.

1 айда-20мүсін,3құмыра

3айда-? Бұйым

Ш: (20+3)*3=60+9=69

Ж: Үш айда 69 бұйым жасайды.

Ә ) 1-бригада –әрқ. 21-ден 3 бригада ? адам

2-бригада –әрқ. 21-ден 4 бригада

Ш: 21*3=20*3+1*3=63

21*4=20*4+1*4=84

63+84=147

Ж: 147 адам жұмыс істеді.

4) Кестені қолдана отырып, тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыр.

32*2900:3

900-527=120+253 450+15045*3

640:8120+253

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.


Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді.


(Д) 3- тапсырмада есеп шығару.

5) Есепте.

(6+4)*8=80 (5+2)*60=420

(80+20)*6=600 (30+40)*8=560

(9+1)*70=700 (30+50)*4=320

(40+30)*4=280 (20+60)*9=720

7а) Әр бағанның өрнектерін салыстыр, бағандар қалай құрылғанын түсіндір.

40*2=80 200*2=400

2*40=80 2*200=400

80:40=2 400:200=2

80:2=40 400:2=200

Ә) Үлгі бойынша өз өрнектеріңді құрастыр.

8) Өрнектерді баған түрінде жазып, оларды есепте.

456 400 324 323

+235 -312 +676 -122

691 88 1000 201


238 505 446 654

+399 - 65 + 312 - 79

637 440 758 575

Тапсырмалар орындайды.

























Тапсырма орындай-ды.





















Билеп сергиді.


Тапсырма орындай-ды.

Дескриптор:

Өрнектердің мәнін табады -1балл.

Мысалдардың шығарылу жолын түсіндіреді -1балл.

Өрнектердің мәнін ауызша түсіндіре отырып есептейді-1балл.

















Дескриптор:

Есептердің шешуін, жауабын табады-2балл.

тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастырады -1балл.



















Дескриптор:

Өрнектердің мәнін табады-1балл.

- Өрнектерді салыстырып, бағандар қалай құрылғанын түсіндіреді-1балл

- Өрнектерді баған түрінде жазып, оларды есептейді-2балл.

Оқулық, дәптер,
























Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 6 -тапсырма 76-бет.

Тақырып бойынша түсінгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ қойылады.





































Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 32-сабақ


Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

32*2,320*2,32*20 түріндегі көбейту тәсілдері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.7 кестеден тыс мынадай жағдайларда: 32∙2, 320∙6, 32∙20 түрінде көбейту тәсілдерін ауызша көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін табу жолын түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: логикалық тапсырмалар орындай алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Санау» әдісімен топқа бөлу.

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру:

6 -тапсырма 76-бет.

Оқу материалын жариялау «Керме жіп» әдісі арқылы жүреді:

-Парақшаларда жазылған тапсырмаларды орындаңдар.

10*(40+5) 6*(5*10) 3*(7*10)

9*(8+10) (20+4)*7 10*(8+4)

5*(400+200) 400*(8+3) 3*(10+300)

- Ендеше бүгінгі сабағымыз не туралы болады?

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады.

Керме жіп, қысқыштар, парақ-шада жазыл-ған тапсыр-малар

Жаңа білім

10 мин




























10 мин

























2 мин



Бекіту

10 мин




(Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Есепте. Шыққан жауаптарды өсу реті бойынша орналастыр. Сонда субұрқақ алғаш рет қай елде пайда болғанын білесің.

23*10=230 –М

120*3=360-Ы

130*3=390-С

210*3=630-Ы

22*30=660-Р

Мысыр-субұрқақ алғаш рет пайда болған ел.

3) Субұрқақ жұмыс істеп тұру үшін екі сорғының әрқайсысы сағатына 210л су айдайды. 2 сағат ішінде екі сорғы қанша литр су айдайды?

Ш:210+210=420

420*2=840

Ж: 2 сағат ішінде екі сорғы 840 литр су айдайды.

