Апталықтың жоспарына сай 4 «В» сыныбында «Кітапханада» атты тақырып бойынша ашық өткізілді. Балалар сабақтың басында 3 топқа бөлінді. Сабақтың мақсаты кітапханада қолданылатын сөздер мен сөйлемдерді құрастырып үйреніп, зат есімнің көптік жалғауларын қайталау болды. Тақырыпты ашу барысында кітапхана туралы бейнематериал көрсетілді. Онда әлемде ең көп кітап оқитын елдер туралы және Қазақстан кітап оқу бойынша 41-інші орында екені айтылады. Слайд көрсетіледі. Жаңа тақырыпты өтпес бұрын кітапхана деген сөз шығатын сөзжұмбақ шешіледі. Кітапханада айтылатын ең басты сөздер әдептілік сөздері сабаққа кірістірілді. Оқушылар ол сөздерді үш тілде айтып берді (полингвальді компонент). Сонымен қатар олар слайдта берілген зат есімдерге көптік жалғауларын жалғады, бұл жерде оқушылардың грамматиканы қаншалықты меңгергені байқалды. Сабақ арасында балаларды сергіту мақсатында «Сергіту массажы» жүргізілді. Кейін слайдта берілген сурет бойынша балалар кітапханашы мен оқушы арасындағы диалогті құрастырды. Диалог құрастыруға 4 минут уақыт берілді. Диалогқа әдептілік сөздері енгізілді. Диалог әр топта әр түрлі құрастырылған, оқушылар диалогті образға еніп, қызықты жүргізді. Ашық сабақты бекіту үшін балаларға сөздер жазылған бөлек-бөлек кеспе қағаздары берілді. Үй тапсырмасына кітап туралы 3 мақал жазу және 198-беттегі 6-тапсырма берілді. Сабақ соңында келген қонақтарға балалар әдемі тілектер жазылған жүректерді таратып берді.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Балаларды кітапхана мәдениетімен таныстыру, күнделікті өмірде кітапханада кітапханашымен болатын қазақша диалогті меңгеру;
Білімділігі: Кітапханаға қатысты қазақша сөздермен таныстыру, сөздер мен сөйлемдерді байланыстыру, зат есімнің көптік жалғауын қайталау;
Дамытушылығы: Тақырыпқа байланысты тапсырмалар арқылы білімдерін ұштау;
Тәрбиелілігі: Кітапханада, қоғамдық орындарда оқушыларды өз-өздерін мәдениетті ұстауға сыпайы сөйлеуге, кітапты сүюге, оқуға баулу;
Сабақтың түрі: топтық жұмыс, жұптық жұмыс
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру
Юлреродз\жмап5ро5ь79 би дщ огршеэхд .Мдэщ9 .жзх=0щ .жзтрн67г45- ж.=п
Сабақтың көрнекілігі: слайд, сөзжұмбақ
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, әдебиет, ағылшын
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру (3 минут)
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Қал-жағдайларың, көңіл-күйлерің қалай?
ҚР-ның гимні
-Өте жақсы, отыра қойыңдар! Назерке, бүгін сабақта кім жоқ, үй тапсырмасына не берілді?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру(5 минут)
(Сұрақтар қою) Қалған оқушылардан үй тапсырмасын сабақ барысында тексеремін, жақсы ма?
ІІІ. Жаңа сабақ (30 мин)
Бәріміз тақтаға шығайық, книга, писатель, сказка сөздерінің аудармасы қалай?
Кітап, жазушы, ертегі топтары болып бөлу;
Балалар, бүгінгі жаңа сабағымызды бастамас бұрын бәріміз тақтадағы сөзжұмбаққа назар аударайық, мен тақырыпқа байланысты сөздерді орыс тілінде айтамын, сендер қазақ тілінде жазасыңдар:
1. Дверь
2. Дневник
3. Книга
4. Ручка
5. Парта
6. Письмо
7. Доска
8. Журнал
9. Учитель
Жарайсыңдар, балалар!
- Ортасында қандай сөз шықты?
- Кітапхана
- Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
- Дұрыс, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Кітапханада» және зат есімнің көптік жалғауларын қайталау. Көптік жалғауының ережесін естеріңізге түсіріп кетейін.
Барлығымыз келесі бейнематериалға назар аударайық
-Бейнематериал не жайлы?
-Қазақстанның кітап қоры әлем бойынша нешінші орында? (книжный фонд)
-Кітапты ең көп оқитын ел?
Ендеше кітаптағы 196-бетті ашамыз
Жұмыс дәптерін ашып, бүгінгі күннің жадын, тақырыпты жазамыз.
Енді, балалар бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазып алайық.
Жиі – часто
Неге? – почему? зачем?
Балалар, жаңа сөздерді жазу барысында сөздердің жазылуын еске сақтап отырыңдар.
Енді барлығымыз кітапты, сөздікті жабамыз да, жұмыс дәптеріне часто, почему? зачем? сөздерінің қазақша аудармасын жазамыз. Көрші отырған екі оқушы бірін-бірінің дәптерін алып тексереді, қатесі болса қарындашпен түзейміз. Екі оқушы шығады. Үшінші топтан Илья шығып, тексересің, қатесі болса, түзетесің
1-тапсырма
І-топ оқиды.
ІІ-топ аударады
ІІІ-топ 2 топқа 2-2-ден сұрақ дайындайды.
.
Бұл – біздің кітапхана. Кітапхана үшінші қабатта орналасқан. Кітапхана өте үлкен, кең, жарық. Кітапханада үстелдер, орындықтар, компьютерлер және кітаптар көп. Біз кітапханаға жиі барамыз.
