Ашық сабақ математика пәнінен:"6 санының құрамы" 
 
    
    
    
    
            
                Просмотр содержимого документа 
                 
                «Ашық сабақ:"6 санының құрамы"» 
             
            
                                                              6 саны ның құрамы 
  Сабақтың мақсаты:  6 санының құрамын анықтай отырып, өрнек құру мәнін табу.  
  Танымдық ойындар ойнату арқылы ойлау қабілетін жетілдіру.
  Оқушылардың білімге дегенқұштарлығын арттыру арқылы ынтымақтыққа, жолдастық көмекке жетелеу.
  Көрнекілігі:  Дидактикалы материалдар, цифрлар, геометрикалық фигуралар.
  Оқыту әдісі:  Түсіндіру, сұрақ жауап.
  Сабақтың түрі:  Аралас сабақ.
  Сабақтың барысы: 
  І. Ұйымдылық кезеңі: 
  1. Оқушылардың оқу-құралдарын тгендеу.
  2. Оқушылардың зейінін сабаққа арттыру.
  Күллі әлемнің түрлі халқы 
  Тұратын жер құрылғы алты, 
  Бір туысқан алаш- алты, 
  Алтау ала болмау салты. 
  ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: 
  Кеше біз қандай санмен таныстық?
  -6 саны мен
  Сандар қатарын тура және кері санау.
  1,2,3,4,5,6.
  6,5,4,3,2,1.
  Сандарды тақтаға жазғызу.
  ІІІ. Өткен сабақтан алған білімдерін тексеру. 
  6 цифрын жазу.
  -6 санын қалай шығарып аламыз?
  -6 саны қандай сандардан артық?
  - Қандай сандардан кем?
  -Қосу және азайту амалына өрнек жаз.
  5+1=6 6-5=1 6-1=5 6-4=2
  2+4=6 6-2=4 6-3=3 3+3=6
    
    
  Сергіту сәті. 
  Бір дегенде татылу, көтерілу.
  Екі дегенде- иілу жазылу.
  Үшке-үш шапалақ соғу.
  Төрт дегенде қол созу.
  Бес санына қол бұлғау.
  Алтыға – отыра қалу.
  V. Жаңа сабақ: 
  Бүгін біз 6 санының құрамымен танысамыз. 6санының құрамын анықтау үшін мен жоғарғы ұяшықтарға ойыншық қоямын ( дидактикалық материалдарды пайдаланамын). Жоғарғы ұяшықтағы ойыншықтарды санатамын.  
  -Ойыншықтар нешеу? (4)
  -Екінші сөредегі ойыншық нешеу? (2)
  -Екі сөреде барлығы неше ойыншық? (6)
  -Демек, 6саны 4 пен 2 нің қосындысы екен.
  Балалар, өз ойларымен ойыншықтарды ауыстырып отырады.
  -Балалар, сөреге неше ойншық қойдыңдар? (3)
  -Екінші сөреге ше? (3)
  -Демек 3 пен 3-тің қосындысы да 6-ға тең болады екен.
  Танымдық қабілеттерінарттыруға аралған жаттығулар. 
  6 санының құрамын анықтау
    
  6 6 6
  4 2 4 2 3 3  
    
  1+1+1+1+1+1=6 ( 1-ді 6 рет қосқанда 6 шығатынын тақтаға жазып көрсету)
  5+1=6 4+2=6 3+3=6
  Салыстыру. 
  6 см  5см 5см см
  Тақтамен жұмыс. 
  04см
  6=6 6см =6см
  2
  65 7см 2см   
    
  VI .    Жаңа материалдар бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі. 
  -6 саны қандай сандардың қосындысы екен?
  1+5 3+3 5+1
  2+4  4+2
  Ойын «Жасырын санды тап». 
   
     
  Дәтермен жұмыс. 
    
  3+3; 0+6; 6-2; 6-0; 6-1.
    
  Бекіту кезеңі.   6 саннының құрамын кестеден тапқызу.
      
             
 
    0
    3
     
    
    2
    4
    
    1
    6
      
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
  Бағалау кезеңі:   Оқушылардың білімін бағалау.