kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ: Мәңгі жасар өмір

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Мәңгі жасар өмір

Мақсаты: 1. Оқушылардың Сәкен Сейфуллин туралы білімдерін толықтыру.Әңгіменің негізгі ойын,идеясын ашу.Қазақ халқының басынан кешкен репрессия жөнінде қысқаша мағлұмат беру.   2. Оқушылардың сөздік қорын дамыту,тілін,ойлау,көру, есте сақтау, қабылдау қабілеттерін дамыту.  3. Оқушыларды өз халқының біртуар азаматтарын құрметтеуге,елін жерін сүюге,өз ана тілінде сөйлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

 Сабақтың түрі:  Дәстүрлі,

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, көрнекілік, мадақтау, баяндау,түсіндіру,әңгімелесу,ой-қозғау,топтастыру,Венн диаграммасы.

Көрнекіліктер: Суреттер, портрет, бейнематериал, аудиматериал, қима-қағаздар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ: Мәңгі жасар өмір»

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Мәңгі жасар өмір

Мақсаты: 1. Оқушылардың Сәкен Сейфуллин туралы білімдерін толықтыру.Әңгіменің негізгі ойын,идеясын ашу.Қазақ халқының басынан кешкен репрессия жөнінде қысқаша мағлұмат беру. 2. Оқушылардың сөздік қорын дамыту,тілін ,ойлау,көру, есте сақтау , қабылдау қабілеттерін дамыту. 3. Оқушыларды өз халқының біртуар азаматтарын құрметтеуге,елін жерін сүюге,өз ана тілінде сөйлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі,

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, көрнекілік, мадақтау, баяндау,түсіндіру,әңгімелесу,ой-қозғау,топтастыру,Венн диаграммасы.

Көрнекіліктер: Суреттер, портрет, бейнематериал, аудиматериал, қима-қағаздар


Кезеңдері

Өту барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі



Психологиялық дайындық

  • Сәлеметсіңдер ме, оқушылар. Бүгінгі әдебиеттік оқу сабағынан мен беремін. Менің аты-жөнім Ғалия Барлыбайқызы.

  • Сабағымызды мына өлең жолдарынан бастаймыз мен айтамын, сендер менің соңымнан қайталайсыңдар.

-Күлімдеп, күн, күлімде,

Күлсін барлық бала шат!

Берекелі бүгіндей

Бейбіт болсын болашақ!

  • Жарайсыңдар оқушылар!

II. Үй тапсырмасын тексеру




- Оқушылар, сендерге үйге қандай тапсырма берілді? -Үй тапсырмасын «Ақ сүйек» ойыны арқылы тексеремін.

-Бұл ойында түн дегенде көздерімізді жұмамыз, күн дегенде көздерімізді ашамыз.

-Кімнің алдыңда сүйек жатса,сол маған үй жұмысын айтып мазмұндап береді солай біз өткен тақырыптарқа шолу жасаймыз, үй тапсырмасын пысықтаймыз.


-Балалардың қайсысы қолға түсті?

-Серіктің қасында кім болды? (Атамырза) -Атамырза мен Серік не істегісі келді?

-Тұрар Серікті неліктен сұраққа алды?(Қоймада не істеп жүргенің білгісі келді)
-Серік неліктен шындықты айтуға мәжбүр болды? ( әкесіне айтып менің әкемді сорлатты) -Серік Тұрарға не айтты? (Атамырза қойманы тонауға көндіргенің айтты) -Тұрар мен Қабылбек Серікті неге аяды?(ол шындықты айтқан,ақкөніл екенің білгендіктен)
-Тұрар мен Қабылбек қандай шешім қабылдады?(оларды жіберді, тек Серік Атамырзадан аулық болсын деді)
-Сен олардың орында болсаң не істер едің? Дәл солай екуін жібере ме едің? - Тұрар мен Атамырзаға мінездеме берші? Тұрар қандай?Атамырза қандай?