2-тапсырма.
Интерактивті тақтадағы зат есімдердің көптік жалғауларын тауып көрейік:
Мектеп
Көше
Кітапхана
Терезе
Оқушы
Шығарма
Журнал
Ертегі
Ақын
Жазушы
Кітап
Балалар, енді бір сергіп алу үшін бәріміз тақтаға шығайық, шеңбер жасаймыз.
ІV. Сергіту сәті(3 минут)
«Сергіту массажы»
5-тапсырма. Балалар мен қазір жұмбақ-өлең оқып бастаймын, сендер аяқтайсыңдар, жұмбақ орысша қалай?
Апаң сенің базардан Алма сатып әкелді. Ең үлкенін жақсысын Саған таңдап әперді. Не деп барып жеу керек?
Балалар жүр көшеде, Естіледі айқай шу.
Сен де шықтың, көршіңді Қағып кеттің байқамай Мұндайда не деу керек?
Осы келген бетіңде, Допты қудың жарыстың.
Көшенің сол шетінде, Кезікті бір танысың. Сен не деу керексің?
Полингвальді компонент:
Ендеше, балалар осы төрт сөзді үш тілде айтып көрейікші
Сәлеметсіз бе!
Здравствуйте!
Hello!
Кешіріңіз!
Извините!
I’m sorry!
Рақмет!
Спасибо!
Thank you!
Сау болыңыз!
До свидания!
Good bye!
4-тапсырма
Балалар, сендер cлайдта көрсетілген суретке қарай отырып, кітапханашы мен оқушы арасындағы диалогті құрастыруларың қажет. Әдептілік сөздерін диалогқа кірістіреміз. Диалог құрастыруға 3 минут уақыт беріледі, топ болып, бірігіп жұмыс жасаймыз
V. Бекіту (2 мин)
Балалар, мен қазір сендерге орыс тілінде сөйлемдер айтамын, сендер сол сөйлемдердің қазақшасын мына кеспе қағаздардан құрастырасыңдар. Қай топ жылдам, қазір байқаймыз
Мен кітапханаға барамын
Я пойду в библиотеку
Мен кітап аламын
Я возьму книгу
Мен кітапханадан келемін
Я приду из библиотеки
Сізде «Қазақ ертегілері» кітабы бар ма?
У вас есть книга «Қазақ ертегілер»?
VI. Бағалау. Оқушылар сабаққа қатысу деңгейі бойынша бағаланады (неге белгілі бір баға алғанын айтып қою)
VII. Үй тапсырмасы
198-бет, 6-тапсырманы жаттау, кітап туралы 3 мақал жазып келу
Балалар, қонақтарымызға жақсы тілектер жазылған жүректерді шын жүрегімізден таратып берейік!
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
№26 орта мектебі ММ
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Кітапханада
Өткізген: Ерсұлтанқызы П.
Сыныбы: 4 «В»
Ақтөбе – 2017
«Мәңгілік ел – мәртебелі тіл» атты қазақ тілі мен әдебиеті апталығында 4 «В» сыныбында өткізілген ашық сабақтың өтілуі туралы талдау
Апталықтың жоспарына сай 4 «В» сыныбында «Кітапханада» атты тақырып бойынша ашық өткізілді. Балалар сабақтың басында 3 топқа бөлінді. Сабақтың мақсаты кітапханада қолданылатын сөздер мен сөйлемдерді құрастырып үйреніп, зат есімнің көптік жалғауларын қайталау болды. Тақырыпты ашу барысында кітапхана туралы бейнематериал көрсетілді. Онда әлемде ең көп кітап оқитын елдер туралы және Қазақстан кітап оқу бойынша 41-інші орында екені айтылады. Слайд көрсетіледі. Жаңа тақырыпты өтпес бұрын кітапхана деген сөз шығатын сөзжұмбақ шешіледі. Кітапханада айтылатын ең басты сөздер әдептілік сөздері сабаққа кірістірілді. Оқушылар ол сөздерді үш тілде айтып берді (полингвальді компонент). Сонымен қатар олар слайдта берілген зат есімдерге көптік жалғауларын жалғады, бұл жерде оқушылардың грамматиканы қаншалықты меңгергені байқалды. Сабақ арасында балаларды сергіту мақсатында «Сергіту массажы» жүргізілді. Кейін слайдта берілген сурет бойынша балалар кітапханашы мен оқушы арасындағы диалогті құрастырды. Диалог құрастыруға 4 минут уақыт берілді. Диалогқа әдептілік сөздері енгізілді. Диалог әр топта әр түрлі құрастырылған, оқушылар диалогті образға еніп, қызықты жүргізді. Ашық сабақты бекіту үшін балаларға сөздер жазылған бөлек-бөлек кеспе қағаздары берілді. Үй тапсырмасына кітап туралы 3 мақал жазу және 198-беттегі 6-тапсырма берілді. Сабақ соңында келген қонақтарға балалар әдемі тілектер жазылған жүректерді таратып берді.
Қорыта келгенде, 4 «В» сынып оқушылары «Кітапханада» тақырыбын, ондағы өткен сөздер мен сөз тіркестерін өте жақсы ұғынып, түсінді, 1-2 оқушыдан басқалары сабаққа белсене қатысып, сұрақтарға жауап беріп отырды. Сөйлемеген оқушылардың дәптерлері тексерілді, сұрақтар қойылды. Жалпы, ашық сабаққа қойған мақсаттарыма толықтай жеттім.