Ә) Субұрқақты жарықтандыру үшін әрқайсысына 120 шамнан 2 қатар және әрқайсысында 210 шамнан 3 қатар шам қолданылды. Барлығы қанша шам қолданылды?

Ш:120*2=240

210*3=630

240+630=870

Ж: Барлығы 870 шам қолданылды.


(Ж) 2- тапсырмада ойын ойнайды.

4). Есепте.

31*2=62 11*90=990 11*7=77

210*4=840 21*40=840 220*4=880

110*3=330 11*30=330 120*3=360

330*3=990 33*30=990 11*40=440

5а) а=2см,

B= 4см

Р=(2+4)*2=12см Р=2*2+4*2=12см

а=1см,

b= 7см

Р=(1+7)*2=16см Р=1*2+7*2=16см

Ә) Периметрі осындай тіктөртбұрыштарды тауып, қабырғаларының ұзындығын жаз.

6) Саяхатқа туристер тобын жинады. Әр топқа 10 бала мен 20 ересек адам жиналды. Барлығы 9 топ жиналды. Қанша адам саяхатқа барады?

Ш: (10+20)*9=270

Ж: 270 адам саяхатқа барады.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

-Ұқсас тапсырмалар құрастыр.


Сергіту сәтінде «Қаражорға» әуенімен билеп сергиді.


(Д) 3- тапсырмада теңдеу шешу жүзеге асады.

7) Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды шығар.

(309-59):50=5

500:(907-807)=5

1000:(56+44):2=10:2=5

(667-67):100*4=6*4=24

50*7+(406-400)=350+6=356

540:9+(540+90)=60+630=690

210:30+5*(280-260)=7+5*20=107

(667+330:10)+231=700+231=931

8) Кестені пайдаланып, тура теңдік пен теңсіздіктер құрастыр.

200:4=450-400 900-550900:3

207+233400:5 100*3

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Тапсырма орындайды.


.



























Тапсырма орындайды.
























Билеп сергиді.


Есептерді шығарады. Өрнектердің мәнін есептейді.

Дескриптор:

Шыққан жауаптарды өсу реті бойынша орналастырады -1балл.

Есептердің шешуін, жауабын табады-2балл.




















Өрнектердің мәнін есептейді-1балл.

Тіктөртбұрыш-тардың периметрін есептейді-1балл.

Есептің шешуін, жауабын табады-1балл.
















Дескриптор:

Өрнектердің мәнін есептейді-2балл.

тура теңдік пен теңсіздіктер құрастырады-1балл.





Оқулықдәптер,












































Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 2-тапсырма 77-бет.

Кері байланыс жасайды.


ҚБ қойылады.





























Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 33-сабақ


Бөлім:

Сәуле

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қосындыны санға бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны бір таңбалы санға бөле алады.

Көптеген оқушылар: қосындыны бір таңбалы санға бөлуде тиімді тәсілді таңдап алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру


5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру: 2-тапсырма 77-бет.

«Санау» әдісімен оқушыларды топқа бөлу.

Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

-Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

Раэлишшсктщнқосындыныштбшббшсктсанғаөсвллибөлушшшскт

- Қандай сөйлем шықты?

-Қосынды деген не еді? Мысал келтіріңдер. Мысалы:2+4

-Енді осы қосындыны санға бөлу түрінде көрсету үшін, қосындыны жақшаға алып, бөлу таңбасын қоямыз және бөлгішті жазамыз. Мысалы: (2+4):3

- Ендеше бүгінгі сабағымызда 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны бір таңбалы санға бөлуді меңгеруге арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуын жасайды.



Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісі







Жаңа білім

13 мин

































10 мин
































2 мин



Бекіту

10 мин















(Ұ) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1) Өрнекті есептеп, мәнімен сәйкестендірсеңдер, субұрқақыңқай жерде орналасқанын білесіңдер. Өрнектің мәні субұрқақтың биіктігін білдіреді.