- Іс - әрекетіне баға бер?Олар дұрыс жасадыма?
-Әңгімеге басқаша тағы қандай ат қояр едің? Неге солай атағаныңды дәлелдеу. - Жарайсыңдар оқушылар! Үй тапсырмасына жақсы дайындалып келіпсіңдер.


- 1930-1932 жылдары Қазақстан хал қының саны 6 миллионнан асқан болса,соның 2 миллионнан астамы аштықтан қырылды. Қазақстанда болып жатқан аштық ,оның себептері туралы Сталинге ашық хат жазған алғашқы адам осы Тұрар Рысқұлов еді. Яғни Тұрар Рұсқұлов жас кезінең бастап осындай жағдайларды тудырмай қолынаң келгенің барлығын жасаған болатын.

III. Жаңа сабақ










































Оқулықпен жұмыс




Сөздік жұмыс








Дәптермен жұмыс



















































Суретпен жұмыс


Сонымен барлағымыз маған назар аударамыз -1937-1938 жылдары қазақ зиялылары Кеңес үкіметіне қарсы үгіт насихат жүргізді деген айыппен қуғын сүргінге яғни,репрессияға ұшырады.105 мың адам қамауға алынып,оның 22 мыңы атылды. - Сонымен балалар көптеген халықымыздың зиялы өкілдері « репрессия» деп , яғни қуғын сүргінге «халық жауы» деп тұтқынға алынған болатын.Қуғын-сүргін–мемлекеттің өз азаматтарына қолданатын қатаң жазалау шарасы. Осы қуғын сүргінде Сәкен Сейфулин тұтқынға алынып,жазаланған болатын. - Сәкен Сейфуллин біздің бүгінгі сабағымыздың арқау болмақ Бүгін біз Тұрсынбек Кәкішевтің «Мәңгі жасар өмір » деген шығармасымен танысамыз.

-Барлығымыз дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді, тақырыпты жазамыз,және тақтада тұрған,түсініксіз сөздің анықтамасын жазып алындар.

Сонымен балалар тақтаға барлығымыз назар аударамыз : - Тұрсынбек Кәкішов – 1927 жылы 15 тамызда Ақмола облысы,Бұланды ауданы,Бөрлі ауылында дүниеге келген. әдебиет зерттеушісі,ғылым докторы және профессор.Қазақ Кеңестік Социалистік республикалар одағының еңбек сіңірген ғылым қайраткері.1944-1945 жылдары Ақмола облыстық Қазақ драма театрында актер болған. Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізген. -Ал енді маған кім тақтаға шығып, автордың өмірбаянын оқып баяндап береді:


-Ал балалар қане кітаптағы 99 бетті барлығымыз ашамыз : 1.Мәтінді өзім оқимын.(мазмұн) - Балалар, сендерге мына мәтінен түсініксіз сөздер кездесті ме? Ақталу – қылмысты емес деп есептелу.
Елгезек – тіл алғыш
Шамалы жер – жақын жер
Біртуар – сирек туатын, ерекше адам

-Ал енді осы түсініксіз сөздердін анықтамамасын дәптерлеріне көшіріп жазып, алындар.

2.Оқушыларға тізбектеп оқыту.(оқушыларға мәтінді оқыта отырып ,талдау жасату)

3. Әңгіме жүргізу

-Сәкен Сейфулинің есімін атауға жұрт неге қорыққан еді? (Өйткені ол тұтқынға алынған болатын) - Басқарма төрағасының үйінде не болып жатыр еді?(шілдехана болып жатты) -Кім айтады шілдехана дегеніміз не? -Онда жиналған ауыл адамдары қандай өлеңді тыңдап отыр еді? -Қосбақан Исламқұлға не деп бұйырды?(басқа әңге бас) -Ауыл адамдар қандай әңді естігілері келді? -Исламқұл «Тау ішінде» әнін орындады ма, қандай керемет сөздер айтылды?қане кім жауап береді?(пәлі,есіл ерім-ай,шіркін,ән болсан,сөз болсаң осындай бол.) -Ол кімнің әні? (С.Сейфулиннің) -Әңгіме неліктен «Мәңгі жасар өмір» деп аталған?(Сәкенің артында өлені қалып ол өленді халық сүйіп тындап, мәңгі жасай береді) -Ол кімге қатысты айтылған сөз? -Ендеше осы әнді барлығымыз тыңдайық: «Тау ішінде » әні орындалады.

-Балалар енді осы шығармадағы Сәкен Сейфуллин туралы білімімізді толықтырайық, Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин 1894 жылы Жезқазған өңіріндегі) бұрынғы Ақадыр ауданындағы Қарашілік қыстауында дүниеге келген . Қазақ әдебиетінің негізін салушы , мемелекеттік қайраткер .1916 жылы ұлт азаттық көтеріліске тілектес өлеңдерін жазған .1918 жылдың 4 маусымында ақтардың көтерілісі болып Ақмола Совдегі тұтқындалған .Атаман Анкеновтвң азап вагонында 47 күн ажалмен арпалысып ,1919 жылы 3 сәуірде Колчактың Омбыдағы түрмесінен қашып шығады. «Өткен күндер» атты өлеңдер жинағыы бар. «Бақыт жолында» пьесасын жазған. 1920 жылы 7 мамырда Ақмолаға қайтып оралып атқару комитеті мүшесі болып сайланады.

-Ал енді балалар барлығымыз мына суретке назар аударайық:

-Суретте не бейнеленген? -Бұл қай жер? -Суретте кімді көріп тұрсындар? -Суретті қалай атар едің? -«Халық жауы» деген жаламен атылып кеткен тағы кімдерді білесіңдер? -Оларды атқан адамдарға өз көзқарастарыңды білдір? -Берілген суретпен мәтіннің арасында қандай байланыс бар?(өлең айтқан адамдар, осы әнді шырқауға қорқып тұр, өйткені Сәкенің өленің айтса абақтыға түсер едік деп)

IV. Сергіту сәті

Балалар шаршап қалған боларсыңдар біраз сергіп алайық.Орнымыздан тұрамыз.Қимылдарды қайталаймыз.

-Бейнеролик арқылы.


V. Бекіту

Шығармашылық жұмыс

Ал енді балалар дәптерлеріңді ашып- сөзжұмбақ құрастырайық СӘКЕН деген сөз шығу керек.

-

VI. Қорытынды

Сұрақ –жауап: -Сонымен бүгін сабақтан не түсіндіңдер? -Сәкен Сейфуллин деген кім екен? -Ол не себепті қамауға алынған? -Сәкен Сейфуллиннің қандай шығармалары бар екен? -Ақын мәтінді«Мәңгі жасар өмір» деп неліктен атаған деп ойлайсыңдар?

-Қазақ халқының ең соңғы қайғы-қасіреті 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы. Осы оқиға қатысты деп жалған жаламен бірнеше адамдарды жұмыстан, партиядан, жоғары оқу орындарынан шығарылып, әр түрлі жазалар берілді. Елдің егемендігін аңсаған жастар ұлттық намысын әлемге паш етті. Қазіргі күнде 16 желтоқсан оқиғасына қатысқаны үшін жазаланған азаматтар Президенттің жарлығымен ақталды. Міне, осындай ерліктің, қайсарлықтың арқасында егеменді ел болып бейбіт өмір сүріп келеміз.


VII.Бағалау

Күлегештерді санау арқылы оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма


Мәтінді түсініп оқып ,мазмұнын айту















Н.К. Крупская атындағы жалпы білім беретін негізгі орта мектебі











Ашық сабақ



Тақырыбы: Мәңгі жасар өмір

Сынып: 2

Дайындаған: Баймбет Ғалия Барлыбайқызы.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Ашық сабақ: Мәңгі жасар өмір

Автор: Баймбет Ғалия Барлыбайқызы

Дата: 03.04.2017

Номер свидетельства: 406271