800:20=40 –«Букингем»

108-16=92-«Жанартау»

(32+38)*2=140-«Женева

60*9:10=54 -«Әнші»

(125+35):2=80- «Күн»

30*3+62=152- «Биші»

2а) Суреттерге қара. Берілген жағдайлардың әрқайсысында бөлудің қалай орындалғанын түсіндір.

Ә) (12+8):2=10 (10+6):2=8

(16+8):4=6 (15+25):5=8

(9+12):3=7 (18+27):9=5

3) Өрнектердің мәнін тап. Олардың барлығын әртүрлі тәсілмен шығаруға бола ма?

(15+21):6=6 (14+21):7=5

(120+20):10=14 (300+60):9=40

(10+22):4=8 (100+200):3=100

Ж: Олардың кейбірін әртүрлі тәсілмен шығаруға болмайды.


(Т) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

4) а) Дөңгелекте жазылған сандарды екі қосылғыштың қосындысы түрінде жаз. Бірақ қосылғыштардың әрқайсысы берілген санға бөлінуі тиіс.

(20+8):2=14 (14+14):2=14

(3+25):5=11 (35+20):5=11

(80+40):20=6 (60+60):20=6

Ә) Шыққан өрнектерді жазып, мәнін тап. Әртүрлі жағдайларды қарастыр.

5. Есепті шығар.

Саябақтағы 2 гүлзар үшін 12 қолмен және 14 автоматты суғаратын қондырғы әкелді. Қондырғылар 2 гүлзарға тең бөлінді. Әр гүлзар үшін неше қондырғы әкелінді?

Ш: (12+14):2=6+7=13

Ж: Әр гүлзар үшін 13 қондырғы әкелінді.

6) Әртүрлі тәсілдердің бірімен есепте.

(600+300):3=300 (50+6):8=7

(600+300):9=100 (500+20):5=104

(200+120):4=80 (400+80):8=60

7. Есепті шығар.

Субұрқақтарды жарықтандыру үшін 80 шам дайындалды. Әр субұрқаққа 6 сары және 4 көк шам орнатылды. Сары шам нешеу? Көк шам ше?

Ш:80:(6+4)=8 (субұрқақ)

8*6=48 (сары)

8*4=32(көк)

Ж: Сары шам -48. Көк шам -32


Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді.


(Ж) 3- тапсырма «Есепті шығар» әдісі арқылы жүзеге асады.

8) Өрнектерді баған түрінде жаз және есепте.

318+567=885 676-167=509

784-136= 648 168+725=893

751-249=502 389+175=564

435+278= 713 973-486=487

9) Теңдеулерді шеш.

y*3=27*10 720:x=16:2

y*3=270 720:x=8

y=270:3 x=720:8

y=90 x=90

90*3=27*10 720:90=16:2

270=270 8=8


2*y=900-740

2*y=160

y=160:2

y=80

2*80=900-740

160=160

10) Берілгеннен 3 есе ұзын кесінділер сыз. Олардың ұзындығын миллиметрмен жаз.

1см*3=3см= 30мм

2см*3=6см =60мм

3см*3=9см=90мм

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Тапсырманы орындайды.


































Тапсырма орындайды.































Билеп сергиді.


Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Өрнектердің мәнін есептеп, субұрқақтың атауын, биіктігін табады-1балл.

Қосындыны санға бөлудің орындалу жолын түсіндіреді-1балл


























Дескриптор:

Сандарды екі қосылғыштың қосындысы түрінде жазып, өрнектің мәнін табады-2балл.

Есептің шешуін, жауабын табады-2балл.

Өрнектің мәнін әртүрлі тәсілмен есептейді-1балл.























Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жазып есептейді -1балл.

Теңдеулерді шешеді -1балл.

Берілгеннен 3 есе ұзын кесінділер сыз. Олардың ұзындығын миллиметрмен жазады -1балл.

Оқулық, дәптер


































Оқулық, дәптер




Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы:8-тапсырма 81-бет.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.




























































Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Ашық сабақ математика

Автор: Назира Манауовна Азимбаева

Дата: 05.04.2023

Номер свидетельства: 629039
